Isa "hooldusõiguse" eemaldamine?

Tere,

Selline olukord: tahan taotleda üliõpilase toetust, mille rahaline suurus oleneb perekonna(Ema, isa ja vennad-õed) kogusissetulekust. Isaga ei ole me ~10 aastat suhelnud, samuti ei ole ta alimente mitte kunagi maksnud, kuigi oli selleks määratud. See on täiesti okei, kuna ta tõesti ei suhelnud meiega ja nagunii olen juba täisealine, AGA süsteem ikkagi arvab, et kuna ta on kirja pandud kui "isa", siis järelikult ta meid toetab ja sellest tulenevalt saan vähem toetust. Ma küll üritasin rahvastikuregistris midagi aru saada, aga kahjuks ei leidnud midagi.
Sellega kaasnevalt hakkasin natuke kartma, et tal on võib-olla õigus minult tulevikus tema hooldamise jaoks toetust hakata nõudma? Tahaksin seda kindlasti vältida.
Kas on kuidagi võimalik isa "osalust" seaduslikus kontekstis kergelt muuta või ootaks ees mingisugune kohtuasi? Või ei olegi võimalik?

Olen tänulik igasuguse info eest :)

Re: Isa "hooldusõiguse" eemaldamine?

Tere.

Kuidagi kergelt seda tõesti muuta ei saa, ikka kohtulikul teel. Igasugust hooldusõiguse piiramist teostatakse minu teada vaid alaealise lapse puhul.

Aga jah, sinu olukorras pead selle vajaduspõhise õppetoetuse osas kahjuks leppima sellega, et vanemad lähevad sinu leibkonna alla (Üliõpilane kuulub vanematega ühte perekonda kuni 24. eluaastani (kaasa arvatud), välja arvatud juhul kui kuni 24-aastane üliõpilane on abielus, lapsevanem või lapse hooldaja. Sel juhul muutub ta iseseisvaks perekonnaks.), pole midagi teha. Küll aga pakuvad ülikoolid ka vajaduspõhist eritoetust (135 eur/kuus sel semestril, mil toetust saad), mida taotleda saad ja seal oma leibkonna lahti seletada. Mina olen küll seletanud, et vanemast eraldi, vanem ei toeta (st pole võimalik toetada), seega olen üksi oma leibkonnas.

termomeeter kirjutas:
09 Sept 2018, 08:49
Tere.

Kuidagi kergelt seda tõesti muuta ei saa, ikka kohtulikul teel. Igasugust hooldusõiguse piiramist teostatakse minu teada vaid alaealise lapse puhul.

Aga jah, sinu olukorras pead selle vajaduspõhise õppetoetuse osas kahjuks leppima sellega, et vanemad lähevad sinu leibkonna alla (Üliõpilane kuulub vanematega ühte perekonda kuni 24. eluaastani (kaasa arvatud), välja arvatud juhul kui kuni 24-aastane üliõpilane on abielus, lapsevanem või lapse hooldaja. Sel juhul muutub ta iseseisvaks perekonnaks.), pole midagi teha. Küll aga pakuvad ülikoolid ka vajaduspõhist eritoetust (135 eur/kuus sel semestril, mil toetust saad), mida taotleda saad ja seal oma leibkonna lahti seletada. Mina olen küll seletanud, et vanemast eraldi, vanem ei toeta (st pole võimalik toetada), seega olen üksi oma leibkonnas.
Aitäh vastuse eest! :D

Üks küsimus veel. Olen kuulnud, et mõnel inimesel on vanemad vanaduses hakanud lapselt mingisuguseid rahasid "hooldamise" eest nõudma. Umbes nagu alimendid, aga rollid ära vahetatud. Kas pean seda kartma või ei ole see võimalik?

Perekonnaseadus ütleb nii:

§ 64. Täisealiseks saanud lapse kohustus vanemat ülal pidada
(1) Täisealiseks saanud laps on kohustatud ülal pidama oma abi vajavat töövõimetut vanemat.
(2) Kui täisealiseks saanud laps ei täida käesoleva paragrahvi 1. lõikes nimetatud kohustust, mõistab kohus vanema nõudel temalt välja vanemale elatise igakuise elatusrahana, lähtudes täisealiseks saanud lapse ja vanema varalisest seisundist ja vanema vajadusest.
(3) Elatise väljamõistmisel arvestab kohus vanema kõiki lapsi, kes on saanud täisealiseks, sõltumata sellest, kas vanem esitas elatise nõude neist mitme või kõigi vastu.
(4) Kohus võib jätta elatise käesoleva paragrahvi 1. lõikes nimetatud isikult välja mõistmata, kui vanem hoidis vanema kohustuste täitmisest kõrvale.
(5) Täisealiseks saanud laps vabaneb vanema ülalpidamiskohustusest, kui vanemalt on vanema õigused ära võetud.
(6) Kui pärast täisealiseks saanud lapselt abivajavale töövõimetule vanemale elatise väljamõistmist muutus täisealiseks saanud lapse või vanema varaline seisund, võib kohus neist ükskõik kumma nõudel muuta elatise suurust või elatise maksmise lõpetada. Elatise maksmise võib lõpetada ka käesoleva paragrahvi 1. lõikes sätestatud aluse äralangemisel.

Ehk siis - vanema ülalpidamiskohustus sulle automaatselt ikkagi jääb, aga saad kohtus tõestada, et isa pole alimente maksnud ega kasvatanud ja niimoodi võidakse kohustusest ka vabastada.

Siin on üks näide juhtumist, kus vanem pole last kasvatanud ja kohus vabastas lapse ülalpidamiskohustuse täitmisest: http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=66142070.

Sinu olukorda täpselt ei tea, kui palju isa osales nt varases lapsepõlves teie elus (mainisid vaid, et 10 a pole suhelnud ja alimente pole kunagi maksnud), nii et eks neist nüanssidest ka olene, kuidas kohtus otsustatakse. Üldiselt jah, raha siiski nõudma ei hakata, see ülalpidamiskohustus tekib siiski siis, kui vanem on töövõimetu, ise endaga hakkama ei saa jne. Inimesed püüavad üldiselt siiski oma eluga ise toime tulla, kuni see vähegi võimalik on. Seega on täiesti reaalne, et isal (või kohalikul omavalitsusel, kuhu alla isa oma elukohaga kuulub) pole mingit põhjust ega alust sinult seda ülalpidamist nõuda ja sa ei pea selle teemaga üldse kokku puutuma.
Vasta

Mine “Kuidas tegutseda...”