suvevaheaeg

Tere!
Olen 14-aastane tüdruk ja mul on nimelt selline probleem, et vanematel pole minu ja mu õdede-vendade jaoks aega. Isa töötab välismaal ja seega viibib kodus väga vähe aega. Ema on kodune.
Olen rääkinud emale, et sooviksin minna laagrisse, kuid ema ütleb et see on liiga kulukas. Sama ütleb ta reiside kohta (ma pole kordki elus Eestist väljaspool käinud) Tegevusi mis poleks kulukad (kinod, teatrid, kontserdid jne) ei ole ta nõus koos minu (ja teiste lastega) tegema, sest ta ütleb et tal pole aega teha ja ta peab kodus koristama ja sööki valmistama. Olen soovinud sõpradega kinno minna, kuid ma ei saa, sest ma ei saa taskuraha ja vanemad ei anna raha selliste tegevuste jaoks.
Leidsin siis et võiksime minna ujuma, sest see ei nõua mingeid kulutusi. Ema lubas et läheme, kuid viimasel hetkel ütles et tal pole aega (nii teeb ta alati). Ma küsisin siis et kas ma vähemalt koos oma sõbrannadega võin ujuma minna (täiskasvanu oleks meil kaasas), kuid ema ütles et tema järelvalveta ta mul minna ei luba. Kui ma ütlesin et ta tuleks siis kaasa, kuid ta lausus:"Ei tea kust ma selle aja sul peaksin leidma. Sa tead isegi et mul on vaja süüa teha ja koristada"

me käime ujumas vaid ühe korra 5-aasta jooksul ja koolis ujumistunde pole ja kuna mul pole mingitki võimalust ujuma minna, siis olen kindel, et enam ma ujuda ei oska...

ma olen pool suve juba lihtsalt maha maganud

Re: suvevaheaeg

Tere!

Kahju on kuulda, et ema ühiste tegevuste jaoks eriti aega ei leia. Samas on inimesed, ka samas peres elavad, erinevad, ning väärtustavadki erinevaid asju, samuti on erinevad eluperioodid - kui on suur pere ja palju tegemist, siis tundubki (ja ongi) tihti nii, et palju muud on veel ära teha, enne kui niisama logelemist lubada saab.

Kui teie pere ei ole majanduslikult üleliia heas seisus või liigitub suurpere alla, peaks saama teatud laagritesse soodustingimustel. Seda tuleb aga varakult kohalikust omavalitsusest uurida, st selleks aastaks ilmselt enam kohta ei saa, kuid järgmisel aastal tasuks sellega varakult tegeleda.

Välismaale reisimine tõepoolest on kulukas. Ka mina polnud sinuvanuselt välismaal käinud, samamoodi pere ei oleks saanud lubada. Siiski, oled juba 14, nii et enam ei ole kaugel aeg, kui saad ise oma raha teenida ja selle siis nt reisimisele kulutada (miks mitte alustuseks nt lähiriikides käia, nt Soomes, Rootsis, Lätis).

Kui ema ütleb, et tal pole ühistegevusteks aega, kas poleks variant, et te kõik koos siis ise kuskil käiksite? Ma ei saanud küll aru, kui palju teid kokku on, aga kui sina oled juba 14 ja kõige nooremad päris alla 4 enam pole (või siis saab kõige väiksema lihtsalt koju jätta), siis ehk saaksite ka koos näiteks kinos- või kontserdilkäiguga hakkama? 14-aastane on juba päris suur ja asjalik, arvan, et saaksid sellise käigu korraldamise ja juhtimisega hakkama küll, ning ei sõltuks enam niivõrd palju emast ja tema palumisest, vaid saaksite vähemalt suure osa perega midagi koos teha, kui tõesti kõigiga ei saa.

Ehk on emagi unustanud, kuidas on niisama toredalt aega veeta? Kui on mingi tähtpäev tulemas, või niisama laupäev vms, miks mitte korraldada siis talle mingi tore tegevus, et saaksite koos aega veeta? Näiteks teeksid ise kõigie hommikusöögi (nt pannkoogid), kataksid ilusti laua või õue piknikuteki ja veedaksite rahulikult koos aega. Võite mängida mõnd lauamängu, või kas või niisama jutustada, aga et oleks tunne, et midagi on teistmoodi, erilist.

Seda sõbrannadega ujumaskäiku (kui täiskasvanu on kaasas) tasuks emaga rahulikult veel arutada. Eks ta ikka muretseb ja kardab, et midagi võib juhtuda, vanemad muretsevadki oma lapse pärast ja vastutavad nende eest, nii et ettevaatlikkus on asjakohane. Ehk oleks võimalik, et ta saaks selle kaasasoleva täiskasvanuga kuidagi ühendust võtta, näiteks helistada? Siis saaks arutada läbi näiteks ohutusnõuded ujumisel, nt et lubatakse ainult rinnuni vette, mitte üle pea, jm. Ema võib esimese vastusena öelda küll ei, kuid kui suudate tema hirmudest rahulikult rääkida ja näitad välja, et suudad ka ise vastutada ja ohutult käituda, võib ta hiljem oma arvamust muuta. Peaasi, et sa ise ei hakka pealekäivalt manguma, kritiseerima, ründama (a la "kunagi sa ei luba mul midagi!!") jm, vaid suudad rahulikuks jääda.

Ütlesid, et pool suve on juba maha magatud. Saan sellest aru nii, et tunned, et kodus puhkamist on olnud piisavalt ja nüüd tahaks kindlasti ka midagi aktiivset teha. Kas sõbrannadega peale ujumise ei saaks midagi teha? Näiteks rattasõit, piknik kuskil pargis/looduses, fotosessioon? Sõbrannaga koos kontserdil või muuseumis (ei pea olema mingi igav muuseum, mis kumbagi ei huvita, neid on tänapäeval ka väga huvitavaid) käik? Filmiõhtu (või miks mitte -lõuna), pidžaamapidu?

Loodan, et saad emaga lõpuks edukalt suheldud ja et leiad suveks endale ka sellist tegevust, mille järel tunned, et seda sa teha tahtsidki.

Re: suvevaheaeg

Nohjah, ei tea kui palju teid on, aga ehk saad kokkuleppele, et kui terve pere aitab söögi ja koristusega, siis saate kõik koos kuhugi minna. Samuti võid ju emaga rääkida sellest, et oled nüüd juba vanem ja tahad ise kuskil käia. Väljas käimise peale võib enamvähem 0 kuluda ja 10 eur saab ju ka kuskilt ikka. Samuti võid proovida otsida suveks tööd, et lõbustusteraha ise leida. Ole tubli ja edu! 😊
pea püsti ja edasi!
Vasta

Mine “Erinevad koduprobleemid”