Re: Seened

#2
pisimutukas kirjutas:Kas seentest on võimalik sõltuvusse jääda? need nn. magic mushroomid. Kas keegi siinolijatest proovinud on ja kui, siis milline mulje jäi?
Mis seentest arvab Margareete Otter, TÜ dotsent, farmakoloog:

Tänapäeval on kasutusel umbes paarkümmend taime ja seent (eriti aga seeni), mille tarvitamine põhjustab inimesel sageli sügavaid muutusi psüühikas. Mõned taimsed hallutsinogeenid kutsuvad esile "müstilisi kogemusi". ühine on aga kõigile, et nad põhjustavad uimastava seisundi, milles psüühikafunktsioonid ekstreemselt muutuvad, kaob reaalsuse-, aja- ja ruumitaju, häirub minatunnetus. Nägemishallutsinatsioonid on sageli kaleidoskoopilised, harjumatult säravates ja rikkalikes värvides, vahel seotud ka kuulmis- või teiste tajudega.Seeni ja taimi on kasutatud hallutsinogeenidena juba 500 a e Kr. Asteekidel Kesk-Mehhikos oli püha seen Teonanacati. Selle tarvitamisel tekkinud nägemused ja hääled olid nende meelest ühendus vaimude maailmaga.Kui Hispaania konkistatoorid vallutasid Mehhiko IX.sajandil, püüdsid nad seenekultusest jagu saada, kuid see püsib veel tänapäevalgi.Peamine seen, mida kasutatakse Mehhikos on Psilocybe mexicana.

Toimeaineks psilotsübiin ja psilotsiin. Peale selle sisaldavad neid LSD taolisi mõjuaineid veel paljud Põhja-Ameerikas ja Euroopas kasvavad seened. Soome farmakoloogid on taolisi seeni isegi lähemalt uurinud, kuid ei ole eriti levitanud oma uurimuse tulemusi. Euroopas ei ole psilotsübiini sisaldavad seened erilist osa etendanud, küll on olnud tuntud "ümbersünni" vahendina kärbseseen ja seda kuni kuuekümnendate aastate keskpaigani, mil nende asemele tuli odavam biosünteetiline LSD. Seniajani kasutavad kärbseseent ka samaanid Kirde-Aasias ja Siberis.

Puudub igasugune statistika kui palju inimesi pruugib nn. maagilisi seeni mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas. Ühe soome professori loengult on meelde jäänud, et Soomes on mõni protsent noorukeid seente hallutsinogeene kord või enam proovinud. Surmaga lõppenud mürgistusi on olnud õnneks vähe. Mõõdukalt olevat toimeaineid ka mitmetes pargimurul, näiteks Toomemäel, kasvavates mürgiseentes. Tänu taevale neidseni ei kasutata.
Psilotsübiini sisaldavaid seeni on tarvitatud toorelt, keedetult ja neist on valmistatud teed. Mõistagi sõltub toimeaine hulk seene liigist, kasvukohast, vanusest ja suurusest ( 8- 300 seent ). Ka mõnu saamiseks vajalik annus varieerub tugevasti. Efekti ette arvata on peaaegu võimatu.

Seente toime muide sarnaneb mahedamale LSD-le, kuid mitte täielikult. Tekib eufooria, pupillid laienevad, pulsisagedus suureneb ja vererõhk tõuseb. Nii on see umbes pool tundi pärast kasutamist ja hakkab mööduma 4 tunni pärast ( võrreldav LSD toimega 12-15 tunni pärast). Tavaliselt tekivad värvilised nägemused, kuid võib esineda ka kuulmishallutsinatsioone. Inimesed on kirjeldanud, et objektid muudavad kuju ja värve ning helisid väga laias diapasoonis.Maagilise seene kasutajal on tavaliselt iiveldus ja valud kõhus, ta oksendab. Kuid nii on see ka kõigi teiste mürgiseente puhul. Lisaks lühiajalistele nähtudele on kirjeldatud ka kauakestvat mõju - paanikat, ängistust ja isegi psühhoosijuhte. Kui paanika ja ängistus ei möödu ka pärast seene põhitoime taandumist, püütakse neid ebameeldivusi tavaliselt peletada alkoholiga. See aga muudab inimese käitumise tormiliseks: jooksmine liiklusrohkel teel - kõndimine metrooliinil jne.

Psilotsübiini sisaldavad seened ei põhjusta surmavat mürgistust, kuid inimesed tunnevad seeni üldjuhul halvasti ning maagilise seene asemel kasutatakse mürgiseent, ning see viib juba väga tõsiste tagajärgedeni. Võib ainult korrata, et elamusi esilekutsuva seene leidmine nõuab väga häid botaanilisi (mükoloogilisi) teadmisi, mida aga tavaliselt ei ole.Muide, psilotsübiini sisaldavate seente toime suhtes tekib kiiresti harjumus ja esialgsete elamuste saamiseks kulub peatselt kaks või enam korda rohkem seeni. Üsna vähe aga teatakse, mida võib põhjustada seene sage kasutamine. See on keelatud.

Veel ühest seenest, mida tarvitati juba iidsetel aegadel uimastina (või ekstaasiainena) subarktilistel ja isegi arktilistel aladel. See on punane kärbseseen (Amonita muscaria).Samal otstarbel on tarvitatud ka panterkärbseseent (Amonita pantherina). Punase kärbseseene punast või oranzpunast valgete ebemetega kaua aega püsivat kübarat tunneb igaüks. Eestis kasvab 8 liiki kärbseseeni. Ja mitmed neist on väga ohtlikud, eriti roheline kärbseseen (Amonita phalloides), mis pakub teadlastele suurt huvi, kuid tarvitamisel põhjustab surma hemolüüsi tagajärjel.
Mis siis punase kärbseseene kasutamisel juhtub?
Selles leiduva muskariini ja psühhoaktiivsete ainete toimel algab 3 tunni pärast kõhulahtisus, süljevool ja segasusseisund. Inimene uinub. Pärast paaritunnist magamist tekib erutus, mõttetu siia-sinna jooksmine ja mitmesugused (sõltuvalt inimese mõttemaailmast) religioossed kujutlused. Inimesed tunduvad Kristuse või saatanana. 20 tunni pärast on ta uuesti jalul. Ajalooallikad kõnelevad, et kärbseseeni on kasutatud Islandi ja Skandinaavia müütide ajastul (870-1030). Sõdalased tundsid end hiiglastena, nende füüsiline jõud kahekordistus ja nad käitusid kui metsikud fuuriad. Neil kadusid inimlikud tunded ja arusaamad. Sõdalaste seisundit on kirjeldatud nii: see algas külmavärinatega, meeste näod tursusid ja muutsid värvi. Nende tuisupealisus asendus raevuga. Kõik see kestis ühe päeva. Pärast seda olid nad päev või paar nõrgad ja osavõtmatud.
Kärbseseene kasutamine vaibus 12.sajandil. 18.sajandil täheldasid eurooplased kärbseseene kasutamist hallutsinogeenina Siberi põlisrahvaste juures. 20.sajandil tuli ja tuleb seda harvemini ette ja vaid vähestes paikades Lääne-Siberis soome-ugri rahvaste hantide ja manside hulgas ning Siberi kaugeimas kirdeosas t¨ukt¨ide, korjakkide jt. juures.Kärbseseent kasutasid samaanid suurtel nõidumistel, et esile kutsuda ekstaasi.
Seenest valmistatud ekstrakte joodi külma või sooja veega ning ka piimaga, sageli koos sinika või põdrakanepi mahlaga. Korjaki naised veeretasid suus mälutud seentest piklikud pillid, mida mehed siis neelasid. Paljud Siberi hõimud avastasid, et joovet tekitavad ained erituvad organismist uriiniga, millest tekkis rituaalne tava juua kas enda või kellegi teise uriini joobe säilitamiseks ja pikendamiseks.Punase kärbseseene toime on muutlik ja individuaalne. Tavaliselt tekib jäsemete tõmblemine, millele järgneb lõbusa tuju ja haigusliku heaolutunde periood nägemishallutsinatsioonidega. Mõnel juhul ilmneb ka ägedus: uimastatu tormab hullununa ringi, kuni kurnatuna sügavasse unne langeb.
Ühest 1926.a pärit kirjeldusest selgub, et algul tunneb seenesööja end eriti jõulisena, ta on heas tujus, laulab ja naerab. Teises staadiumis kuuleb ta käskivaid hääli ja näeb kärbseseene vaime, kõik tundub talle suuremana, ta imiteerib vaime ja katkestab oma jutu näomoonutuste või hüüatustega. Kolmandas staadiumis on side ümbritsevaga kadunud, joobnu tormab ringi ja purustab kõik, mis ette juhtub. Tal on tugev lendamistunne. Siis langeb ta narkootilisse unne, millest teda äratada ei ole võimalik.

Mõned mütoloogid peavad tõenäoliseks, et Kreeka jumalik ambroosia ja jumalate jook - nektar olid selleks, et keetmata kärbseseent kõrist alla loputada või oli neisse segatud seenemahl. Kõik müsteeriumid olid seotud Dionysosega. Müsteeriumides osalejad pidid vaikima sellest, rnida nad sõid või jõid. Nad kogesid unustamatuid nägemusi ja neile tõotati surematust.Lõpetuseks. On tähtis teada, et kärbseseene puhul on toimiva ja surmava annuse vahe palju väiksem kui LSD-l. Katsetada ei tasu.
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

#3
eesti seeni syya ei soovita - osad mürgised on ysna sarnased ning kohalikest seentest ei saa ka kuigi huvitavat reisi.
osad seened pole eestis veel keelatud ;)

põhjalik info:
http://www.shroomery.org/

ps hallutsionogeenidega on selline seis, et enne isiksuse lõpliku väljakujunemist (18-21 eluaastat) ei soovitatata neid tarbida - võib oluliselt mõjutada inimese vaimset arengut. alati kyll mitte halvemuse poole, kuid siiski.
kuni vastava vanuseni ei soovitata hallutsinogeene tarbida, kyll aga uurida erialast kirjandust ja tulevaseks kokkupuuteks nendega valmistuda.
tajude laindamine looduse abil on tõepoolest huvitav, kuid mitte enda isiksuse kaotamist väärt. arvan ma.

#5
tegelikult niisama toorelt neid ei sagaie riti syya neid tuleb kuidagi siiski t66delda, aga nt k2rpseseened on ka halluseened , need ju kasvavad eestis, nisiama syyes t6etsi sada surma aga nt vanasti v2ga v2ga v2ga vanasti oli sedasi et s66di joodi p6rda kust sest et p6drad s6id talvel neid seeni ja see keemiline yhend mi seda m6nu tekitab j22b sinna alles siis kaifiti seda,

Re: Seened

#7
pisimutukas kirjutas:Kas seentest on võimalik sõltuvusse jääda? need nn. magic mushroomid. Kas keegi siinolijatest proovinud on ja kui, siis milline mulje jäi?
Väga karm värk pidi olema . :? ise ei proovi . siis küll nõme , kui sõltuvussee jääb . Mushroomsid võivad tekitada psüühilisi häireid , nii palju kui lugenud olen . Aga ehk peaks ennast kah arendama .

#10
Merit kirjutas:Mismõttes seeni,kas tooreid päris seeni?Kas neist paha ei hakka või:S :D:$
Tere „Merit”!

Toon sulle mõned põhjused, miks ei tasu tarvitada seeni:

Miks seened on kahjulikud?

- tihti korjatakse kogemata teist liiki seeni, millest loodetud mõju asemel saab tugeva mürgituse;
- sarnaselt LSDle võivad seened tekitada vaimset sõltuvust;
- keha harjub seentega, sama mõju saamiseks peab järgmisel korral sööma juba palju rohkem seeni;
- seente söömine tekitab mõnikord paanikahoogusid, hirmutavaid nägemusi, rahutust ja ängistust. Pikaajalised kasutajad võivad jääda vaimuhaigeks.


Soovin sulle olla terve! :wink:
Ei konsulteeri enam.

#12
Seened . OI OI OI :D
O MY GOD . GOD GOD GOD .. WHOLY DZIISUZ FUCKING CHRIST.....

Tõsiselt.... need ei ole amatööride teema...... Tõsiselt.....
Sa ei sure ära .....Aga tõsiselt........ Ära arva ,et see on MINGILKI MÄÄRAL LÕBUS.

See on lõbus ainult tagasi järgi vaadates.. ja ainult siis kui möödas on mingi pool aastat.... Sest siis kui sa seal oled... siis pole see kaugeltki mitte lõbus....

Lets say.... Kui sa neid sööd.... siis sinu tööks on pärast terve maailm uuesti kokku panna peale 8ndat tundi... kui sa sellega hakkama ei saa siis noh... Tough luck.... Ja kes ütles ,et ei teki pohmakat siis... Tekivad flashbackid :D thats right kidds ! Seinad hakkavad lainetama kui sul on igav ja silmad fookusest välja lähevad.... JA kusjuures... MIda jõhkram trip oli ... seda JÕHKRAMAD on flashbackid... ja flashbackide vastu ravi ei ole olemas.. need on igavesed ...või kaovad ära aastatega... aga mis varjant on ,et sa uuesti ei tarvita.... :D... NULL varjant on... selline varjant...

Re: Seened

#13
Oeh... Seentest on suht väga võimatu sõltuvusse jääda... Kehal tekib seente suhtes väga kähku taluvus.
Ja seente trip tavaliselt ei sisalda hallukaid vaid lihtsalt seinad ja laed hakkavad tantsima ja värvid muutuvad ja lähevad eredamaks.

Re:

#14
Natani kirjutas: Tere „Merit”!

Toon sulle mõned põhjused, miks ei tasu tarvitada seeni:

Miks seened on kahjulikud?

- tihti korjatakse kogemata teist liiki seeni, millest loodetud mõju asemel saab tugeva mürgituse;
- sarnaselt LSDle võivad seened tekitada vaimset sõltuvust;
- keha harjub seentega, sama mõju saamiseks peab järgmisel korral sööma juba palju rohkem seeni;
- seente söömine tekitab mõnikord paanikahoogusid, hirmutavaid nägemusi, rahutust ja ängistust. Pikaajalised kasutajad võivad jääda vaimuhaigeks.


Soovin sulle olla terve! :wink:
Miks kunagi ei tood välja seente/narkootikumide häid külgi?
Ja ärge hakake rääkimagi, et neid ei ole.
Aina prääksutakse selle kohta kuidas narko ja alko on pähh, aga see kallutab noori proovima. Pealegi on see loetelu üks ränk liialdus.
Konsultandid palju ise on proovinud?
KopiPeist mingit tarka mula ja mõnus mõistukõne- räägite sellest mida ise pole kogenud ja millest ei tea.
Eks tehke nüüd minu jutt maha- ilmselgelt seente laksu all alaealine.
Vähemasti saavad mõned külalised siin targema jutuga maha kui teie.
Ma ei propageeri siin narkot, aga
kui midagi ikka ei tea siis milleks noori siin hirmutada-
Tahavad siis proovivad.

Re: Seened

#17
seened ei tekita sõltuvust, kuna neid ei tarbitagi nii tihti et nendest saaks mingi sõltuvus tulla. ja väga tihedal tarbimisel võib see su psüühika kadakas* keerata. aga harv tarvitamine ei tee mitte midagi halba, mulle tegi pigem head. muutis mu maailmavaadet natukene, nüüd kuskil õues ringi käies märkan ja mõtlen ka sellistest asjadest mida ma varem ei märganud või pidasin ebahuvitavaks ja ebaoluliseks. seenemõju pikkus oleneb nende erinevatest sortidest. enamjaolt jääb mõju sinna 3-6 h vahele. ja seentest mingeid flashbacke ja asju ei teki see on rohkem lsd teema. üldiselt on seened väga kõva teema, aga kindlasti ei sobi see noortele väga. kõik see kaunis värvide mäng ja sügav ja huvitav mõttemaailm. täielik teine maailm, kuhu on vahel tore rännata ja näha seda maailma teisest küljest kus me hetkel viibime:)

Re: Seened

#18
To seeneke: olen sinuga ühel meelel,ei tekita need seened mingisugust sõltuvust....omal peab iseloom tugev olema,lihtne! Olen 3x järele proovinud kõnealuseid seeni ja oma kogemustest oskan niipalju öelda, nende mõju on hoopis teine, mis on nt muudel sõltuvust tekitavatel vedelikel ja pulbritel !!!! Peale reisi ei ole halb olla ega mitte midagi.

Seega, mina olen seente poolt! :mrgreen:

Re: Seened

#19
Seentest rääkides on outcome juures kõige olulisem eelnev setting,tuju, emotsioonid, koht jpms.
Seeni kõikide vähegi targemate inimeste poolt kindlasti ei peeta asjadeks mida pidudel tarbida. Isegi linnas nede tarbimine on tihtipeale väga mõttetu ja efektid ei ole ligilähedaselt meeldivad (või siis nö maailmapilti laiendavad) võrreldes sellega kui neid turvaliselt, õigesti, (näiteks)looduses tarbida.
Need on asjad mida mitte respekteerides võid vabalt oma tavapärase elukorraldusega hüvasti jätta saades elu kõige hirmutavama kogemuse osaks (mis ikka päris pikaks ajaks meelde jääb).
kuna enamus eestis liikuv "kraam" on suht random ning müüjad väga harva ise teavad mis seened need on täpsemalt (erineval sordil erinev mõju/tugevus) siis on imho suhteliselt ohtlik neid kasutada. Erinevate seente tugevuse vahe võib vabalt olla mitmetes kordades ... nii et mõtle ise natukene.
Sa võid küll lugeda, et seentest on virtuaalselt võimatu eluohtliku mürgitust saada kuid ega see ei mõjugi su tervisele... aju on see mis peab kogu selle laadungi vastu võtma:) Kindlasti soovitan esmastel kasutajatel hoiduda kui sul on või võib olla mingisuguseid psüühika häireid, depressiooni, suhete probleeme vms. Usu mind, see on koht kuhu ei soovita astuda sellises olekus ning probleeme see sind unustama KINDLASTI ei pane. Kui keegi seda väidab siis pole neil õrna aimugi millest nad räägivad - nad aitavad parimal juhul sul su probleemidega silmitsi seista, et sa neid näeksid ja aktsepteeriksid. Muidugi on erandeid, kuid risk ON suur kui sa ei saa aru mida sa teed. Ohud on kordades suuremad mida noorem sa oled. 17 aastane on enamuse kirjanduse põhjal ikka liiga noor selliste asjade näppimiseks mis su maailmapilti lammutada võib.
Kui sa ikka mingil põhjusel arvad, et sa oled õige inimene sellise asja kasutamiseks siis kindlasti võta kaasa mingi sõber kes EI ole midagi tarbinud, et vajaduse korral sind juhendada/aidata jms (mida suure tõenäosusega vajad kui vähegi kindlus tunnet tahad, tegu pole alkoholiga mille all vabalt koju kakerdada võid). Kindlasti ei tasu unustada, et tegu on äärmiselt illegaalsete taimede/ainetega (enamuses maailmas sama karistuse saad mis heroiini või kokaiini omamise eest) ning kuna sul pupillid on nagu tõllarattad peale seene söömist siis võid sa nii mõneski inimeses huvi äratada kui vales kohas tarbida...


Ise ma ka mingit pidi ei ole negatiivselt meelestatud seente suhtes KUID see ei tähenda, et ma neid soovitaksin teile.
(ahjaa, seened ei tekita sõltuvust, ning kahe "tripi" vahe peaks miinimum nädal olema, et sama mõju sama koguse pealt tunneks - kuid ma ei tea ühtegi nii lolli kes lõbu pärast iga nädal seeni sööks, sellel puudub igasugune mõte)

Võiksin siin veel lisada kuidas iiveldust ära hoida, mida peale süüa kui efektid liiga pahaks lähevad. Millised on võimlaikud positiivsed effektid jne jne kuid vb oleks see liiga palju infot ja mõni saaks sellest vale idee, lugege EroWidi ja muid vähe respekteeritumaid lehti - seal kõik info olemas mida vajate. Kuid kui info vajadus väga suur, inglise keelt või google translatorit kasutada ei oska -siis ma võin üks õhtu aega võtta ja siin natuke veel nedest pajatada - kuid ega ma ise ei ole mingi seene tark ega ei pea enda juttu faktiks - alati loe ise lisaks nii palju kui võimalik (või samas, arvestades hunnikut jama mis internetis on vb ei ole kõige targem idee lugeda kõike mis ette juhtub...)

Võta näiteks paar nädalat (kasvõi tund päevas), et lugeda seentest ja seentega seotut http://www.erowid.org/plants/mushrooms/mushrooms.shtml
It's nice to be important but it's more important to be nice! PATT.ee - sest mõtlemine on tänapäeval defitsiit.

Re: Seened

#23
Keegi teab kust neid leida? Öeldakse, et need kasvavad niitudel sõnniku ligidal. Keegi oskab head kohta soovitada?

Ja kas see on tõsi, et kui bad trip tuleb sellest enam ei pääse?
Ja nende juttude põhjal, et kui söönud oled, saan aru ma, et sa ise ei suuda enam mõelda või mida?
Nagu kui sa kõnnid tänaval näiteks, kas sa suudad ikka mõelda sellele, et autod sõidavad jms? Keegi võiks veitsa rääkida sellest, kes teinud on, või teab ;)
Aitan alati! ..kui viitsin.

Re: Re:

#24
JuustuneM kirjutas:
Miks kunagi ei tood välja seente/narkootikumide häid külgi?
Ja ärge hakake rääkimagi, et neid ei ole.
Aina prääksutakse selle kohta kuidas narko ja alko on pähh, aga see kallutab noori proovima. Pealegi on see loetelu üks ränk liialdus.
Konsultandid palju ise on proovinud?
KopiPeist mingit tarka mula ja mõnus mõistukõne- räägite sellest mida ise pole kogenud ja millest ei tea.
Eks tehke nüüd minu jutt maha- ilmselgelt seente laksu all alaealine.
Vähemasti saavad mõned külalised siin targema jutuga maha kui teie.
Ma ei propageeri siin narkot, aga
kui midagi ikka ei tea siis milleks noori siin hirmutada-
Tahavad siis proovivad.
Tõesti inimesed arvavad et kui hirmutada siis ei proovita, kuid ikkagi tihti proovitakse - tahetakse teada mis tunne on. Parim tee sellist asja ennetada on kirjutada milline tripp on, mis ohud on ning seletada mis asi see täpselt on, mitte et "Oh, see on väga halb asi, ärge kunagi proovige". Inimene hoidub asjast kui ta teab täpselt mis asi see on või on vähemalt hästi informeeritud kõikidelt külgedelt.
Kohene reaktsioon - Pärast kahetsust ei tule,
Hiline reaktsioon - Nutad ärkvel ja unes...

Re: Seened

#25
Olen Proovind sõltuvusse sa kindlasti ei jää 100% sa võibolla tahad nende all veel trippida aga füüsilist sõltuvust kindlasti ei tule aga kui nii noorelt proovida siis on võimalus et see mõjutab su mõtteviisi pikaks ajaks
Vasta

Mine “Narkootikumid (müüdid ja tegelikkus)”