Lühidalt AIDSist

#1
LÜHIDALT AIDSIst...

HIV (Inimese Immuunpuudulikkuse Viirus) on viirus, mis põhjustab AIDSi (Omandatud Immuunpuudulikkuse Sündroom). Kui viirus satub inimese vereringesse, siis on inimene HIV-positiivne ehk tal on HIV-nakkus.
:!: HIV-positiivsed inimesed näivad tervena ja võivad tunda end hästi pikka aega. Samal ajal aga hävitab HIV immuunsüsteemi, mis kaitseb inimest nakkuste eest.
:!: Immuunsüsteemi hävinedes on inimene igale nakkushaigusele vastuvõtlik. Ta jääb haigeks ja ei suuda enam paraneda. Seda HIV-nakkuse staadiumi kutsutakse AIDSiks. Ühelt inimeselt teisele levib HIV ja mitte AIDS.
:!: HIV-nakkuse ja AIDSI vastu ei ole vaktsiini ja nende väljaravimiseks ei ole rohtu. Küll aga saavad HIV-positiivsed ja aidsihaiged ravi, mis aitab neil kauem terve ja töövõimeline olla.
:!: Kuna HIV-nakkus levib ainult kindlatel viisidel, on selle vastu ennast võimalik kaitsta.

KUIDAS VÕIB INIMENE SAADA HIV-NAKKUSE?
HIV elab ainult teatud kehavedelikes: veres, menstruatsiooniveres, tupevedelikes, eelspermas, spermas ja rinnapiimas. Selleks, et HIV leviks, peab üks nendest kehavedelikest sattuma HIV-positiivselt inimeselt terve inimese vereringesse. See juhtub enamasti kolmel viisil:
1. Seks. Inimene võib saada HIV-nakkuse kui ta on kaitsmata seksuaalses vahekorras (tupe-, päraku- või suuseks) partneriga, kes on HIV-positiivne.
2. Süstimine. Inimene võib saada HIV-nakkuse, kui ta süstib või torgib ennast samade süstaldega, mida on enne teda kasutanud HIV-positiivne inimene. HIV-nakkust võib saada ka aukude torkamisel ja tätoveerimisel ühiste nõeltega.
3. Emalt lapsele. HIV-positiivne ema võib nakkuse edasi anda oma lapsele juba emaihus. Levimine võib toimuda ka sünnituse käigus või rinnapiimaga toitmisel. Vereülekandega ja organite siirdamisega on HIV-nakkuse saamine peaaegu võimatu, sest kogu doneeritud veri ja organid kontrollitakse mitmekordse HIV-testiga.

KUIDAS HIV-NAKKUS El LEVI?
HIV-nakkust ei saa olmeliste kontaktide ja tegevuste kaudu:
:idea: HIV-positiivse inimese või aidsihaige puudutamine, kallistamine ja musitamine (pole ühtegi teadaolevat juhtumit, kus HIV-nakkus oleks levinud pisarate, higi või sülje kaudu), kasutades sama tualettruumi (WC-potti, kraanikaussi, paberirulli, kätekuivatit) või kasutades samu töövahendeid (arvutit, tahvlit, telefoni, trükimasinat), kasutades samu kohvi- ja toidunõusid, enamus HIV-positiivsed ja aidsihaiged inimesi elavad oma perede ja sõpradega koos ning ei ole esinenud ühtegi juhtumit, kus pereliige oleks saanud viiruse jagades toitu, toidunõusid ja söögitegemisvahendeid, koos HIV-positiivse inimesega või aidsihaigega sporti või trenni tehes (isegi kui HIV-positiivne inimene higistab ei ole nakatumisohtu, sest HIV-nakkus selle kaudu ei levi), HIV-nakkus ei levi aevastamise, köhimise, nuuskamise ega putukahammustuse kaudu.
:idea: Sügav keelega suudlemine HIV-positiivse inimesega on turvaline kui mõlemal partneril on igemed ja suu limaskest ilma haavanditeta. HIV ei levi süljega. Doonorina verd andes ei ole võimalik HIV-nakkust saada!
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.
Vasta

Mine “AIDS”