Tuleviku amet?

Tervist,
olen 15 aastane poiss, ja kohekohe on tulemas sisseastumiskatsed..
Kuna mulle väga meeldib juhtimine, siis palun soovitage erinevaid juhiameteid (millised oleksid kasulikud tulevikus, millised leivad tööd, teenivad hästi jne.. ise arvasin et finantsjuht võiks hästi sobida).

Re: Tuleviku amet?

termomeeter kirjutas:mis katsed, gümnaasiumisse, kutsekasse? gümnaasiumis sa ju ei pea otsest ala ära valima, võid kasvõi suvalisse gümnaasiumisse minna, kuigi jah juhi alal soovitaks reaalainetele rohkem rõhku panna.
Katsed gümnaasiumisse :)
Jätan siis meelde.. Reaalained ;)

Oled sa TÕESTI kindel, et sulle juhtimine meeldib? Mitte lihtsalt ei ole asi sõprade-ühiskonna surves, ameti prežtiisis, rahas...? Juhtide palgad on erinevad, riigiasutuse alama või keskastme juht võib teenida "kõigest" 11 000 kuus, eraettevõtte tippjuht paneb kümme korda rohkem taskusse. Ja juhiks ei saa lihtsalt õppida. Öeldakse, et juhiks sünnitakse, mis mõnes mõttes on ka õige. Tipptaseme juhiks - mis iganes ametis ja erialal - on siiski vaja õppida, kuid eelkõige nõuab selline karjääriredelil tõusmine strateegiat ja teatud isikuomadusi. Vastasel juhul oleks meil mingi kolmandik ülikooli astujatest juhid valmis. :|

Juhiametiga on aga nii, et praegu on sellel alal kordades rohkem pakkumist kui nõudmist (st. ülikoolist tuleb erinevate juhidiplomitega inimesi palju rohkem, kui tegelikult tööturg kohti võimaldab ja seega enamik lõpetanutest ei saa erialast tööd)! Selle viimasega pead päris tõsiselt arvestama - lihtsalt ei ole mõtet õppida seda, millele turg puudub või kus sa kõige tõenäolisemalt konkurentsis läbi ei löö. Kui siiski juhiameti eesmärgiks sead, siis valdkondadest pigem majandus (ja mitte mingi sotsteadus, vaid tõesti täppisteaduslik ökonoomika), tehnoloogia ja inseneriteaduste valdkond, erinevad reaal- ja loodusteadused.

Seega peaksid ka gümnaasiumis eelkõige reaalteadustele (matemaatika, füüsika, bioloogia, keemia) rõhku panema ja vastavalt sellele ka suuna valima (humanitaarkallaku kümne ajaloo lisatunniga pole sul lihtsalt midagi peale hakata). Samas ei pea sa mingit majandussuunitlusega haru otsima (kusjuures neid on!), õppimine ja tulemused sõltuvad siiski sinust endast ja suurepärase hariduse koos väga heade tulemustega ükskõik mis suunal saab igast koolist ja igast kallakust. Kool ja kallak ise ei anna sulle midagi, sina pead sulle antud võimalused enda jaoks tööle panema. ;)

Eelnevale lisaks... Juhiks saamiseks ei peakski sa õppima tegelikult mingit eriala, mille nimes sisaldub sõna "juhtimine". Väike näide: praegu on kõvaks teemaks erinevad keemia- ja füüsikateadused, materjalitehnoloogia. Ütleme, et sa võiksid juhtida üht sellist firmat/uurimisasutust. Selle jaoks ei peaks sul olema mitte mingisugune mittemidagiütlev eriala nagu ärijuhtimine (mis on üks paras õhu müümine), vaid konkreetselt selle tegevusvaldkonna kraadid. Näiteks bakalaureus keemias ja magister materjalitehnoloogias NING lisaks mingi formaalne juhikoolitus/kraad (nt MBA). Point on selles, et tööturul lööb kõige paremini läbi see, kes tõesti peensusteni tunneb seda valdkonda, mida ta juhib. Mõtle ise - konkreetse teadustausta ja juhidiplomiga inimene, kes suudab ettevõtte juhtimisel endast anda maksimumi kuna ta tunneb valdkonda, oskab seda selle spetsiifikast lähtuvalt juhtida, või erialana "juhtimist" õppinu, kes on õppinud natukene kõigest, ehk siis tegelikult mitte midagi konkreetset ja oskab vaid üldisi lahendusi pakkuda. Kumb on parem variant?

:)

No nagu öeldud - inseneriteadused ja tehnoloogiateadused (sh IT) on praegu kõvad sõnad ja tõenäoliselt on nii ka siis, kui sina ülikooli lõpetad. Aga eelkõige peab eriala valima siiski enda võimetest ja soovidest lähtuvalt. Näiteks IT (ja jällegi ma rõhutan, et tõesti hard science infotehnoloogia, mitte mingi poolpehme jura, mida paljudes ülikoolides IT nime all on võimalik õppida) inimesel peab olema kõrgelt arenenud loogiline mõtlemine ja hea käsi matemaatika ning füüsika peale. Kui neid aineid ei oska, siis on sama hea kui et verefoobik tahab kirurgiks saada. :D Ning muidugi peab asja vastu huvi olema. Ilma selleta jääd keskpäraseks - teed tööd, võid selles isegi hea olla, aga kui tõsist kutsumust/kirge ei ole, siis kuhugi väga välja ei jõua ka. (Muidugi ei peagi kõik tahtma tippu jõuda, aga ma arvan, et niisama palgatšeki pärast tööd teha on päris jube.) Samas, oma võimeid annab alati arendada ja põhikoolis ei pruugigi veel kõik anded "välja lüüa". Seega, kui IT sind tõesti huvitab ja pea vastavaid alusteadusi jagab, siis anna minna - saad endale tasuva ja perspektiivika elukutse.
Ära sa niisama huupi eriala vali. Internetis leidub väga palju infot, alustades kasvõi Wikipediast (inglisekeelsest, loomulikult). Google'i kaudu leiab tuhandeid erialakirjeldusi sisaldavaid andmebaase, kus saad infot alates töö iseloomust, lõpetades selleks vajalike kvalifikatsioonidega. (nt http://www.myplan.com vist on üks selline koht, kui ma õigesti mäletan...). Igatahes, kaks sõna - läbimõeldud valik. :wink:

tänan, kuid mul on aju kinni takerdunud just selle tulevikuplaani suhtes :S ma ei tea mida tulevikus edasi teha.. ma tahaksin minna USA'sse või mõnda teise riiki ja seal firma asutada kui nagu ma aru olen saanud on firma asutamine küllaltki riskantne tegevus
Vasta

Mine “Milleks õppida?”