Lahutus

Tere, isa kolis kodust ära, kuna ammu olid probleemid jne jne ja siis isa elas mitu aastat veel emaga koos, ise ta ütles, et oleks pidanud juba ammu lahku minema aga ei tea miks nii kaua siiski veel koos oldi kuni lõpuks midagi jäll juhtus ja siis ta rentiski korteri ja nüüd läks sinna elama. Nüüd elavad eraldi ja ema tahab väga, et kõik korda saaks ja millegipärast usub ta jumalat jne. Vahepeal tundus, et ta oli juba üle saanud sellest kui järsku õde ja vend läksid isa juurde ööseks ja siis ema jälle hakkas, et jumalat pole olemas ja ükskord ma kaljult alla hüppan... Emal on olnud raske lapsepõlv.. lihtsalt mida teha? Olen rääkinud emaga, ema on käinud psühholoogi juures ja kõike aga ta ikkagi ei saa üle ja usub jumalasse jne. Mida teha?

Re: Lahutus

Eks lahkuminekud ole mõnes mõttes paratamatud - inimesed muutuvad, soovid ja elueesmärgid muutuvad - alati ei muututa kaaslasega samas suunas. Lahkuminek on vast ikka parem kui õnnetult koos olla.

Kas saan õigesti aru, et sulle tundub see halb, et ema jumalat usub? Kui jah, siis mis sulle selle juures halb tundub?

Psühholoogi juures käimine on kindlasti hea asi. Kui ka kohe kiirelt abi ei saa, siis kindlasti end mingil määral tühjaks rääkida. Psühholoog oskab küsida õigeid küsimusi, et ka ema veidi end kõrvaltvaataja pilguga näha saaks ja ise mõelda, mida oma eluga edasi teha. Kas ta käib seal edasi või käis vaid korra?

Tere

Paraku jah kõik kooselud ei jää püsima ja lagunevad. Minu vanemad on ka lahutatud ning selles suhtes olen kõrvalt näinud seda keerukust. Oma kogemuse pealt ma ütleks, et eks vanemad ikkagi armastasid teineteist ning väga armastavad lapsi ning selle kõige muutumine on keeruline kõikidele osapooltele.

Jumala osas ma jätaks ema rahule. Eks keerulisel hetkel igaüks otsib millestki tuge. Kui jumalast on tema jaoks abi ja see talle tuge pakub, siis ma ehk pigem isegi julgustaks teda kirikusse minema. Kirikutel peaks ka ju olema seda kuulamise ja ära rääkimise ja toe saamise osa. Ehk kirikus käimine pakuks siis talle seda mingit kindlat stabiilsust. See ei tähenda, et Sina sama pead uskuma või tegema. Küll aga mõistma. Päriselt ka - kui tema jaoks jumal on oluline, siis mina soovitaks julgustada regulaarselt kirikus käima. Kui veel mingi väike kogudus oleks, seda parem.

Lahutusest ülesaamise osas ega see nii kiirelt ei lähe. Enamvähem korralikult leppimine võib võtta aastaid. See oleneb ka sellest, kui palju jääb neil mingeid tülisid õhku ja kui palju saavad kohe ära lahendatud.

Kui Sul endal on mõni teema või küsimus, mida tahaksid arutada, siis selles mõttes on väga ok ka Sul ise küsida nõu psühholoogilt.

Ma arvaks, et parim, mida saad teha, on aidata eluga edasi minna, elada tavalist elu. Aeg-ajalt ka tehke neid kvaliteethetki, Sa ei pea ka neid kindlapeale just ise välja pakkuma. Ütle oma emale, et tahad temaga koos kuskile minna, las pakub ka ise midagi välja. Kinno, teatrisse, kohvikusse, paadiga sõitma, midagi seikluslikumat , ... mis iganes teie stiiliga sobib.

Rahu, kannatust ja mõistmist!
“It's what you've done with your time, how you've chosen to spend your days, and whom you've touched this year. That, to me, is the greatest measure of success.”
― R.J. Palacio, Wonder

Nägin vastuseid alles täna. Aitäh, et aitate aga nüüd mida aeg edasi seda keerulisemaks on muutunud. Isa käib harva kodus, mulle ja emale on ta nii võõraks jäänud, et me ei oska enam temaga midagi rääkidagi, eriti mina, sest isa käib peamiselt siis kodus kui ema alles tööl on, kui ema koju jõuab siis läheb isa kas kohe ära või läheb enne ema tulekut ära. Vahepeal kui satub nii, et mõlemad on kodus siis ema läheb rääkima isaga, et mis tal on, et ta ei taha siin olla? Isa käis kolmel missioonil iraagis jne, et raha saada maja ehituseks ja nüüd läks minema, kolis ära. Peale seda kui isa on ära läinud siis ema jälle räägib, et ta ei suuda enam, ta peab ära minema, sest muidu isa ei tulegi tagasi. Ma ütlen küll emale, et elu läheb edasi ja lohutan jne aga ta ei saa üle, ma tean, et selleks läheb kaua aega, et üle saada aga ma lihtsalt ei tea mida arvata kui ema ütleb, et ta ei suuda enam, ta peab lihtsalt ära kaduma, ära minema. Ma ei tea mida mina selleks tegema pean, et ta ei läheks, et teda mul enam ükspäev ei ole, kuidas ma seda ennetada saan? Psühholoogi juures ema käis mõned korrad, siis ütles, et ta ei näe mõtet enam sinna minna, et midagi ei muutu. Kuna ma armastan oma ema väga siis igapäev ma tunnen hirmu, et midagi võib juhtuda. Kuhu ma pean pöörduma, et mind kuulda võetakse, et ma saaksin abi ja saaks ka ema abi?

Kahju, et olukord hetkel selliseks on kujunenud. Vanemate vahelised suhted võivad olla keerulised ja tihtipeale on neil endalgi raske sasipundart lahti harutada või leppida sellega, kui asjad ei lähe nii, nagu soovitud.

Ema osas. Väga hea oleks, kui emal oleks sõbranna või lähedane, kellele ta saaks südant puistata. Kuigi see võib kõlada veidralt, siis laps ei peaks alati olema ema sõbranna. See on väga suur koorem ja raske, kui pead selliste asjadega toime tulema (kuid nagu ma loen, sa oled endast parima andnud). Kas sa tead, on tal sõbrannasid, kellega ta suhtleb? Äkki saaksid ärgitada teda kuidagi nendega välja minema, kasvõi kohvitama või lihtsalt külla? Psühholoog oleks kindlasti väga kasulik, kuid kui ema tunneb, et ta ei saa sealt abi, on raske tagasi minna (samas, ta võiks proovida mõnda teist psühholoogi, kui võimalus olemas, sest mõni teine inimene ja lähenemine võib paremini toimida). Küll aga võid sa ka ise psühholoogi poole pöörduda. Ta oskaks kindlasti aidata selles osas, kuidas ema toetada ja kuidas ka ennast kaitsta.

Isa osas. Ka tal võib olla raske ja keeruline olukorraga leppida, isegi kui tundub, et ta võtab seda lihtsamalt. Kas sa oled isale öelnud, et tunned, et ei oska temaga enam rääkida? Mõnikord võib aus suhtlus väga palju abiks olla. Äkki tunneb ka isa, et ta ei oska enam sinuga suhelda ja ei tea, mida teha? Miks mitte pakkuda isale, et teete vähemalt korra kuus (parem oleks muidugi tihedamini) midagi koos? Selleks võib olla kinos käimine, matkaraja avastamine või ka lihtsalt kohvikus laua taga istumine ja jutustamine. Põhimõtteliselt ükskõik, mis teile mõlemile huvi pakuks. Kui ei oska kuidagi juttu alustada, vaata nt erinevaid liste, a'la küsimused, mida esitada oma isale. Ma olen raamatupoodides ka selliseid kinkeraamatuid müügil näinud aga hetkel ei õnnestunud leida.
Vasta

Mine “Erinevad koduprobleemid”