Õpi siis saad hea töökoha on mõttetu lause

Tervist !

Olen 17 aastane poiss ja minu mureks on motivatsiooni puudumine. Esiteks mure on selles, et ma ei näe põhjust miks ma peaksin tuupima mingit ainet või käima pidevalt mingis igavas tunnis mis mind ei huvita, millega minu elu nagunii tulevikus ei seostu.
Mure saab alguse põhikoolist, korralikud hinded täitsa 4-5line poiss olin. Kuid siis järjest õppimine muutus raskemaks ja kuna olen suht tihedalt seotud spordiga ja kunagi mõtlesin ka sellega rohkem tegeleda siis sellest sai alguse probleem, nimelt ei viitsinud enam õppida. Praeguseks olen gümnaasiumi 1.st aastat lõpetamas. Aga kuna mind huvitas selline teema nagu äriomamine, investeerimine, juhtimine, siis olen lugenud ka raamatuid ja kuulnud inimesi kes praegu omavad äri või on kuskil juhipositsioonil. Sellepõhjal valisin ka reaalkallakuga gümnaasiumi. Aga kõik mis on minu praeguse kogemuse põhjal sarnane on see, et kõigest on jäänd mulje, et õppimisega pole see üldse seotud. On vaja pealehakkamist. Ning mis on koolide mõte ? See on see, et me saaksime töökoha mis meile hästi tasub. Et me igapäev rutiinselt läheksime 8ks tööle ja lõpetaksime kell 5 ja jääksime palgapäeva ootama. Kas tõesti on mul selleks vaja õppida mingit Bachi elulugu või ainete lahustumist vees. Ma ei taha ju ometi saada mingiks laborirotiks. Mis ma tahan öelda on see, et ma ei taha elu mille poole püüdlevad 90% koolisõppivatest inimestest. Ma tahan seda millest ma eelnevalt rääkisin ja olen nõus ka sellenimel töötama. Kuigi ausaltöeldes pole ma ka mingi teab mis tulevikule pühendunud inimene. Ma olen siiski noor, tahan käia trennis, sõpradega väljas, vahepeal pidutseda jne jne jne... Ja jõudes praegusesse hetkesse, siis mul on teada mida ma tahan teha, aga ma olen unustanud kõik muu ja vahepeal kipub ununemagi minu põhieesmärk. Vabaaeg ja lõbu on hinnalisemad kui koolipinki nühkida.

Seega ma jõuan lõpuks selleni, et 9 klassi lõpetasin veel positiivselt, aga nüüd on täitsa hullumaja ma julgen öelda et mul on 100+ põhjuseta puudumist, mu keskmine hinne on kõikides ainetes kolm. Igas aines on töid nii 5tesid kui ka 2tesid. Aga kuna olen laisk, siis ei viitsi seda 2te ju järgi vastata, nagunii tuleb kokku 3. Ja nüüd aastalõpuks on seis selline et ma kukkusin läbi eksamis, kuna ma vaatasin aind päev varem selle üle, mul on veel 3 päeva koolis käia ja mul on 2 kursust 2e seisus. Ning 2te sisse ei tohi jääda kui kunagi tunnistust tahan kätte saada. Ma saan aru, et need tunnid avardavad mu silmaringi ja kasvõi kindluse mõttes peab õppima jnejnejne...

Kui te viitsisite mu pika teksti läbi lugeda, siis öelge paar sõna, andke nõu. Kuidas ma saaksin end motiveerida ? Mis on see asi mille poole püüelda ? Sest praeguseseisuga olen ma täiesti rampväsinud sellest krdi koolist. Ma tean et mul tuleb töö mida ma pean õppima aga ma ei viitsi, sellega seoses on mul jäänud tahaplaanile trenni tegemine, ja olen stressis.

Re: Õpi siis saad hea töökoha on mõttetu lause

Tere!

Kusjuures väga naljakas on see, et mul on praegu täpselt samasugune olukord, aga see selleks.
Sinu esimese lõigu kommentaariks ütlen ma sulle, et sa ei pruugi kunagi teada, mida täpsemalt sul elus vaja läheb. Kellegi eluloo pähe tuupimine või erinevate keemiliste ühendite koostamine ei pruugi küll kaasa aidata sinu tulevase töökoha leidmiele kuid.. kuid võib teha nii mõndagi muud. Okei, üks suur-suur asi on silmaringi laiendamine ning iga asja õppimisest on ju mingi väikenegi kasu. No igasugune kirjandus aitab sul võibolla tulevikus paremini oma lauseid seada ning kuulsate inimeste elulugusid teades võid enda jaoks sealt mingi üldise filosoofilise tõdemuse luua(nt püüdes liialt ning töötades unetute öödega võib inimene oma otsa leida või näiteks lõõgastust otsides väga kergesti sõltuvusse jääda). Keemilisis ühendeid on ka tavainimesel kasulik mõnel määral teada. Võtame kasvõi mingid puhastusvahendid või erinevad toiduained.. aga jah, nõustun sellega, et keemia valdkonnaga mitte(tulevikus) kokkupuutuva inimese õpitav materjal võiks olla vähe rohkem reaalse eluga seotud ning palju kitsam. Milleks tuupida kümneid reaktsioone kui nende asemel võiks õppida palju vähem ning seetõttu ka rohkem meeles pidada, päriselus rakendada. Jnejne, mida kõike veel õppesüsteemis muuta ei võiks..
Aga tead, ütlen sule lohutuseks nagu ka mulle vahepeal öeldakse, et see on alles sissejuhatus ülikooliks. Põhikoolis oli jah selline tore asi, et õppisid kõik ära, mis ette anti ja siis oli tore olla. Keskkoolis on juba selline asi, et inimene peaab õppima iseseisvalt õppima ja ka omaltpoolt lisalks tunnisõpitule iseseisvalt pingutama. See tundub alguses raske, jah seda küll, aga ega see tööinimese elugi nii kerge ole, peab ise pingutama ning keegi ei ütle sulle ette, mida sa tegema pead või mitte(on ka erandeid).
Põhimõtteliselt on see kõik kättevõtmise asi ja enese distsiplineerimine, millal puhata ja millal täie rauaga tööd teha. Eks see käega löömine tulene ka sellest, et mitmes aines on suur posu materjali ja selline tunne tuleb küll vahest, et kõike lihtsalt ei jõua. Motivatsiooni koha pealt ütleksin ma niipalju, et see tuleb ainult sinu enda seest. Sa pead suutma sellest lootusetusest ja sellest küsimusest, et miks ma seda asja üldse õpin üle olla, sest tegelikult teed sa seda kõike ainult enda jaoks. Kõik need ained on meile ju mingil moel kasulikud ning kui teatud matemaatika võrrandid ei tundu just tulevikus vajaminevad, siis nende kasutamine praegu on vaid meie mõttetöö arendamiseks. Kõike mida me õpime ei lähe meil kindlasti tulevikus vaja, aga see on osa protsessist. Tulevikus tööd tehes tuleb kindlasti selline situatsioon, kus sa ei taha teatud asja teha, see tundub sinu jaoks tüütu ja mõttetu aga.. see on vaja ära teha. Nii on ka praegu, me lihtsalt teeme ära asjad, mis vajavad ärategemist ning üritame teha neid võimalikult hästi. Kõik ei kinnistu(ega ei peagi), aga meile tuleb kasuks märgata neid TÕESTI tulevikuks vajaminevaid asju ning neid sellest posust eraldada ning meelde jätta/kinnistada. Kordan veelkord, et õppimine on protsess ning vaid enese distsiplineerimise küsimus ning oskus üle olla sellest, et tegelikult mind ju see konkreetne teema absoluutselt ei huvita. Mis vajab tegemist, see tuleb ära teha, lihtne(vähemalt selline võiks olla meie mõtteviis).
Tead mis, nüüd kohekohe tuleb suvi ja siis on aega küll ennast lõdvaks lasta. Vaid viimased jõupingutused veel.

Edu! ;)

Ei, see lause, mida sa pealkirjas tsiteerisid ei ole mõttetu. Tead miks? Sest ilma selle lõputunnistuseta jäädki sa vaid teiste ärihaide elulugusid lugema. Haridust on vaja, tõepoolest, paljudel erialadel sh juhtimine, ainult sellepärast et sul oleks paber ette näidata. Väga võimalik, et sul ei lähe kunagi elus vaja teadmisi Bachist või molekulaargeneetikast, aga ilma tunnistuseta on sul peaaegu võimatu oma jalga ärimaailma "ukse vahele" saada. Ja samamoodi on ülikooliga. Selle diplomi omandamine võib vajalik olla AINULT sellepärast, et tööandja nõuab. Väga võimalik, et paljud ained sind ei huvita, väga võimalik et suur osa ainetest ei ole sulle vajalikud. Aga need tuleb selle diplomi saamise nimel läbida. Ja nii ongi - tuleb ennast tervest hunnikust jamast läbi närida, et lõppeesmärgini jõuda. Aga selline on elu ja kui sa pole üks neist üliharvadest geeniustest kes suudab eimillesti tohutuid äriimpeeriumeid luua, siis sul polegi muud varianti kui seda ühiskonna poolt ette määratud diplomite jahtimise mängu mängida. Ja kui sa kunagi ise kõrgel positsioonil oled, siis ka sina paned oma töökuulutustesse haridusnõuded. That's the way the world works.

Kusjuures, hea äri saab alguse valdkonna põhjalikust tundmisest. Juhtimise õppimine bakas on mõttetu, tuleks omandada konkreetne eriala. Kirjutasid keemiast... nt naftaettevõtte (nafta = suured rahad) juhil/investeerimisjuhil peaksid olema head teadmised keemiast, st vastav erialane haridus. See on see, mis paneb valdkonda süvitsi mõistma, vastase käike börsiturul ette ennustama, turgu tunnetama, jne. Niisama ülikoolis ärijuhtimise õppimisega seda ei saavuta. Vaja oleks kõrgema taseme kraadi (min. magister) ning selle kõrval saab siis läbi aastate end erinevate koolituste ja huvigruppides osalemise abil täiendada. Lõppeda võiks see siis MBA omandamisega lisaks keemiaharidusele.

Ma ei tea kas sa kunagi üldse loed seda postitust, sest tundub et sa ei käi siin igapäev. Igatahes...
Steve Jobs ei lõpetanud ülikooli. Ta käis seal tükk aega, kuid siis kukkus välja, sest tal ei olnud raha. Sellegipoolest käis ta edasi mitte ametlikult ja õppis tüpograafiat. Alles kümme aastat hiljem tegi ta klaviatuuri, millel olid samad tähed nagu need mis ta ülikoolis õppis ja tänu temale ongi klaviatuuri tähed sellised nagu nad on. Ta ütles selle peale, et õppige ja uskuge et pärast saate punktid ühendada.

http://www.youtube.com/watch?v=D1R-jKKp3NA
If you say you’re worthy, you are. If you say you’re not worthy, you’re not. Either way you will live into your story.
T Harv Eker
Vasta

Mine “Milleks õppida?”