mida teha kui sind kiusatakse?(pikk aga väga hea õpetus)

Mis kiusamine üldse on?

See on ühe või mitme lapse ülekohtune käitumine teise lapse suhtes. Ohvril ei ole suurt võimalust vastu hakata, kuna ta on kiusajast kas nõrgem, väiksem, noorem ja/või arglikum.

On olemas kahesugust kiusamist: füüsiline – see tähendab, et keegi tuleb sulle kätega kallale – või verbaalne, mis tähendab, et sind narritakse, pillutakse üle solvangute ja halvustavate hüüdnimedega või ähvardatakse peksmisega. Sõnalist kiusamist esineb rohkem ja see võib ohvritele olla sama piinarikas, ehk isegi piinarikkam kui füüsiline vägivald.

Kiusamisele ei tulegi lõppu, sest kui sa enese eest seista ei suuda ja kiusaja nõudmistele järele annad, lisab see talle vaid hoogu juurde. Lisaks muutud iga kord ise ka arglikumaks ja järeleandlikumaks. Kiusaja eesmärk on sinu üle kontrolli saavutada ja sundida sind tegema oma tahtmist. Sellisest vastikust kiusupunnist on väga raske üle olla ja veelgi raskem talle vastu hakata.

Mida teha?
1. Ole alati heatahtlik ja viisakas.
Hoolivat ja heatahtlikku inimest on alati palju raskem kiusata, sest sellisel inimesel tekivad sõbrad, kes tema eest välja astuvad. Mida rohkem sõpru või kaaslasi sind ümbritseb, seda kergem on sul end ka kaitsta. Kui kellelgi on abi vaja, aita ilma palumata. Kui kedagi teist kiusatakse, ära vaata niisama pealt, vaid asu kiusatava poolele – siis on teid juba kaks ja teinekord võib tema sinu kaitseks välja astuda. Lahenda olukord alati sõnade, mitte rusikatega.

2. Käitu enesekindlalt.
Kuigi seda on kergem öelda kui teha, on see siiski võimalik. Alustada tuleks väikestest asjadest, mida saad enda juures muuta. Istu ja kõnni sirgelt, hoia pea püsti ja vaata kaaslastele vestluse ajal silma. Kõndides ära kiirusta ega hiili mööda seinaääri. Naerata inimestele. Tereta neid nimepidi. Ära vabanda oma otsustuste pärast ega otsi õigustusi, miks sa nii käitusid – kindlast “ei”-st piisab.

3. Leia endale vähemalt üks sõber.
Sul on kergem sõprust luua ühe kaaslasega kui mitmega korraga – kambas võivad sinu sõprusest ära öelda ka need inimesed, kellel muidu sinu vastu midagi ei ole. Kui sul ei õnnestu ühega sõbraks saada, proovi leida teine, kellega tutvust sobitada. Enamik inimesi tahab rohkem kui üht sõpra – nii et uute sõprussuhete loomine ei tohiks üle mõistuse raske olla.

Tunne teiste tegemiste vastu huvi ja huvitu ka nende mõtetest ning arvamustest. Ehk peaksid kaaslastele näitama, et nad meeldivad sulle – järsku nad ei teagi seda! Kutsu tuttavaid enda seltskonda, aga ära solvu, kui nad esialgu ei soostu tulema. Leia sobivaid võimalusi teistega suhtlemiseks, ilma et end peale surud. Kui tüdrukud mängivad keksu ja sind kaasa ei kutsu, vaata lihtsalt algul pealt ja ära suru end vägisi mängu. Võid ju näiteks mõnele neist hiljem mainida, et keks on nii tore mäng, ehk võtate mindki teinekord kampa? Pallimängu ajal tasub vahel mängijaid kiita: “Hea vise” või midagi taolist. Võiksid meeles pidada, et kõige kergem on endale sõpru leida ühiste tegevuste kaudu: kas lähete koos palli mängima, raamatukokku ajakirju lehitsema või pärast kooli jalgratastega sõitma. Küsi ka teise arvamust: “Mida sina tahad praegu mängida või teha?”

Ära ärrita kaaslasi oma tegevusega, sest keegi ei taha olla sõber tüütu tüübiga. Näiteks ei tasu sõpru alailma jõllitada või iga nende sõna peale naerda. Oluline on meeles pidada, et eraviisilise vestluse pealtkuulamine ei meeldi kellelegi. Hoidu teistele nina alla pugemisest, sest paljud ei taha, et keegi on neile liiga lähedal.

4. Tee siiraid komplimente.
Kiida kaaslase omadusi või asju, mis sulle tõesti meeldivad. Pole mõtet kiita näiteks õhukeste ja sorgus juustega inimest selles, kui vapustavalt ilusad juuksed tal on. Aga võiksid kiita ta soengut, kui on näha, et sellega on vaeva nähtud ja tulemus on ilus.

5. Palu õpetajatelt või vanematelt abi.
Keegi ei saa sind aidata, kui sinu olukorrast teadlik ei olda. Mõnikord aitab juba ainult rääkiminegi pingeid maha võtta ja täiskasvanutel võib olla varuks häid nippe, mida kasutada. Õpetajale tasub ka rääkida, kuidas sind kiusatakse. Küsi õpetajalt, et äkki sinu klassikaaslased ei tea, et kiusamine on inetu. Ehk võiks õpetaja sellest rohkem tunnis rääkida. Võib-olla saab õpetaja sulle määrata kaaslase, kellega vahetundide ajal või pärast kooli koos olla. Füüsilisest vägivallast (löömisest, togimisest, juustest tirimisest) tuleks alati õpetajatele või vanematele rääkida.

6. Vägivald ei ole lahendus.
Lahenda kõik lahkhelid vägivallata. Ära löö kedagi, sest sind võidakse valusamini vastu lüüa. Ära provotseeri kiusajat tahtlikult: ära kutsu ta viha meelega esile. Hoidu olukordadest, mis võivad ebameeldivusi tekitada – ära otsi kiusajaga ise kontakti, hoia kõrvale tema hängimise lemmikradadest. Hoidu inimestest, kes sulle ei meeldi, niipalju kui see on vähegi võimalik. Proovi asja huumoriga lahendada. (Näiteks mürgisele märkusele: “Sul on nõmedad riided!” vasta: “Tore, et sa märkasid. Tänan!”) Ära narri kedagi ise ega kasuta halbu hüüdnimesid.

7. Säilita enesevalitsus
Proovi igas olukorras enesevalitsust säilitada ja mitte nutta. Isegi kui sa kiusajat kardad, püüa seda mitte välja näidata. Kui vähegi saad, trotsi teda ja jaluta minema. Teeskle, et sa ei kuulnud, mida ta ütles – ära ta poole isegi vaata. Iga sinu reageering, nagu nutmine, närviline naermine või karjumine, õhutab kiusajat jätkama. Ohtlikus olukorras jookse sinna, kus on rohkem inimesi ja kus täiskasvanuid liigub.

Mida kiusajale öelda?
Ära tee nii. See on sinust alatu/inetu.

Jäta järele.

Ei, mulle see ei meeldi.

Seda arvad sina.

Igaühel on õigus oma arvamusele.

Mina arvan teisiti.

Mis siis?

Ma ei tee seda.

Kui ma sulle ei meeldi, ei tähenda see seda, et sa võid mu vastu halb olla.

Re: mida teha kui sind kiusatakse?(pikk aga väga hea õpetus)

ma just ei soovita nii teha aga, vanaisa rääkis mulle ühe ägeda loo :lol: . Tema koolis oli käinud üks selline teistest väiksem poiss keda narriti ja noriti. Aga ühel heal päeval juhtus nii et kiusajad olid tema juurde läinud ja väiksem poiss pööras selja nagu hakkaks nutma aga selle asemel võttis lontoo välja, pööras ümber ja kusi kiusajad täis :lol: . sellest ajast peale polnud teda enam keegi norinud :D .

tegelikult on nii ,et kui sa oled selline tagasihoidlik ja oled tema jutuga koguaeg nõus , siis saab tema sellega veel tugevamaks , ta vaatab ,et sa oled mingi mõtetu vend kes ei julge vastu hakata ja oma arvamust avaldada,läheb ta veel rohkem härga täis , aga kui sa hakkad talle vastu ütled: "Kuule kuule , kes sa selline oled üldse? oma maailmas võid kõva mees olla ,aga kes sa minu jaoks oled , sa oled tühi koht, ma kusen su peale . " ;) vott , kui sa nii asjasse suhtud saab kõik korda .

Ma käitun ükskõikselt. No tegelt on tore, kui keegi minu vastu nii palju huvi tunneb ja see pole minu probleem, et kellegil mingid vajadused on maha teha. Ma alati mõtlen, et see, kes mind mõnitab on suuremate probleemidega ja minust vabandage väga si*emal tasemel ja naeratan talle "jah-sa-oled-äge-aga-ainult-enda-meelest-sa-rõve-v*rdjas"-irvega. Ärge lihtsalt tehke välja. Jääge endaks, sest kui mingi tühikargaja tuleb sulle jutuga, et "Õu prill, sa oled kole!" siis ärge end muutma hakake. Nad otsivad reaktsiooni ja mida kõvem see on, seda parem neile. Kui möliseb, siis ma vaatan lootusetu pilguga talle otsa, ohkan ja tegelen oma asjadega edasi. Las möliseb omaette, jätabki peast põrunud mulje.:)

Enda kogemusest rääkides: Uus kool, uued näod. Olles suhteliselt vaikne ei suhtle ma väga võõrastega vaid istun omaette kuid see jäi nagu ühele klassivennale ette. Möödas oli 5 päeva uues klassis ja ma polnud kellegagi suhelnud, see on lihtsalt see kes ma olen. Igatahes hakkas ta mulisema midagi, et mis sa mis ma tere ei ütlegi või? (ülbaval toonil) kui üks hommik klassi tulin. No siis ütlesin vastu, et jääb ette? ning üks asi viis teiseni. Nii oma nädal aega sain möliseda ja isegi füüsiliselt tuldi kallale, teised niisama irvitavad samal ajal. Kuna ma kakleja vend ei ole siis ma nagu väga ei oska ka. Üks hommik lükkas mind vastu seina ja tõmbas mulle jalaga 3 korda istmikusse. Mul sai nii villand, kütsin talle oma 8 korda vastu hambaid, nukid olid jumalast verised mul, nägu oli mehel suht paistes. Igastahes nüüd klassis kõik sõbrustavad ja see sama kiusaja nüüd tahab sõber olla. Ehk siis minuarust kõige parem variant mida teha on panna "liidrile" ära.

AGA ÖELGE INIMESED KUI SEE LAPS (KIUSATAV) ISE ÜTLEB MINE ***** NT ÜTLEB MIDAGI JA KEEGI LÄHEB RÄÄKIMA TEMAGA VÕI SIIS PANEB TOU ÄRA JA NÖ KIUSATAV KAEBAB ÄRA .
MINU KLASSIS ON SÄÄNE POISS KES ALGUL NORIB TYLI JA SIIS JOOKSEB MINEMA JA VAHEST SAAB TA KELLEGI KÄEST TAGUDA.SS LÄHEB ÕPETAJA JUURDE JA ÜTLEB SEE POISS KIUSAS MIND AGA NT SEE POISS POLE TEDA NÄINUDKI. VALETAB , NORIB ISE TÜLI JA KÄIB NÄRVIDELE MIDA TEHA :twisted: :twisted: :twisted:

Ise sain kah koolis kolakat suht korralikult, mingi 6-9 klass. Sellist väga suurt löömat ei olnud aga sellised lampi puukad olid. 11 klassi lõpus hakkasin kah tugevamaks saama. Võtsin kõik üksipulki ette ja andsin ikka korraliku koslepi neile. Pärast seda situvad ennast nii täis et jube hakkab kohe. Ja mul kool majale suht lähedal ja vahepeale liigun ikka palju kooli juures ja kui ise näen et mingi wannabe möllab seal väiksematega siis lendan talle selga ja nii ongi. Panen paar head litti kohe ja siis hakkan seletama mis valesti tegi. Ja teie peaksite sama tegema mitte eemalt jälgima või siis niisama naerma. Ükskord need mehed kasvavad ja hakkate kõik kõrvade peal kõndima.

Ainus asi, mis koolikiusamise juures aitab, on kiusajatest tugevam olla. Ühesõnaga, igasugune rääkimine "see ei ole ilus" ja "miks sa nii kuri oled?" ei aita. Tõenäoliselt saad sa selle eest veel kordades kõvemalt rusikaga vastu pead.
Tõeline soovitus: mine trenni. Ja ma ei mõtle balletti, tennist või ujumist, vaid poksimist, judot või midagi muud sellist aasiapärast ja ohtlikku. Kui sa paar korda nädalas trenni teed ja seda järjepidevalt, oled varsti neist raiskadest kiirem ja tugevam ning keegi ei julge sind enam tõugatagi.
Palun lõpetage see "rääkimisest" ajamine. Sellest on kõige vähem kasu ning see töötab ainult eelkooli-ealistega.

crisbin kirjutas:AGA ÖELGE INIMESED KUI SEE LAPS (KIUSATAV) ISE ÜTLEB MINE ***** NT ÜTLEB MIDAGI JA KEEGI LÄHEB RÄÄKIMA TEMAGA VÕI SIIS PANEB TOU ÄRA JA NÖ KIUSATAV KAEBAB ÄRA .
MINU KLASSIS ON SÄÄNE POISS KES ALGUL NORIB TYLI JA SIIS JOOKSEB MINEMA JA VAHEST SAAB TA KELLEGI KÄEST TAGUDA.SS LÄHEB ÕPETAJA JUURDE JA ÜTLEB SEE POISS KIUSAS MIND AGA NT SEE POISS POLE TEDA NÄINUDKI. VALETAB , NORIB ISE TÜLI JA KÄIB NÄRVIDELE MIDA TEHA :twisted: :twisted: :twisted:
sellistele on oma nimetus- sitakeerajad :D

meie klassis see mitte kunagi ei tööta!
Ma proovisin oma sõbra eest kunagi välja astuda aga ma sain hoobi kirja.
Me moodustasime praeguseks väikese kamba.
Me kaitseme üksteist võrdselt ja kui vaja siis läheme appi. Eriti aitan mina nii füüsilises vägivallas ja mis igane to teine ka ei oleks.
Sest ma olen klassi vanim ja kui keegi tuleb minuga mölisema või kaklema siis ta saab kohe paugu kirja.
Mina ennast kiusata ei lase!
Vasta

Mine “Füüsiline vägivald eakaaslaste poolt”