THC laboratoorne määramine

#1
Alususeks tahaks öelda, et idee selle kirjutamiseks tuli erinevate kasutajate poolt postitatud küsimusest ja hirmudest selles valdkonnas. Täpsemalt, siis laboris tehtavad uuringud ja kaua THC inimeses püsib.

Esimeseks tahaks mainida, et laboris ei tehta THC uuringut niisama igale ettejuhtuvale proovile. Alatasa näen foorumis, et noored kardavad oma vere- ja uriiniproovide tulemusi või räägitakse, et ei leitud midagi ja naerdakse selle üle. Lihtne vastus, kuna seda ei uuritudki proovist. Arst määrab ära enne verevõtmist või uriiniproovi andmist temale vajalikud uuringud, et patsienti diagnoosida. Laboris on nii palju erinevaid uuringuid, et neid ei jõua ära nimetadagi. Arst ei saa panna lihtsalt ilma aluseta lisauuringuid, kui tal ei ole kahtlust, mingi haiguse suhtes. Samuti ei ole sellist raha, et kõigile kõik uuringuid teha, kuna mõne reagendi hind võib küündida tuhandetesse eurodesse / milliliitri kohta.

Teiseks, et kaua see THC ikkagi inimeses, siis püsib ja kuidas seda Eestis määratakse. Tehes natukene tutvust erinevate laborite kodulehekülgedega (PERH ja TÜK) leian, et seda määratakse ainult uriinist. Ainult uriinist määramiseks on hea põhjus, kuna veres on THC 12h kuni 7 päeva ja verevõtu protseduur maksab rohkem, kui topsi kusta. Lugedes lähemalt saame teada, et ühekordse tarvitamisel jääb THC uriini 5 päevaks. Tugevamalt tarvitajalt võib saada ka 30 päeva möödudes kätte.

Kolmandaks tahaks tulla tagasi selle juurde, et miks siis seda uuringut ültse tehakse. Nagu ees mainitud ei tehta seda niisama igaühele, selleks on vaja mingit põhjust. Tavalised meditsiinilised laborid teevad seda ainult meditsiinilistel näidustustel. Kuritarvitamise põhjustel tehakse uuringut, aga Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis.

Huvitavad lingid:
PERH kliinilise keemia uuringute tabel: http://www.regionaalhaigla.ee/sites/def ... ringud.pdf
TÜK Kannabinoidid uriinis: https://www.kliinikum.ee/yhendlabor/pil ... riinis.pdf
Cannabis drug testing: https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_drug_testing

Lõpetuseks tahaks öelda, et selle infoga ei pea hakkama nüüd kiiresti kanepit tõmbama. Kanep on ikkagi praeguse seisuga Eestis keelatud. Samuti ei ole väga tugevaid teadustöid kanepi ohutuse kohta. Parem hoiduda ja tegeleda muude asjadega. Samuti kui leiate, et Eestis tehakse ka vereproovist THC uuringut, siis andke teada.
Vasta

Mine “Narkootikumid (müüdid ja tegelikkus)”