Üksi elamine

Tere!
Olen 15 aastane tüdruk ja varsti põhikool läbi, soov edasi minna gümnaasiumisse. Aga probleem selles, et elan linnast suhteliselt kaugel 1h sõidan Tallinna kesklinna. Pakkusin vanematele välja, et läheksin 16 aastaselt kohe tööle (koht olemas kuhu lähen tööle) ja nemad aitaksid mul üürida mõnda odavat üürikorterit. Mõtlesin ka ühikale aga olen pigem omaette inimene. Olen suhteliselt iseseisev ja kohusetundlik. Aga küsimus. Kas üldse lubatakse üürida alaealisele korterit, kas vanemate nimele siis? Või kuidas? Hetkel see päris arusaamatu

Re: Üksi elamine

Tere!

Mis see tähendab, et läheksid kohe tööle, et läheksid juba praegu enne gümnaasiumisse minekut? Või gümnaasiumi ajal? Alaealisele korteri üürimiseks peaks tõepoolest vanemad lepingu tegema. Üksi elamine tuleb aga päris kallis ja sinu töötamine kataks su elamiskuludest ilmselt vaid väikse osa, nii et see otsus tasuks tõesti hästi läbi kaaluda. Kuna eriti just suve lõpus/sügise alguses on üürihinnad laes, siis võid teha ka nii, et algul proovid ikkagi kodust käia, vaatad, kuidas sellega läheb, ja kui tõesti ei sobi ja on keeruline, siis korter otsida.

Ma tean nii paljusid, kes samuti sõidavad kooli tunnikese ja isegi kauem ja saavad väga hästi hakkama. Kui isegi koolist kaugel elasin, võttis kooliminek aega kuni poolteist tundi. Aga teel sain õppida ja koduseid töid lahendada jm. Soovitan samuti esialgu vähemalt proovida kodust käia, ei ole see nii jube midagi, kui tunduda võib. See alaealisena üksi elamine on lihtsalt üks peavalu.

Kuna ma pole just minuti pealt lahkuja siis jah mulle oleks tõenäoliselt kergem koolile lähemale elama minna, minu hetkesest elukohast käivad päevas kuni 3 korda buss niiet hetkel on tihti mure et kas jõuan kooli hiljem või üldse ei jõuagi. Gümnaasiumi ajast mõtleks tööle minna. Kuna mu hinded head ja töökoht kuhu plaanis minna tean, et saaksin seal korraliku palga siis mõni normaalse hinnaga üürikas ei oleks suur mure :) Alati saab ka lepingu katkestada ja tagasi koju kolida aga proovida vast võib :)

(Teema algataja)

Seda küll, proovida võib, aga hoolikalt tuleb läbi mõelda. Eks pead mõtlema just seda, et üürikas ise võib odav olla (nt 200), aga kommunaalid sinna otsa võivad talvekuudel isegi sama palju juurde lisada. Lisaks toit jm. See tasuks hoolikalt juba enne läbi mõelda ja arvutada ja eelarvestada, mitte alles proovimise peale aru saada, et see on ikka liig. Lisaks on gümnaasiumis tegelikult ju niigi päris suur koormus, st tundide arv suur ja kodused tööd samuti. Gümna kõrvalt töötamine ei tundu mulle just ideaalne variant elamiseks. Pigem soovitan ülikooli kõrvalt töötamist, gümna kõrvalt, kui vähegi saab, pigem mitte. Või võimalikult vähe.

Sa võid praegu 15 aastasena naiivselt mõelda, et gümnaasium+töö+kodu üleval pidamine on väga vinge plaan aga usu mind, reaalsus on palju karmim. Ma tean millest ma räägin - omandan hetkel täiskasvanutes keskharidust, käies samal ajal osalise ajaga tööl ning selle kõige kõrvalt on veel 101 teist asja mis vajavad oma aega. Minul on 3 päeva nädalas kool ning ülejäänud täidan tööga. Ma ausalt öeldes ei kujuta ette, kuidas sa kavatsed tavagümnaasiumi kõrvalt tööl käia. Osalise aja eest ei saa sa mingit erilist palka ka, ikka elad palgapäevast palgapäevani ja hea on, kui vanematelt ikka igakuiselt laenuks raha küsima ei pea. Gümnaasiumis on maht väga suur ning sa koormad end uue elukorraldusega täielikult läbi. Praegu võivad hinded head olla, aga sinu õppeedukus hakkab kindlasti kannatama. Kasvõi selle arvelt, et hakkad koolipäevadest tööpäevi näppama, et saaks vajalikud tunnid tööl täis. Gümnaasiumis ei ole see väga naljaasi. Sa põled kiirelt läbi. Ma kahtlen, et sa oled 16 aastaselt valmis selleks, et oled 7 päeva nädalas hommikust õhtuni kohustustega seotud. Vaimselt on see ääretult väsitav. Sinu mure üürilepinguga on küll praegu kõige väiksem probleem, sa peaksid hoopis need asjad veel kord iga väiksema detailini läbi mõtlema.

Ahjaa, kas sa oled mõnes kinnisvaraportaalis Tallinna üürihindade, korteri seisukordade ning lisakulutustega tutvunud? Ja kas sul on aimu, palju sa osalise tööaja eest palka hakkad saama? Ilmselt ei kujuta sa ettegi, missuguse summa moodustavad igakuiselt esmatarbekaubad.

Chui kirjutas:Sa võid praegu 15 aastasena naiivselt mõelda, et gümnaasium+töö+kodu üleval pidamine on väga vinge plaan aga usu mind, reaalsus on palju karmim. Ma tean millest ma räägin - omandan hetkel täiskasvanutes keskharidust, käies samal ajal osalise ajaga tööl ning selle kõige kõrvalt on veel 101 teist asja mis vajavad oma aega. Minul on 3 päeva nädalas kool ning ülejäänud täidan tööga. Ma ausalt öeldes ei kujuta ette, kuidas sa kavatsed tavagümnaasiumi kõrvalt tööl käia. Osalise aja eest ei saa sa mingit erilist palka ka, ikka elad palgapäevast palgapäevani ja hea on, kui vanematelt ikka igakuiselt laenuks raha küsima ei pea. Gümnaasiumis on maht väga suur ning sa koormad end uue elukorraldusega täielikult läbi. Praegu võivad hinded head olla, aga sinu õppeedukus hakkab kindlasti kannatama. Kasvõi selle arvelt, et hakkad koolipäevadest tööpäevi näppama, et saaks vajalikud tunnid tööl täis. Gümnaasiumis ei ole see väga naljaasi. Sa põled kiirelt läbi. Ma kahtlen, et sa oled 16 aastaselt valmis selleks, et oled 7 päeva nädalas hommikust õhtuni kohustustega seotud. Vaimselt on see ääretult väsitav. Sinu mure üürilepinguga on küll praegu kõige väiksem probleem, sa peaksid hoopis need asjad veel kord iga väiksema detailini läbi mõtlema.
100% nõus sellega. Tavagümnaasiumis ja tööl käimine pole mingi tore lust ja lillepidu, sa väsid ja murdud kiiremini, kui praegu arvad. Soovitan ka kõik detailid viimseni läbi mõelda.

Jänes kirjutas:Kui ma Tallinnas elasin, siis kooli jõudmiseks trammi ja bussiga läks ka kokku u tund aega. Nii et see ei ole nii hull aeg.
Muidu vist vanemate kaudu jah üüritakse, aga kui ma 17 olin siis sain täitsa ise lepingu tehtud :D ma ei tea kuidas
Lepingule võib igaüks alla kirjutada, aga seaduse silmis on see tegelikult kehtetu. Piiratud teovõimet võib ka kohtu kaudu laiendada, vist pidi vähemalt 15-aastane olema.

1h Tallinna kesklinna sõit ei ole nii hull. Sellega harjub ära üsna kergelt.

Tallinnas on üürihinnad kevadel ja sügisel üsna kõrged. Kui üürida, siis sõlmida leping pigem Suve keskpaigaks.

Omast kogemusest tean, et gümnaasiumi õppekava on suhteliselt karmi mahuga ja vaimselt ning füüsiliselt põleb parimal juhul aastaga suure tõenäosusega läbi. Õpiedukus ja teadmiste omandamine kannatab kindlasti.
Küll aga annab kombineerida õppimist ja osalist tööaega, kuid ka siin esineb raskusi.

Üksi elades tuleb arvestada 100-120 euri toidule, kuna kõik hinnad on hetkel veel tõusmas.(Töötan ise kaupluses, seega tean kuu või kaks ette, kui hinnad mingis toiduaine osas tõusevad). Lisaks veel kõik muud esmatarbekaubad.
Üüri hind oleneb ka tihti sellest, kui lähedal või kaugel miski on. Kui bussipeatus, kool või muud sarnast on lähedal, siis on ka üürihinnad tunduvalt kallimad. Sama ostuhindadega. Nagu mainitud eelpool, võib korteriüüri koos kommunaalidega kulu jõuda 200-400 euro peale, olenevalt perioodist.

Samas tuleb arvestada ka kuukaardiga. Kaugemalt bussiga või rongiga sõita, on küll lisakulu, aga marsaraha on tunduvalt odavam kui üürikorter.

Mõtlemisainet jagub.

Kui sa tahad täiesti üksinda korterit üürida, siis tuleks arvestada umbes vähemalt 300€ väljaminekuga, 200€ eest üür+kommunaalid eraldi elamist väga ei leia. Ise üürin väikest ühetoalist korterit ja korteriga kaasnevad kulud on igakuiselt ikkagi umbes 400€ (üür, kommud, nett), kuigi jah, asukoht on kesklinnas. Vahepeal üüritakse välja mustamäel neid pisikesi 12 ruuduseid ühiselamu tüüp kortereid ja seal võib küll võrdlemisi odavalt ära elada (um 250€ kuus koos kommudega).

Aa, seda ka, et pead arvestama kuludega, mis kaasnevad korteri üürimisel. Tagatisraha, võibolla ka maakleritasu jne. See summa võib küll jääda sinna 500-1000€ vahemikku, kas su vanematel on selline raha kohe tagataskust võtta?

Külaline kirjutas:
Võileib kirjutas:Kui sa tahad täiesti üksinda korterit üürida, siis tuleks arvestada umbes vähemalt 300€ väljaminekuga, 200€ eest üür+kommunaalid eraldi elamist väga ei leia.
Ja siis mina siin istun suvel 50 ja talvel 170 eurose kuluga....
Elad kuskil võrus, telgis? :D
Vasta

Mine “Erinevad koduprobleemid”