Kui sa tampoone ei kasuta siis ujuma või isegi vanni minna ei maksa... Ja neet tükkide moodi asjad on loomilikud... Võta otsi mõni raamat ja uuri välja mis tegelikult "päevade" ajal toimub siis mõistad miks.
Ühel päeval astusin kaks sammu et minna kolmandasse olekusse.
I am insane....

Re: mõned kyssad `päevade `kohta...

... kirjutas: tere...tahtsin kysida et kui mul on päevad kas siis võib ujumas käia
kas eritis võib rikkuda ujumas mu bikiinid...
Arstid ei soovita "päevade" ajal ujumas käia. Ja asi pole selles et bikiinid saavad veriseks, vaid selles et menstruatsiooni ajal emakakael natukese avaneb (et eritus saaks paremini välja voolata) ja läbi selle avatud ukse on väga kerge erinevatel mikroobidel sisse pääseda (ja eriti kerge on see vees). Selle pärast tulebki puhtuse ja hügieeni reeglitest eriti hoolikalt kinni hoida (võib pesta ennast dussi all, aga vanni ja basseini ei tasu minna)
... kirjutas: kas, kuidas ja millal peax emale rääkima päevadest :roll:
Huvitav küsimus. Tavaliselt emad räägivad oma tütretele sellest mis on menstruatsioon ja kuidas tuleb toimida. Aga kui Sinu juhul on vastupidi, siis, vali ise mugava aja, millal ema on vaba ja saab Sind välja kuulata. Kui Sul tekkivad küsimused, siis julgelt esita neid emale ja vajadusel palu abi.
... kirjutas: kas punased nagu :? ........tükide sarnased asjad on loomulikud päevade ajal(selline veidi paksem veri või niii)
Need väikesed tükid on emaka limaskestas, mis on menstruatsiooni ajal emakast lahti haakinud. See toimub alati sellel menstruatsiooni perioodil kui küpsenud munarakk saabub munasarjast emakasse aga viljastamist ei toimu - siis paisenud ja ennast loote arenguks ette valmistanud emakalimaskestas voolab koos munarakkuga välja.
Sa võid sellest laiemalt lugeda raamatust, kus räägitakse naise anatoomia ja füsioloogiast ja konkreetselt menstruatsiooni tsüklist.
Ma püüan Sulle leida artikli selle teemal.

:wink:
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

lubatud artikkel metsruatsiooni tsüklist.
kasutatud materjalid Eesti Pereplaneerimise Liidu leheküljelt http://www.amor.ee/949#6

Menstruatsioon
Naise kehale on loodus pannud suure ülesande ja võimaluse - viljastuda, kanda ja sünnitada järglasi. Selle ülesande teenistuses on terve elundite süsteem, mis juba vastsündinud tüdrukul on olemas ning mis murdeeas tööle hakkab. Kuigi toimuma hakkav võib esialgu üsnagi harjumatu olla, on see siiski normaalne keha funktsioneerimine, tahab vaid pisut aega sisseelamiseks. Kindlasti on siin abi teadmistest, kuidas viljakussüsteem töötab.

Niisiis, kuskilt tuleb alustada
Munarakud valmivad munasarjades e. ovaariumides, mis asuvad alakõhus, emaka külge kinnitunult. Väike tüdruk sünnib umbes 200 000 munaraku algmega kummaski munasarjas. Murdeea algul, enamasti vanuses 10-13 aastat valmivad suguhormoonide toimel esimesed folliikulid. Folliikulite küpsemist põhjustab ajuripatsis toodetud hormoon: FSH ehk foliikuleid stimuleeriv hormoon. FSH kandub verega folliikuliteni, kus ta põhjustab folliikuli ja selles sisalduva munaraku küpsemise ja kasvamise. Igas folliikulis on munarakk, mida ümbritseb vedelik, küpsedes see paisub ja nihkub munasarja pinnale. Munaraku suurus on umbes 1/5 mm. Naise elu jooksul valmib ligi 400 viljastumisvõimelist munarakku.
Kord kuus, enamasti 14 päeva enne uut menstruatsiooni, küpseb üks munarakk lõplikult. Seda põhjustab folliikulis toodetav hormoon östrogeen. Munarakku ümbritsev kile lõhkeb ja munarakk paisatakse munasarjast välja. Seda nimetatakse munairdeks e. ovulatsiooniks. Munarakku ootab munajuha, mis munaraku oma narmastega kinni haarab ja emaka poole toimetab.

Sellest hetkest, kui küps munarakk munasarjast välja visatakse, on ta 24-48 tunni jooksul viljastumisvõimeline ja loodab kogu hingest teel emaka poole kohtuda seemneraku e. spermatosoidiga, et viljastatud saada. Raseduse korral toodavad munasarjad kollaskehahormooni ehk progesterooni, et takistada uute munarakkude küpsemist. Kui loodetud kohtumist ei toimu, hukkub munarakk ja laguneb veel enne emakasse jõudmist.

Tühi folliikul, kust munarakk lahkus, muutub nn.kollakehaks, mis toodab naissuguhormooni progesterooni. See takistab mõneks ajaks uute munarakkude eraldumist. Progesterooni tootmine kollakehas väheneb jällegi 2 nädala jooksul ja munasarjas algab uus tsükkel uue munaraku küpsemisega, seda muidugi juhul, kui munarakk viljastumata jäi.

Emakas on turvaline paik viljastunud munarakule. Emaka limaskest valmistab ajal, kui munasarjas munarakk küpseb, end ette selle vastuvõtuks, muutudes kohevaks, veresoonterikkaks ja toitvaks. Kui viljastumist ei ole toimunud, annab progesteroonihulga vähenemine emakale märku, et jõupingutus on olnud asjatu. Tarbetuks muutunud limaskest eritub emakast koos verega. Seda eritist nimetataksegi menstruatsioonivereks ja toimuvat menstruatsiooniks. Nimesid on talle antud teisigi: mens, pahad päevad, kuupuhastus, külalised, pioneerid jne. Menstruatsioon kestab ~3-6 päeva, siis alustab emakas uue limaskesta kasvatamist. Ja kogu tsükkel hakkab uuesti otsast peale.

Menstruatsioonid algavad murdeeas ja kestavad neljakümnendate eluaastate lõpuni või viiekümnendate alguseni. Aega, mil menstruatsioonid lakkavad, nimetatakse menopausiks.
Menstruatsioonitsükkel on periood alates eelneva menstruatsiooni esimesest päevast kuni järgmise menstruatsiooni esimese päevani. Keskmiselt on menstruatsioonitsükli pikkus 28 päeva, kuid ka 21- 35- päevane tsükkel on normaalne. Samuti on normaalne tsükli kõikumine nädala ulatuses. Peale esimest menstruatsiooni ei pruugi korrapära tekkida umbes aasta- pooleteise jooksul, mõnedel naistel aga võib tsükkel ebaregulaarseks jäädagi.

Esimest menstruatsiooni sinu elus nimetatakse ladinakeelse terminiga menarheks. See on tähtis sündmus su elus, märk sellest, et su keha on saanud suguküpseks. Keha küll, ent vaimu järgijõudmine kehale võtab veel mõned aastad aega. Paljud tüdrukud tunnistavad, et esimene menstruatsioon on neile täiskasvanuks saamise signaaliks. Sellega algab ka vastutus, sest nüüd suguelu alustades võid jääda rasedaks.
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

:? aga mis siis on kui käia päevade ajal ilma millegita meres või vannis mis juhtuda siis võib?
sest mina olen nagu vannis käinud mitu korda, järves ja meres ka
et aga sellega oli nagu erinevus et mul esimene päev siis kõht ei valutamnud muidu on nagu mul iga esimene päev ebamugavalt kõht valutanud
Mida iganes

aga kuidas on lood sellega et enne 'päevi' tavaliselt tuleb see valge voolus...sellega võib ikka ujumas käija?!? :roll: või ei või?!? :?
ja nt. kui hakkaksid vees 'päevad' kas siis juhtuks midagi?!?! :? :?
ootan vastuseid :roll:

aga kuidas on lood sellega et enne 'päevi' tavaliselt tuleb see valge voolus...sellega võib ikka ujumas käija?!? või ei või?!?
ikka võib käia valgevoolusega, mul on koguaeg, mitte ainult enne päävi ja ikka käin ujumas.
ja nt. kui hakkaksid vees 'päevad' kas siis juhtuks midagi?!?!
ootan vastuseid
ja kui sul hakkavad vees päävad siis ega sa nii kaua ka vees ei ole ju et midagi hakkaks läbi tulema, kui sa just alasti ei uju :D ja kui ujudgi alasti, siis mitte basseinis ja looduslikes veekogudes on piisavalt sogane vesi et midagi läbi paistaks :P[/quote]
loodan et minust on abi ja kui mul abi on vaja siis aidatakse :P

Re: mõned kyssad `päevade `kohta...(ujumine päevade ajal)

Hmm... Olen lugenud inglisekeelsetest artiklitest, et väide "päevade ajal ei tohi ujumas ega vannis käia" on vanast ajast pärit arusaam ja uuringud on näidanud, et päevade ajal ujumine ei ohusta kuidagi tervist ning ei soodusta ka kuidagi haiguste või infektsioonide teket. Üks artikkel näiteks: http://www.la84foundation.org/OlympicIn ... ore44j.pdf

Samuti võite googeldada teemadel "menstruatsioon ja ujumine".
Vasta

Mine “Menstruatsioon, päevad... ja kõik sellega seonduv”