Hea suhte valem (Artikkel ajalehest TREND)

Hea suhte valem

Anna-Maria Penu, Trend
7. november 2006 7:03
Naised analüüsivad, muretsevad ja ohverdavad ennast suhete nimel. Mehed joovad sel ajal õlut ja vaatavad jalgpalli. Anna-Maria Penu uurib, kuidas jääda armastades iseendaks ja sõltumatuks ning jõuda nii ühe normaalse suhteni teise järel.

Tihti on nõnda, et kui naine tõsiselt armub, vajub kõik muu tagaplaanile. Mitte miski pole nii tähtis kui see suur tunne, mida nii kaua oodatud ja otsitud ning lõpuks leitud. Naine võib jätta kõik, mis suhte ellujäämist takistab, loobuda millest iganes, kui see armastuse kestmisele kaasa aitab. Isegi kauaaegsetest unistustest, plaanidest ja hobidest, sest nüüd on tal ju uus hobi, uus plaan ning uus unistus. Ei, lausa uus elu, millel nii kõlav nimi!

“Muidu iseseisvad ja tugevad naised muutuvad armudes alistuvateks. Olen seda isegi kogenud! Kui ikka tunded üle pea löövad, muutuvad enda soovid teisejärguliseks ja mõtled tõepoolest rohkem kaaslase kui enda peale,” jutustab 29aastane Kairi.

Naine panustab armastuse nimel kõik ühele kaardile, suunab oma oskused, energia ja kavaluse ühe eesmärgi saavutamiseks. Mees aga jääb samal ajal ettevaatlikuks ja rahulikuks, tema elus ei muutu nii ruttu miski, pealegi hoiab ta enamasti igaks juhuks mitu rauda tules.

Mees ei jäta harilikult oma argi- ega meelistegevusi äsja kohatud tibi pärast. Ta ei jäta sõpradega korvpallimatši pidamata ainuüksi seetõttu, et naine teda kinno kutsub.Ta palub lihtsalt kinnomineku muule ajale lükata. Naine aga loobub aeroobikatrennist küll, kui eile leitud mees tund aega enne seda helistab ja Pärnusse õhtust sööma kutsub. Kunagi ju ei tea, äkki on just tema see kauaoodatud prints! Ja tähtsad asjad kõigepealt, sest ega trenn kuhugi kao, mehe puhul pole see aga sugugi kindel!

“Ja siis sa muidugi loodad, et ka mees hakkab rohkem sinu peale mõtlema, aga… seda võid sa lootma jäädagi,” jätkab Kairi. “Ainuke lahendus oleks, kui ka naine suudaks suhte alguses enda soove ja elu mitte ära unustada. Et ei tekiks olukorda, kus suhte algul mängitakse kedagi teist. Muidu võib juhtuda, et kui suurte tunnete periood läbi saab, on tüli majas, sest järsku oled just sina halb, isekas ja hoolimatu. Enne oli ju kõik teisiti, kuuled mehelt.”

Tõsi ta on, naine näitab end suhte algul nii paindliku, ilusa, hea ja mõistvana, et ise ka ei usu, et selliseid naisi üldse olemas on! Jah, see kõik on armumängu, võrgutamise osa, kuni võit on käes, aga… ometi on oht seda tehes endast üsna meeleheitliku tegelase mulje jätta.

Aastatega rollid muutuvad
Aeg on väärt nõuandja. Suhte edenedes ja stabiliseerudes olukord üldjuhul muutub. Pärast perioodi, mil temperatuurid ühtlustuvad, kõik paugub, särtsub, on kirest punane ja päikeseprillideta on teineteist võimatu vaadata, ärkab naine ühel hommikul välismaailma ehk sõprade ja tööalaste ambitsioonide või emaduse jaoks taas ellu. Samal ajal kui mees sõltub aina enam naisest ja suhtest. Ja rollid ongi vahetunud: ootajast saanud otsustaja ning jahimehest saak.

“Suhtes on kindlasti üks pool domineerivam ja teine alistuvam,” arvab Kristiina (28). “Ja see ei pruugi oleneda soost, kuid tihti on just nii, et meespool domineerib ja naine on alistuvam pool. Aastatega võib see aga muutuda. Olen tihti näinud ka seda, et mees vajab edukaks tööeluks toetavat naist, kindlat suhet. Vahel küll tundub, et naine on üks mehe saavutustest töö ja raha kõrval… Samas arvan, et naine suudab ka siis töös edukas olla, kui tal kodus suhted veidi nigelad või olematud — asi, mida ma meeste kohta alati öelda ei saa.”

Sama arvab ka 31aastane Teele: “Naine funktsioneerib ilma meheta päris hästi, aga mees hakkab õige pea uut suhet otsima.”
Seega — naine haarab paljulubavast suhtevõimalusest kinni kiiremini kui mees, ent kui suhet parajasti ei ole, ei juhtu ka midagi. Samas mees otsib kogu aeg enda kõrvale seltsidaami, kelle vastu tekkinud või tekkimata tunded on alati pooljuhuslikud. Siit võib järeldada, et naistele on tähtsaim partneri kvaliteet (ikka see vana ja armas härra Õige), aga meestele üksinduse vältimine (ehk lihtsalt kvantiteet).

Tegelikult selle härra Ainuõige otsingutes kõige suuremad pettumused pesitsevadki. Arvates, et on olemas vaid üks ainuõige ja täiuslik mees, ei elata olemasoleva partneriga “happily ever after”, vaid keeratakse tuksi nii enda kui ka armastatu elu. Eeldusi kinnisideeks “ma rohkem kui ühte meest elu jooksul ei väärigi” loovad kõikuv enesehinnang, ebaküpsus ja tihti ka masohhistlik naudinguiha: tahe kannatada ja valu tunda, et olla õnnelik! Kokkuvõtlikult: süüdi on Hollywood.

“Kui naine annab endast mehe nimel kõik, on miski mäda. Sellisel juhul pole enam tegemist mitte suhte, vaid jumaldamisega,” arutleb Teele. “Kui oled armunud, tahad tõesti teha teise heaks kõike, mis võimalik. Õnneks ütleb kaine mõistus vahel: stopp, kas see kõik on ikka vajalik!? Kui andmine tekitab mõnusa tunde, on hästi, aga kui tuleb mõte, et mina annan rohkem kui tema, siis peaksid küll häirekellad lööma hakkama. Ilmselt sa siis teedki seda, see häirib sind, sa pole õnnelik ja lõppkokkuvõttes sellest head nahka ei tule.”

Naised asendusisa otsinguil
Lähisuhetes ujuvad pinnale kõik hirmud, maaniad ja kompleksid, mis teevad hea suhteni jõudmise üsna keeruliseks. Kõik on kuulnud hoiatust meeste eest, kes abikaasas tegelikult ainult ema asendajat otsivad. Aga on ka “tüdruknaisi”, kes unistavad asendusisast, kelle selja taga end turvaliselt tunda.

Kui mehed püüavad asendusema abil tagada endale koduse poputamise, siis naised kaitsevad ennast asendusisa abil väljaspool koduseinu toimuva ja materiaalsete murede eest. Osalt tuleb selline haiglane arusaam suhetest kindlasti ka kristlikust maailmavaatest, kus armastus ja austus on naise jaoks seotud enesesalgamise, ohverduste ja loobumistega.

“Siin on kõik kinni kindlustundes või õigemini selle puudumises,” usub Kristiina. “Eestis on ju tavaline, et mehel on suurem palk ja tema on jaksanud endale elukoha, auto ja kõik muu vajaliku muretseda. Ning juba tänu sellele on ta enesekindlam ning tugevam. Siis suhtubki ta naise töösse kui tarbetusse rabelemisse. Pole ime, kui mõni naine mehe survel koju jääb ning laseb tollel end ja peret toita, katta ning kaitsta. Samas sõltub siis naine mehest tohutult ja raske on õnnetut suhet katkestada või mingeid ultimaatumeid esitada.”

Sõltumatus on aga eluterve suhte võtmesõna. Kui tekib sõltuvus — olgu see siis rahaline või emotsionaalne — oled juba ette kaotanud. Ükski kogenud mängija ei pane kunagi kõike ühele kaardile, sest võiduvõimalused on imeväikesed, väljavaade kaotada aga suur.

Kui oled piisavalt mõtlematu olnud ning oma õnne ainult ühele kaardile asetanud, siis tea, et nüüd on ka hirmul tavalisest palju suuremad silmad. Partneri kaotus, armukadedus, üksindus ja petmised varitsevad sellist inimest iga telefonikõne, kummalise käitumise või ootamatu sõnumi taga. Ebakindlus õõnestab õnne, enesekindlus vajub aina sügavamale sohu. Nii võib ju hulluks minna!

Muide, psühholoogid peavad üheks normaalse suhte tunnuseks seda, kui partnerit armastades suudetakse mõelda ka sellele, et kui suhe peakski luhtuma, siis pole see veel maailma lõpp. Et on ka teisi inimesi, kes sind õnnelikuks suudavad teha, eesotsas sinu endaga. Teisisõnu — ei soovitata oma elu ega oma mina mitte kunagi ehitada teise inimese najale, sest selline liivatorn kukub niikuinii kokku!

On vaid valearvestused
Kas olete tähele pannud, et samal ajal, kui naine muretseb ja analüüsib suhete keerdkäike, istub mees rahulikult teleka ees? Mees suudab enda ja ärritavate tunnete vahele ehitada külma kivimüüri. Naist see vihastab, ent meest kaitseb tekitatud distants asjata muretsemise eest üliedukalt. Mees tegeleb probleemidega alles siis, kui need tõepoolest käes on. Naised seda tihti ei oska. Kui parajasti endal muresid pole, on neid heal sõbrannal, kui tal ka pole, siis muretseme lihtsalt ette, mis saab küll siis, kui…

“Mõtlen tihti ja eriti veel siis, kui ma väga õnnelik olen, mis saab, kui teda enam mu elus pole? Mida ma siis teen? Kuhu ma lähen?” tunnistab Kairi. “Sest siis olen ma juba nii kortsus, kole ja vana, et keegi ei taha mind enam… Aga kui küsin oma elukaaslaselt, kas ta mõtleb vahel, mis saab siis, kui mind tema elus enam pole, siis vaatab ta mind nagu tulnukat ning vastab, et ei mõtle. Miks ta peaks millelegi nii ebameeldivale vabatahtlikult ette mõtlema?”

Ja kui palju on olukordi, millele mõeldes väriseda “mis saab siis, kui…”! Aga kas see muretsemine viib kuhugi? Kas oskame siis paremini-õigemini käituda, kui kardetud hetk käes? Ei, ei usu! Ette nutta ega ette leinata ei ole lihtsalt võimalik.

Suhetega aga juba kord on nii, et noored naised võtavad armastust liiga tõsiselt ja rikuvad sellega võimaliku õnne eos. Tahame, et kõik oleks täiuslik nagu muinasjutus, nagu Hollywoodi filmides! Armastuse puhul ei saa aga rääkida täiuslikkusest, sest täiuslikkust pole olemas ja oma igavuses on ta niikuinii totaalselt out!

Võtaks parem asja nagu mehed — vabalt — ning meenutaks endale, et normaalsete inimeste normaalses suhtes lükatakse eluvankrit koos, õlg õla kõrval, kummagi unistusi koorma kergendamiseks maha pillamata ning teineteist hiiglaslike raskustega piinamata. Heas suhtes on armastatuga koos elu kergem ja parem kui üksi.

Ja kui ühel hetkel see enam nii pole, siis lõpetame asja ära, kustutame tuled ning läheme edasi uuele ringile.

Re: Hea suhte valem (Artikkel ajalehest TREND)

Loll ning väga üldistav jutt. Nii teevad üldjuhul vaid harimatud mehed... Nendega võib võrrelda seda lollide blondiinide stereotüüpi, kes mehel ainult raha peal väljas ning muud ei tee, kui sõbrannadega kuskil spaas jne pläkutavad (mehe arvelt).

Aga noh, eks tavaliselt naistele meeldivadki sellised mehed... Ning need, kes tõeliselt hooliksid jne jäävad tahaplaanile, pole ime, et nad siis ainult sellist kogemust saavad.

Nõustun täielikult Aeh'ga. Autor on lihtsalt üldistanud, et kõik suhted toimivadki nagu tema suhe. Kuid eks ajakirjandus ongi täis sedasorti mõttetuid artikleid, peaasi, et juttu oleks. Minu enda puhul on näiteks vastupidi - pigem olen mina kohati see, kes on analüüsiv, muretsev ja suhte jaoks ohverdav, kuigi tüdruk on seda samuti mingil määral. Tavaliselt ohverdan mina oma plaane, et temaga olla, kuid tema eelistab neid lihtsalt edasi lükata. Ega siin on üsna palju muudki, mis tunduvad minu suhtes pigem vastupidi olevat. :)

Aeh kirjutas:Loll ning väga üldistav jutt. Nii teevad üldjuhul vaid harimatud mehed... Nendega võib võrrelda seda lollide blondiinide stereotüüpi, kes mehel ainult raha peal väljas ning muud ei tee, kui sõbrannadega kuskil spaas jne pläkutavad (mehe arvelt).

Aga noh, eks tavaliselt naistele meeldivadki sellised mehed... Ning need, kes tõeliselt hooliksid jne jäävad tahaplaanile, pole ime, et nad siis ainult sellist kogemust saavad.
tegelikult see pole nii sest naised lõpuks valivad neid kes nendest hoolivad ja just nendega on nad õnnelikud,igal naisel on ka eri maitse mõndadele meeldivad ühed ja teistele teised:D
aga oleneb mehest endast kah:D

Mind ajavad juba oksele need ''naine muretseb'' ja ''mees joob õlut ja vaatab jalgpalli'' stereotüübid. FFS, mis siis saab, kui mulle meeldib ka jalgpall ja mu mees ka muretseb. Ja jumal hoidku selle eest, et mulle meeldib oma mehele võileibu teha ja mul pole midagi selle vastu, kui ta oma sõpradega väljas käib. MIS MEIE SUHTEST NÜÜD SAAB?
nobody raise your voices, just another night in nantes
Vasta

Mine “Suhetest üldiselt”