Kiusaja...

Ka mina olen olnud kiusaja, kiusajate kiusaja aga seegi on kiusamine.
Meil klassis oli mitu õpilast kes olid teistest nõrgemad nii füüsiliselt, vaimselt, rahaliselt jne...
Neid pidevalt kiusati, peksti togiti nügiti ja tehti igasuguseid nõmedusi, tundsin alati kui nägin või kuulsin et neid kiusatakse/on kiusatud, et pean midagi tegema, niisiis hakkasin ma kiusajaid kiusama, alguses ei võtnud nagu keegi suurt kuulda, et mis mingi plika tuleb siia korda majja lööma hahahaha...
Aga üsna kiirelt oli jutt vastupidine kiusajad käisid õpetajate juures kaebamas et ma neile liiga teen, parajalt paksu pahandust tõmbasin endale kaela, nad väitsid et klassi nõrgemaid kiusan ka mina, alguses olingi mina põhikiusaja nimeall, kuna kiusatavad ei julgenud öelda et asjad nii ei olnud, lõpuks aga tegid nad oma suud lahti ja tõelised kiusajad said mis tahtsid.

Tagantjärele mõeldes leian et ei olnud kõige targem olla ka ise kiusaja, kiusamine see ei lähe mitte, meil ei ole kellelgi õigust teisi kritiseerida, ega füüsiliselt noomitada, me kõik oleme inimesed oma vigade ja veidrustega, aga sellegi poolest ei ole kellelgi õigust meid hukka mõista kui üldsusest julgeme erineda või loodusepoolt erineme,...
Inimene eksib niikaua,
kuni ta püüab edasi!

Re: Kiusaja...

Toreda ja õpetliku loo kirjutasid. Nagu sa isegi välja tõid, ei olnud väga tark lahendus hakata ise kiusama neid, kes teisi kiusavad. Aga motiiv su tegude taga oli ilus. Tõepoolest satuvad vägivalla ohvriteks need, kes on mingite erinevuste poolest silma torkavad. Kas siis ei tohi olla omamoodi, natuke suuremat või väisemat kasvu, teistmoodi riideid kanda jne. Need ei anna õigust vägivallaks. Vägivald on inimõiguste rikkumine ja seda me taluma ei peaks. Kui mul on õigus õnnelik olla, siis on seda ka teistel. Mõned on sellest aru saanud, mõned aga mitte. Oleks vaja rohkem inimesi, kes julgevad vahele astuda ja õiglust nõuda. Nad on vajalikud ja väärt inimesed.
Olemas kirjas on näide ühest võimalikust viisi sekkuda. Tuli välja, et see polnud kõige tõhusam meetod, kuna see, kes kiusamise lõppu taotles, tegi ka ennast kiusajaks. Aga siit küsimus kõigile: mida me saame teha, et vägivalda ja kiusamist vähendada? Kellel on veel kogemusi või häid ideid?
Konsultant Margus

Re: Kiusaja...

isiklikult leian et selleks et kiusamist vähendada peaksid vanemad koust juba õpetama lapsi enda eest seisma, mitte füüsiliselt vaid vaimselt üle olema, mitte laskma ennast togida.
Kõik algab ju vaimsest vägivallast ning areneb edasi füüsiliseks, algul valitakse välja kiusatav-noritakse mõnitatakse ja vaadatakse tema käitumist, mida rohkem välja teeb seda parem põhjus kiusamiseks, seda mõnusam kiusata, kui keegi palub et ära tee, annab võimsa tunde(minule ei andnud see midagi, pigem vastikus tunde).
Tuleb õpetada lapsi ja noori endaeest seisma, olema kiusajatest üle.
Ja kindlasti peavad lapsed olema julged ja ise hakkajad, nin alati jääma iseendaks :))
Inimene eksib niikaua,
kuni ta püüab edasi!
Vasta

Mine “Füüsiline vägivald eakaaslaste poolt”