Ema kommentaarid söömise kohta...

Tere.
Ma ei tea kas postitan selle nüüd õigesse teemasse, aga mu ema põhimõtteliselt kommenteerib kogu aeg, et kui palju ma söön. Mitte et ta lihtsalt kommenteeriks, vaid iga kord kui ma kööki midagi süüa võtma lähen, ta ütleb "jälle sa õgid paks", mainin siis ära, et olen 14 aastane tüdruk ja 176 cm pikk, kaalun 50 kg. See ei ole paks ja ma tean ise ka, et ma pole paks, olen juba 8 aastat tegelnud tantsimisega ja sealt on mul ka lihased, ja treenitud keha. Pealegi ta veel ütles et "mine jooksma su tagumik juba nii paks" nagu ei, mu tagumik ei ole paks, vaid trimmis, ja täiesti normaalne... ja vahepeal ta veel võtab mul sööki eest ära ja ütleb ära jälle söö, ma söön normaalselt ja tervislikult, ma saaks aru, et ta keelaks mul rämpstoitu söömast, aga ta võtab mul tomati-kurgi salati nina eest ära. Ja viimasel ajal ma ei olegi korralikult süüa saanud, oma ema pärast. Mu ema tihti tööl, sellel ajal saan süüa, aga sooja toitu ta ei tee. Isal suht suva, ta teab mis toimub, aga ta on ainult tööle pühendunud ja teda ei huvita kas mul on kõik korras.

Mida ma tegema peaks?

Re: Ema kommentaarid söömise kohta...

Parem oleks ehk mina sõnumiga läheneda, sest kui niimoodi küsida, võib ta ehk tunda, et sa ründad teda vms.

Ütle nt midagi sellist, et "Ema, sellised kommentaarid teevad mulle haiget ja ma tunnen et ... Enda arvates olen ma normaalses kaalus ja ma soovin et sa ei kutsuks mind enam paksuks." Hääletoon olgu kindlasti rahulik aga kindel. Kui tunned et ei suuda, võid ka kirja kirjutada, et ta seda lugeda saaks.

Ehk ema ise muretseb enda kaalu pärast või talle meenusid probleemid enda teismeeast ja nüüd üritab kuidagi seda probleemi sellisel ebamäärasel moel lahendada.

Jah, kindlasti ütle emale, et see teeb haiget sulle. Võid ka öelda, et kardad selliselt üldse süüa vms.

Nagu Reedetu ütles - ta kindlasti soovib Sulle head, kuid lihtsalt ei märka, et ta ütlustel on ka teistpidine mõju.
“It's what you've done with your time, how you've chosen to spend your days, and whom you've touched this year. That, to me, is the greatest measure of success.”
― R.J. Palacio, Wonder

Kas sa emaga rahulikult rääkinud oled? See on teil seal väga halb juhus jah, kuna tegelikult sellised kommentaarid võivad mõjuda lõpuks ka enesehinnangule ning põhjustada isegi toitumishäireid. Hea on kuulda, et sa teadvustad, et pole su kehakaalul midagi viga ja et ema kommenteerib päris põhjuseta. Arvan, et võiksid temaga rahulikult rääkida ja öelda, et sellised kommentaarid teevad sulle haiget.

Sooja toidu osas - kas sa ise ei võiks aeg-ajalt süüa tegema hakata? 14-aastane saab tegelikult päris hästi toidutegemisega hakkama. Päris iga päev tegema ei pea, aga vahel ju võiksid - näiteks mingit toitu, mida kõik süüa saaksid. Muuhulgas võib ka emale niimoodi õhtuti sooja toidu söömise harjumus uuesti külge hakata.

(Jah, kuni ise vahepeal süüa tegemas käisin, vastasid kaks tarka siin eespool sarnaseid asju, mis mul kirjutatud oli, aga postitan ikkagi.)
Vasta

Mine “Psühholoogiline vägivald vanemate poolt”