õde... nii jube.

olen 14 ja õde on 10. me ei ole mitte kunagi hästi läbi saanud, aga viimasel ajal läheb asi aina hullemaks. ta kogu aeg ütleb mulle umbes nii, et "mine ära, keegi ei taha sind siia, ma tahan et sa ära sureksid" jne... ja kui mina talle korraks kasvõi selle peale ütlen, et miks sa nii ego oled vms... siis tema hakkab kohe nutma ja siis mu ema on ka kohe, et mis sa kiusad väiksemaid. aga tema kiusab mind kogu aeg... ma mitte kunagi ei lähe rõõmuga koju, kui tean, et õde on kodus. ma tahaksin temaga hästi läbi saada, aga see on lihtsalt võimatu... ta lihtsalt kogu aeg solvab ja peksab mind. nt. täna ema ütles, et keegi peab õues kutsikat valvama. siis tema oli mingi emale "ma ei pea tegema seda mida sina tahad", siis mina ütlesin, et okei, ma valvan siis teda... siis läksingi õue ja hakkasin just temaga mängima, kui tuli õde ja ütles, et ma ära kaoks. siis ma ütlesin talle, et ise sa ju ei tahtnud temaga mängida, siis tema ütles, et ma mõtlesin ümber, kao sina ära. siis ma küsisin, et miks ma ära pean kaduma. siis tema ütles selle peale, et tema ei taha mind siia. siis ma ütlesin, et mine siis parem ise ära, kui ma sind nii väga häirin. siis tema ütles uuesti, et kao minema, et tema tahab ise hoopis kutsikat valvata. siis hakkas ta nutma, et ma "kiusan" teda... siis tuli ema ja ütles mulle, et mis ma ajan teise nutma. siis ma seletasin talle, aga ema ütles, et ma tuppa läheksin. see tõesti solvas mind, sest tegelikult olin mina ennem õues kui tema. ema vist arvas, et see asi on kutsika hoidmises, et ma olen selle peale kade. aga ma lihtsalt tahtsin ju aidata, et ema ise ei peaks siis valvama, õde ju ei tahtnud alguses. ma üritasin seda õele ka selgitada ja emale ka, aga mitte keegi ei kuulanud mind. läksin nuttes tuppa. ja nüüd tulin siia, et sellest kirjutada... äkki oskab keegi mind aidata, kuidas õde muuta. aga mina ju tahan temaga hästi läbi saada!

aitäh vastajatele...

Kallis "Autor", ma mõistan et Sa praegu oled solvunud ema ja õe peale et nad nii ebaõiglaselt Sinuga käitusid, ja Sa oled vist ka pahane nende peale ja kurb, et kõik nii toimus. Sinu kirjast ma sain aru et Sa tahtsid emat aidata ja ei mõelnudgi tülitseda. Ja veel Sinu kirjast mulle tundus et Sa armastad oma õde ja tahad temaga sõprustada, mis on iseenesest ju väga hea, ja see annab Sulle võimaluse suhteid parandada.

Samuti ma mõistan et olla vanem õde on raskem kui noorem, sest ema/isa küsivad sinult rohkem, on nõudlikumad. Ja samas on sellel ka eelistused - Sa oled suurem ja see tähendab et oled ka targem ja oskad suhtuda asjadesse mõistlikumalt.
Kui Sinu õde teeb niisugusi "vigureid" (millest Sa kirjutasid) siis enamas juhtudel ta provotseerib sind, ja tahab oma käitumisega saavutada tähelepanu. See meenutab ping-pongi mängu - tema viskab sulle solvava sõna ja ta ootab et sa pead talle vastama samas stiilis, siis ta saab jätkada veel suurema solvanguga jne. Kui Sa käivitud ja liitud selle mänguga siis ta saab oma eesmärgi kätte. Aga mis juhtub siis kui ei käevitu??? Siis ta ei saa sind mõjutada.
Ma soovitan sulle, proovi, (tee eksperimendi) - ära hakka temaga vaidlema, nõustu ja tee nii nagu ta tahab (mingi väikese mitte väga olulise asja) - ja siis näed et ta väga kiiresti lõpetab oma kiusamise, sest see ei mõju, mäng tema reeglite järgi ei toimi. Ja väga varsti ta hakkab mõistma, et saab ka teisiti inimestega leppida.

proovi ja siis kirjuta kuidas edenes!!! :wink:
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

ma ei suuda seda enam välja kannatada . mu õde koguaeg on mingi , umbes kui ema nt. kasvõi hüüab et me lähme koeraga jalutama , kas mina tahan kaasa tulla , siis mu õde alati hüüab et ei taha (nagu minu kohta) siis alati ma olen nii kurb ja nutan koguaeg . ma arvan et see ei ole õige et ta minuga nii käitub , mind tõrjub ja ka koolis ta halvustab mind .
ma ei suuuuuuuuda . tahaks paremat elu .

:cry:

Omgs... kle ta on 10 ja sa oled 14. Ta on praegu sinu kõrval naq mingi imik... Käib kuskil 3 klassis eksju!? :? Ma ei saa aru, kui mul oleks selline väike värd õde oleks tal suu juba ammu kinni, aga nohh... eks see oleneb ikka iseloomust ka!
Sorri, aga ma ei saa tõesti aru!
Äkki räägid taga? Mitte stiilis "Kluti kluti, väike õeke, tule ma räägin sulle salajuttu, ära palun kiusa mind enam!" vaid kurjemal toonil: "Kuule, ma tõesti ei saa aru, kas sa loodad kellegilt tähele panu saada vms. Ära unusta, et sa oled siin kõige pisem ja sul on hetkel kõige väiksem sõnaõigus. Kui ma oleks nii väike, kui sina, siis ma ei hüppaks siin, eksju!" No... ok, mitte just päris sellist teksti, aga pmst midagi asjalikku, pane tal suu kinni noh! U know what I mean! :wink:
Ja siis ütle talle, et ta ei kituks emale ära! Ja/või räägi ise emaga... ta peab ju ometigi sind uskuma, miks sa sellist asja peaks välja mõtlema?
Edu siis!

Esiteks, õega soovitan nii rääkida, et kui ta jälle vinguma hakkab, siis räägi temaga nii rahulikul ja külmal toonil kui suudad, umbes sellist juttu: Miks sa räägid niimoodi? Miks sa soovid minu surma? Surm on pöördumatu. Kas sa tahad, et ma tapaksin end sinu pärast ja põhjustaksin emale palju muret? Mida ma sulle teinud olen?" Jätka sellist rahulikku juttu pidevalt. See on mind ka aidanud, kui järsku inimeselt küsida miks ta teeb seda. Paljud ei oska vastata.

Emaga on aga asi raskem. See ju levinud arvamus, et suurem kiusab väikesemat mitte vastupidi kuid ürita ka temaga rääkida. Seleta talle, mida su õde teeb ja kui ta ei usu - noh, siis on jama.

Võid ka lindistada seda juttu mida õde sulle räägib, kui ema läheduses ei ole ja siis see nn tõendusmaterjalina välja käia.

Edu ja räägi kuidas läheb :)

Re: õde... nii jube.

usu mind amul on endal väike õde ehk "pesamuna" ainuke viis tema käitumist lõpetada on teda ignoreerid ja ära kunagi lase tal enda tahtmist saada ainult ignoreeri või tehke sõpradega spy video kus sinu sõber filmib kuidas su õde sind kiusab. PÄrast näitad videot emale/isale ja su vöike õde on suures pahanduses

Mul oleks ka sulle paar soovitust :mrgreen:
1.Kui väike õde tuleb ja ja hakkab seal sinu kõrval jaurama siis ytle nt: aga mida mina sulle teined olen? Miks olen alati mina kõiges süüdi? Kas sa saad ise ka aru kui palju sa MULLE haiget oled teinud?? Mina hoolin ja armastan sind..sina ütled et ma pean ära surema??MIKS??
:arrow: seda kõike siis hästi rahulikult ja hoolitsevalt ja külmalt.
2. VÄldi teda. Kui saad siis ära lase tal tekitada põhjuseid emale "kitumiseks"´
3. Kui väikest õde läheduses pole siis sa saad rahulikult emaga rääkida sellest mida sa tunned ja kuidas ema saaks sind edaspidiselt aidata.
4. Võid teha õele vingerpussi :) Kui ta ytleb sulle midagi halvasti vms. siis jookse ruttu ema juurde ja "kitu" ära täpselt nii nagu su õde seda teeb .. Ma tahaks näha mis nägu su õde siis teeb. 8)
Ja kirjuta ikka meile kuidas sul läinud on. :wink:

Mul on sama jama. Olen 14 ja õde on 7. Ta kiusab mind,näitab keelt,sorib minu asjades,sööb nt. Minu sahtlitest ja varudest komme jne...ilma,et ta küsiks.ei korista oma toapoolt ära,valetab mu peale,et ma pahandada saaksin,ema-isa ütlevad ainult,et see ongi õdede-vendadega nii. Sama on mu 9 aastase vennaga. Vend ülbitseb ja karjub mu peale, vend ja õde teevad haiget.

See teema algatati hilja,nägin seda nüüd ja tundsin olukorra ära.

Võimalik on, et see on tema moodus saada Sinu tähelepanu.

Loe ülevaltpoolt soovitusi, kas midagi aitaks Sinu puhul? Oled juba midagi proovinud? Kui jah, siis kuidas toimis?
“It's what you've done with your time, how you've chosen to spend your days, and whom you've touched this year. That, to me, is the greatest measure of success.”
― R.J. Palacio, Wonder

tuttav olukord kirjutas:Mul on sama jama. Olen 14 ja õde on 7. Ta kiusab mind,näitab keelt,sorib minu asjades,sööb nt. Minu sahtlitest ja varudest komme jne...ilma,et ta küsiks.ei korista oma toapoolt ära,valetab mu peale,et ma pahandada saaksin,ema-isa ütlevad ainult,et see ongi õdede-vendadega nii. Sama on mu 9 aastase vennaga. Vend ülbitseb ja karjub mu peale, vend ja õde teevad haiget.

See teema algatati hilja,nägin seda nüüd ja tundsin olukorra ära.
Heh, mu kahe noorema vennaga minu suhtes sama lugu..
Ma võin ju imelik olla ja te mind mitte sallida, aga tegelt olen ma tore ja sõbralik ._.

Haa, tee siis nii, et ole sina tema vasyu häsiti lahke jne ja ütle et "Oi sa võtsid mu komme? Tahad veel?" SEe ajab ilgelt närvi. Kui tema sind kiusab või lööb, ütle nt "Oh sa läksid mulle pihta. Sorri ma tulwn kohe eest!" siis ta ei viiysi rohkem kiusata, sest see ei mõju.
Vasta

Mine “Psühholoogiline vägivald vendade, õdede ja teiste sugulaste poolt”