RASEDUSEST HOIDUMINE - MÜÜDID JA TEGELIKKUS

#1
RASEDUSEST HOIDUMINE - MÜÜDID JA TEGELIKKUS

Nii kondoomi kui ka pillide kohta on inimeste hulgas liikvel väga palju "vananaistejutte, mis ei vasta tõele või mille tegelikkus on isegi vastupidine. Sarnaseid müüte on käibel kogu maailmas, mõned neist on rohkem, teised vähem levinud.
Eestis on mõne müüdi levikule kaasa aidanud nõukogude meditsiini pillivaenulik ja abordisõbralik suhtumine. Olgu siinkohal toodud mõned eksiarvamused koos tõeste seisukohtadega.

Müüdid on toodud sinise värvi tekstis, faktid mustas.

:!: ˇ Rahvastiku juurdekasvu huvides saatis valitsus kondoomivabrikusse oma inimese, kelle tööks oli iga 100. kondoom nõelaga katki torgata.
ˇ Igale kondoomile tehakse kahekordne kvaliteedikontroll.

ˇ :!: Kondoomi kasutamine on sama, mis kinnastega klaveri mängimine.
ˇ Erutuse pärssimine võib olla pigem psühholoogiline. See müüt on käibele läinud ajal, kui kondoome valmistati paksemast kummist kui tänapäeval. Moodsad kondoomid on elastsed ja õhukesed. On teada, et üle kolme miljoni paari kasutab aastas rohkem kui 140 miljonit kondoomi.

ˇ:!: Kondoomid kipuvad purunema.
ˇ Seda ei juhtu, kui te ostate kvaliteetseid kondoome ning kasutate neid otstarbekohaselt. Uuringud on näidanud, et kui kondoomi kasutada korralikult, siis on see peaaegu niisama efektiivne kui antibeebipill.

ˇ :!: Kondoome kasutavad vaid need, kes ei taha sugulisel teel levivaid haigusi saada.
ˇ Enne kui ilmus AIDS, kasutati kondoomi põhiliselt selleks, et vältida soovimatut rasedust. Kui lisandus ka hirm AIDS-i ees, muutus kondoom topeltturvaliseks meetodiks. Kondoom on AINUS meetod, mis kaitseb ka sugulisel teel levivate haiguste eest.

ˇ :!: Kondoome ostavad vaid mehed, sest nemad kasutavad neid.
ˇ See olukord on muutumas. Arenenud riikides on kondoome ostvate naiste hulk viimase viie aastaga kahekordistunud ning on maid, kus naiste osakaal kondoomi ostjate seas on isegi suurem. Kui tüdruk varub kondoome, näitab see tema teadlikkust, mitte lõtvu kombeid.

ˇ :!: Kondoomid ei sobi kõigile meestele, kuna neid tehakse ühes suuruses.
ˇ Kondoomi on katsete käigus venitatud 90 cm pikkuseks ning 45 cm laiuseks. See peaks rahuldama ka kõige nõudlikumad vajadused.

ˇ:!: Kondoomi kasutamine näitab usaldamatust.
ˇ Kondoomi kasutamine näitab lugupidamist enese ja partneri vastu.

ˇ :!: Esimese vahekorra ajal ei saa jääda rasedaks.
ˇ Rasestumine on võimalik iga kord, kui te ei kasuta rasestumisvastaseid vahendeid.

ˇ:!: Pärast vahekorda pesemine või vannis käimine hoiab raseduse ära.
ˇ Ei vanniskäimine ega dushi võtmine POLE rasestumisvastased vahendid.

ˇ :!: Rasedust aitab ära hoida püstiasendis seksimine.
ˇ Rasedaks võib jääda igas asendis seksides.

ˇ :!: Rasedusest hoidumiseks tuleb ära hoida orgasm.
ˇ Rasedaks võib jääda iga genitaalse kontakti järel, ka otseses vahekorras olemata.

ˇ :!: Rasedust aitab ära hoida kellegi teise antibeebi pillide kasutamine enne või pärast vahekorda.
ˇ Kellegi teise pillide kasutamine POLE hea mõte, ning pillid ei pruugi esimesel päeval efektiivsed olla.

ˇ:!: Vaseliin, sidrunilõik ja vaginaalsed hügieenivahendid aitavad rasedust ära hoida.
ˇ MITTE ÜKSKI tuppe asetatud produkt, välja arvatud rasedusvastased käsnad, kreemid, suposiidid ning kondoomid, ei aita rasedust ära hoida ja võivad tervist kahjustada.

ˇ :!: Pillid võivad põhjustada naise edaspidist viljatust.
ˇ Vastupidi: pillid aitavad naise viljakust säilitada, sest takistavad põletike levimist ja ravivad menstruaaltsükli häireid.

ˇ :!: Kui pillide võtmisel jäädakse rasedaks, tekivad loote väärarengud.
ˇ Mitte ükski uuring ei ole seda väidet tõestanud pillide kasutamisaastate jooksul.

ˇ :!: Pillide võtmisel tuleb pidada vaheaegu
ˇ Vaheaegade pidamine ei ole vajalik, võib aga olla isegi kahjulik, kui raseduse eest siiski kaitset vajatakse.

ˇ:!: Pille ei tohi hakata võtma liiga noorelt ja tuleb lõpetada enne 35. eluaastat.
ˇ Pille võib hakata võtma, kui selleks on vajadus, ja lõpetada, kui selleks enam vajadust ei ole või ilmnevad vastunäidustused.

ˇ :!: Pillide tarvitamine tõstab kehakaalu.
ˇ Üldiselt pillid kehakaalu ei mõjuta, vähene kehakaalu tõus esimestel kuudel võib olla seotud vedeliku peetusega organismis või enamasti siiski toitumistavadega. Väga üksikutel juhtudel võivad pillid mõjutada ainevahetust. Sel puhul aitab enamasti pillide vahetus.

ˇ :!: Pillid muudavad sind depressiivseks
ˇ Tõsine depressioon võib pillide toimel ägeneda, kuid seda juhtub küllaltki harva ja väga vähestel naistel. Kuna pille tarvitavad naised käivad arsti juures sagedamini, on suurem võimalus, et depressiooniga seotud probleemid ilmnevad varem ja neid hakatakse ka varem ravima. Kui tunned, et pillid on muutnud sind depressiivseks, siis räägi sellest kohe oma arstiga.

ˇ:!: Pillide tarvitamine mõjutab karvakasvu ja muudab naha inetuks.
ˇ Pillid mõjuvad nahale hästi, olemas on isegi spetsiaalsed pillid liigse karvakasvu ja akne raviks. See müüt on tingitud hormoontablettidest, mis sisaldavad neerupealise hormoone, mitte suguhormoone nagu pillid. Sellel müüdil puudub igasugune teaduslik alus.

ˇ :!: Suguühtejärgsed rasestumisvastased tabletid ehk SOS-pillid on vähem kahjulikud kui iga päev võetavad pillid.
ˇ Iga päev võetavate pillide hormooniannus on väike ning nende tarvitamine järgib loomulikku menstruatsioonitsüklit. Suguühtejärgseid pille ei tohiks tarvitada rohkem kui neli pilli kuus.

ˇ :!: Abort on ohutum, kui suguühtejärgsed tabletid.
ˇ Igasugune kirurgiline sekkumine on ohtlikum, kui mistahes rasestumisvastane meetod.

ˇ :!: Pillidest peab vahepeal puhkama.
ˇ Pole mingit meditsiinilist põhjust, miks peaksid pillitarvitamises aegajalt vaheaegu tegema, eriti kui pillid sulle sobivad ja sul ei ole kõrvalnähte. Su keha saab pillidest puhkust niikuinii igal kuul, kui sul on menstruatsioon.

ˇ :!: Pillid põhjustavad vähki.
ˇ Pillides sisalduvatel hormoonidel on kindlalt tõestatud riski langetav mõju mõnede vähiliikide korral. On tõestatud, et pillitarvitajatel esineb vähem emaka- ja munasarjavähki.

ˇ :!: Noorena tarvitades võivad pillid ohtlikud olla.
ˇ Varem arvati, et kombineeritud pillides sisalduv hormoon östrogeen takistab noorte tüdrukute kasvamist. Tänapäeval on teada, et pillides sisalduv väike hormooniannus ei ole piisav, et mõjutada kasvu. Mõnikord arvatakse, et kui tüdrukud hakkavad väga noorelt pille tarvitama, siis muutub nende käitumine vastutustundetumaks ja nad võivad voodisse hüpata igaühega, riskides seejuures sugulisel teel levivate haigustega. Siiski on rasestumisvastase vahendi tarvitamine juba enne seksuaalvahekorda astumist märksa vastutustundlikum kui soovimatu rasedusega riskimine.

Artikel on koostatud http://www.amor.ee materjalide alusel
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

Re: RASEDUSEST HOIDUMINE - MÜÜDID JA TEGELIKKUS

#3
Pillekene kirjutas:Võibolla ma ei vaadanud päris korralikult, kuid omaltpoolt lisaks veel ühe müüdi ja see on see, et suguühe katkestamine enne seemnepurset. Puhas vale, mina olen selle lolluse tagajärjel rase ja sama juhtus ka minu sõbrannaga. ISegi, kui see tundub teile ohutu ja mees on super ja puha, kasutage siiski ka kaitsevahendid!
Sul on täiesti õigus - katkestatud suguühe üldsegi ei ole rasestumisvastane meetod, sest eelspermas võib leiduda üksikuid spermatosoide, ja neid võib rasestumiseks piisada. Nii, et sellest momendist, kui peenis (ilma kondoomita) on tuppe sisestatud tekib rasestumisoht.
Ja kui ei ole soovi lapsi saada, siis on mõteks ennast kaitsta.
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

Re: RASEDUSEST HOIDUMINE - MÜÜDID JA TEGELIKKUS

#4
tere.
Ma olen 13-aastane neiu. Siiani olen vahekorras olnud vaid kondoomi abiga. Kuid, kui soovin sellest loobuda, siis peaksin vast pillidele üle minema. Kas nende kättesaamiseks on vaja ka günekoloogi retsepti?
Samuti tahaksin küsida ka oraalse seksi kohta. Kas vastab tõele, et kui seda teha ja mehel ühe korra lõpuni minna, siis võib paar päeva turvaliselt seksida? Ilma, et oleks mingigi võimalus rasestuda.

Re: RASEDUSEST HOIDUMINE - MÜÜDID JA TEGELIKKUS

#6
Külaline kirjutas: Kas vastab tõele, et kui seda teha ja mehel ühe korra lõpuni minna, siis võib paar päeva turvaliselt seksida? Ilma, et oleks mingigi võimalus rasestuda.
Suuseksi kaudu Sa rasedaks ei jää. Aga kui tegeleda vaginaalseksiga ja selle ajal mitte kasutada rasestumisvastaseid vahendeid (kondoome, pille, plaastrit või tuperõngast), siis võimalus rasestuda on olemas. Nii, et kui Sul ei ole plaanis lähimal ajal lapsi saada, siis alati kasuta kondoomi.
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.
Vasta

Mine “Rasedus ja rasedusest hoidumine”