Soomes õppimine ja kõik sellega seonduv

Tere. Kolin lähima aasta jooksul Eestist ära Soome, emaga koos läheme. Kas keegi teab/oskab rääkida, kui hull on võõrkeelses koolis käia või üldse mujal elada? Märgin ära, et olen 15a tüdruk.
Eestikeelsesse kooli ma ei tahaks eriti minna, sest olen aru saanud, et seal õpetatakse ka Eesti kultuuri. Kuna me läheme päriseks, pole mul sellega ju midagi peale hakata :D, ja ma ei taha olla ka ainuke hull immigrant, kes kohale marsib ja keelt oskamata endale eriprogramme nõuab. Ei. Minust saab soomlane ja tegelikult ei pea inimesed ju teadma, kust ma pärit olen? ;)
Läheksin siis kas inglise-või soomekeelsesse kooli. Soome keelt oskan vähe, igapäevatasemel.
Ette tänades, William.

Re: Soomes õppimine ja kõik sellega seonduv

no neid eestikeelseid koole päris igal pool ju ei ole ka. minu meelest on Soomes see süsteem, et minnakse soomekeelsesse klassi ja siis lihtsalt aasta aega õpid keelt, aga päris klassinumbriga edasi ei lähe, st kui näiteks pärast 6-nda klassi Eestis lõpetamist lähed Soome kooli, siis järgmine aasta sa kohe päris 7-ndat ei lõpeta, võib-olla osa aineid vms saab ära teha, aga üldiselt jah on lihtsalt keeleõpe see üks aasta. ja siis jätkad oma 7-ndaga.

eestikeelses ei saaks ta iial soome keelt selgeks, kuna seal on niisama tampimine, nii nagu meil see vene keele õppimine siin eestis käib. kui tal pidevalt on ümber kohalik seltskond kohaliku keelega, on keel suhu kah kergem tulema, nagu nendel vahetusõpilastel, samuti on siis seltskonnas rohkem soomlasi jne. algul on küll raskem, kuid siiski üleelatav ning teised on olukorrast teadlikud ning mõistavad & arvatavasti aitavad sind ning nii siiski on lihtsam, kui kusagil eesti koolis tampimine.
soome koolides, vähemalt osades minu teada, eksisteerivad integratsiooniklassid, et ühe aasta oled eraldi (koos teiste välismaalaste ja loomadega jne vist) ja õpetatakse keelt mingil määral ja siis lähed edasi teiste sekka.
pmst keelele rõhku pannes aasta otsa saad arvatavasti ka selgeks selle, kui eesti kultuuri kõrvalt seda õppides.
Life is either a daring adventure or nothing at all.

Üks kiire paradus, täielikult minu viga: Eestikeelsesse kooli saaksin ma minna vaid endast aasta-kaks noorematega(ilmselt oleks see võimalik), sest Helsinki Eesti kool ei võta vastu lapsi minu vanuses. Üheksandasse klassi õpilasi igatahes ei võeta, nad on ka ise üheksaklassiline kool.
Soome koolisüsteem on jah selline, et välismaalt saabuja paigutatakse aasta noorematega ühte klassi, et ta sama kooliaasta ka Soome süsteemis läbi teeks. See on küll jama, aga ilmselt siiski ka vajalik... oleks tore hiljemates klassides võibolla mitme aasta material korraga läbi võtta, olen kuulnud, et Eestis on see võimalik. On ka eriprogrammid. Võin kasvõi aasta kauem koolis käia, kui peab - ma pole esimene ega ka viimane mineja.

See on tegelikult ikkagi üsna suur samm... aga Eestis edasi elamist ei kujuta ma lihtsalt ette ja ega ma Soome ka päriselt igaveseks jääda ei kavatse. Kunagi ikka edasi.
Iseasi on, kas mul õnnestub üldse gümnaasiumisse saadagi?. Eestis on mul hinded üldjoontes korras, üks-kaks kolme ja viied. Samas, ilma selle gümnaasiumihariduseta pole võimalik kuidagi edasi ka elada... on maailmast selline mulje jäänud.

Veidi kahjugi on minna. Sõbrad on siin, suurem osa perekonnast... noh, mis teha. Mina selle asja algatasin ja mina ka läbi viin.

Mamie kirjutas:Ei hakka uut teemat tegema, uuriks lihtsalt, et kas kellegil on Helsinki linnakorteritega kogemusi? Et mis piirkonnas need tavaliselt asuvad ja kuidas see süsteem välja näeb?
Olen kuulnud, et Itäkeskuse kõrval Puotinharju kaljude peal on Lasnamäe-tüüpi kõrged majad. Keegi teadis rääkida, et seal?
Koskela on ka väga mini-Lasnamägi, seal on ka need mingi sots.korterid vms, isegi tänav on seal Kunnaliskodintie. Täpselt ei tea, elasin ühe lätlasega seal paar nädalat, midagi jäi kahe kõrva vahele.

No...mina käisin VALMO klassis aasta aega see on ettevalmistus klass,kus on igast maast. Kui arvatakse et oled valmis siis saadetakse sind soome keelsesse klassi. Aga ma võin oma kogemuste järgi öelda, et miinus on see, et sind võidakse hakata kiusama. Ma olen oma eesti sõbrannaaga ühes klassis ja meidkiusab üks tydruk. Ss mujdugi kõik on tema poolt sest ta soomlane jne. Aga asi pole hull, ainult teatud asjades. Eks kõiki koheldakse erinevalt. Edu sulle! :)

Kuna ma eelolevasse kirja enam ei tohtinud muudatusi teha, kirjutan uue. See.et küsija mõne nädalaga õpiks ära soome keele nii et keegi enam ei märkaks, kust ta on pärit, ei kahjuks pea paika.
Natuke aega tagasi suri Turu Ülikooli etnograafia professor Ilmar Talve, kes oli vist 50 aastat Soomes elanud ja oskas hiilgavalt soome keelt Kuid ikka veel igast tema lausest oli selgesti märgata, et ta on eestlane. Eesti aksent jääb alles ja on kergesti äratuntav.

Päriselt räägite? Mul on üks tuttav, ehk isegi mitu, kes on siin elanud umbes 12 aastasest peale. Ja nende kõnes ei ole küll midagi, mis neid soome emakeelena rääkijatest eristaks. Olen samas näinud ka sellist poissi, kes oli 16, kolm aastat soomes elanud, ja rääkis kolm korda halvemini kui mina. Aga ta kasutas liiga palju eesti keelt, ehk oli asi selles.

Minu puhul saadakse mõnikord aru, et mul ei ole soome tausta. Kui ma ise ütlen, kuidas asjad on, hakatakse kõnet rohkem jälgima ja mõnikord pannakse hääldust tähele, tavaliselt mitte. Ja isegi siis ei saada aru, kust ma täpselt pärit olen. Tavaliselt pakutakse soomerootlast - mul ei ole eesti keele aksenti.
Vasta

Mine “Õppimine võõrkeeles”