Sõnavara arendamine

Tere, olen 17-aastane tüdruk, kes on juba väiksest peale raamatuid kirjutanud, kuid tunnen, et kui mõelda, kaua ma kirjutanud olen, siis mu sõnavara pole piisavalt hea. Minu puhul raamatute lugemine ei aita, sest need sõnad ei jää mulle niimoodi meelde. Kasutan tavaliselt sünonüümisõnastikku, kui kirjutan midagi, mis on isegi aidanud mu raamatuid paremaks muuta, kuid ainult sünonüümide kasutamisest ei piisa. Tahaksin osata paremini kirjeldada ja võrdlusi luua ning kirjutada nii, et lugejal tekiks tunne, nagu ta ise oleks seal raamatus. Tahaksin kasutada selliseid võrdlusi ja kirjeldusi, mida pole väga kasutatud vms. No näiteks "Tema silmad olid sinised nagu meri" on nii-nii tavaline.
Kas keegi oskaks soovitada, mida ma peaks tegema, et ma suudaks tulla selliste võrdluste peale, mille peale teised ei tule, ning saaks kirjutamises paremaks?
Viimati muutis kassipoja, 03 Nov 2017, 18:05, muudetud 1 kord kokku.

Re: Sõnavara arendamine

- lugemine, lugemine ja lugemine. Proovi lugeda ka luulet, sest tihtipeale on just seal sellised luulelised väljendid olemas. Ning kui lugemiseks aega pole, siis on vaja see leida. Mul on nt Elisa raamatu äpp ja sealt loen igal võimalikul juhul – järjekorras seistes, autos sõites, kõndides (ma loen paberraamatuid ka kõndimise ajal) jne. Sõnavara siiski areneb siis, kui sa annad endale võimalusi uusi sõnu õppida.
- tee endale uute sõnade õppimisest harjumus ja muuda see enda igapäevaelu osaks. Nt iga päev pead õppima ühe uue sõna (kasuta sõnaraamatuid, et leida sobivaid sõnu) või siis igale tavalisele sõnale 3 sünonüümi (http://www.eki.ee/dict/sys/index.cgi?Q= ... F=M&C06=en)
- harjuta! Isegi kui sul ei ole olemas mingit lugu, kuhu see sobida võiks, siis katseta lihtsalt, milliseid kombinatsioone sa saaksid luua. Jah see „silmad sinised kui meri“ on ni itavaline aga kuidas sa saaksid siduda näiteks silmad ja sõnapaari „sügisesed kuldsed lehed“? Võta kasvõi eraldi kaustik/fail (soovitan paberit, sest käsitsi kirjutades töötab mõte ikkagi natuke teisiti) ja hakka lihtsalt sinna oma katsetusi kirja panema. Kui miski ei sobi, kriipsuta maha. Kui leiad midagi, mis kõlab hästi, tee see hästi märgatavaks ja järgmine kord kui sul on juttu vaja sellist võrdlust, lehitse oma kaustik läbi ja vaata, mis sa sealt leiad. Kirjutamine tähendab ka palju ümberkirjutamist ja peamurdmist ning sellega on vaja harjuda.
- ole alati valmis midagi üles tähendama. Kanna kaasas väikest märkmiku, kuhu sa saaksid mõtteid kirja panna või kui sa kuuled, et keegi teine ütleb mingi tabava võrdluse, siis kirjuta see üles.

Re: Sõnavara arendamine

Reedetu soovitused on head, küll aga ei soovita ma lugeda autos sõites, kõndides (!!!!) jne. See on silmadele VÄGA kahjulik ja ei ole põhjust neid nii ära rikkuda. Pigem vaadata kõndides siiski ümbritsevat ja leida see pool tundi lugemiseks mujalt (nt pool tundi varem ärgates, koolist koju jõudes, vahetunnis, nädalavahetusel, õhtul enne und vm).
Vasta

Mine “Kuidas ennast arendada”