Isa

Olen 14 aastane tüdruk. Mul on olemas mõlemad vanemad ja ka õde. Kellegil külas käies vn tundume täiesti ideaalse perekonnana. Tegelikult on mu isa juba viimased kuus aastat, eriti minu peale, oma emotsioone ja viha kallanud. Ta karjub mu peale, sõimab ja viimased aastaaega ka erinevaid keelusi peale pannud. Ta ei taha mind lubada eriti ühegi sõbranna poole ööseks, ei luba isegi suve vaheajal peale kümmet õhtul väljas olla (eelmisel talvel pidin toas olema juba kell seitse õhtul), mul pole ühtegi vaba nädalavahetust, kuna pean sõnaotses mõttes lihtsalt passima vanavanemate pool kaks päeva järjest, minu külalisi ta eriti näha ei taha, minu kutist ei taha kuuldagi midagi, isegi vaheajal pean olema kell ûksteist voodis. Nimekiri veel jätkuks, aga see läheks liiga pikaks. Olgu, need on asjad, mida ta ei luba, aga samas ei kompenseeri ta oma keelusi millegiga. Tänasest (14.08.2017) taastas ta vana keelu, et telefon peab olema ööseks tema käes. See keeld kehtis ka enne vaheaega ja olin sellepärast väga stressis. Samal ajal oli mind mu kutt maha jätnud kelle pärast mul oli depressioon umbes kolm kuud, lisaks samal ajal ta vihastas ja karjus sõnaotseses mõttes minu peale. Hakkasin ennast lõikuma kogu selle jama pärast, olin alkoholist sügavas sõltuvuses, tegin pidevalt kanepit, suitsetasin kogu oma raha maha. Noh, sain tänu toetavatele sõpradele depressioonist lahti ja nägin jälle eluvärve, aga isaga kogu teema jätkus. Hetkel olen tõesti oma alkoholi sõltuvusest peaaegu lahti saanud, aga suitsetan ja teen kanepit samamoodi. See ei ole normaalne, aga see on ainus viis, kuidas ma suudan sellest maailmast puhata. Ma ei taha tunduda nõrga inimesena, aga ma ei saa midagi parata. Ma olen õnnetu. Ei suuda enam süüa sisse rahusteid, need ei toimi ka enam eriti. Ema ja õde ei saa ka midagi sinna parata, et isa mulle nii teeb, nad kardavad ise ka teda. Polegi midagi teha, niipea kui põhikooli lõpetan tahan minna võimalikult kaugele gümnaasiumi ja täisealiseks saades ei näe ma ka enam põhjust, miks ma peaksin isaga enam edasi suhtlema. Ma loodan kogu südemest, et mu tulevane laste isa pole selline. Ma ei taha oma lastele sama, sest see on õudne. Ma ei tea, ega mul polegi õieti abi vaja. Tahtsin lihtsalt, et keegi mind ära kuulaks. Aitähh :)

Re: Isa

Kahtlen, et isa lihtsalt niisama neid keeldusid peale paneb, et sulle halba teha. Eks ta ikka muretseb sinu pärast, näiteks võibki ta muretseda, et lähed hoopis poiste poole ööseks, seksid, jääd rasedaks, meelitatakse sind alkoholi tarbima ja suitsetama jms. See võib tulla tema enda kogemustest, näiteks nooruspõlvest, et kuidas tema tutvusringkonnas tüdrukutega käituti jms. Eks see nõuagi rahulikku vestlust, mitte vastu plõksimist, et teada saada, mis need isa hirmud täpsemalt on. Kui sa selle peale, et ta paneb keeldusid, hakkad neid asju just tegema, nt suitsetama, jooma, narkootikume tarbima, siis isale annab see selge signaali, et sind ongi põhjust mitte usaldada. Et sul ei ole vastutustunnet ja ta peabki sinu eest otsustama, sind kaitsma keeldudega. Olen päris kindel, et kui isale tõestad, et suudad enda eest vastutada, arukalt mõelda, enne mõelda kui tegutsema hakata jne, siis on võimalik seda usaldust taastada.

Soovin edu isaga suhtlemisel ja loodan, et saate oma suhted ajapikku rahulikumaks. Eks see 14-aastane olemine ongi üks raske töö - sellele eale ongi loomulik vanematele vastanduma hakata. Seda on raske ise märgata ja teadvustada ja võibki tunduda, et tehakse vaid liiga. Proovi ka isa vaatenurka näha - mõtle, kas tema range tegutsemise mõte saab olla vaid sulle halba teha või on seal siiski midagi muud taga. Eks nii noorena on raske mõelda sellele, et kui endal lapsed oleks, et kuidas siis käituks. Mina ka nooremana ei mõistnud, aga praegu mõtleks juba samamoodi, et kui ei ole näinud, et saan last usaldada, siis pigem piiraks rangelt. Just selleks, et last kaitsta.

Re: Isa

See et ta karjub jne on jah vale, aga ma olen 16 saamas ja ma pean nt kell 8 kodus olema, telefon võetakse käest kell 21, nädalavahetustel kell 22. Magama pean vaheaegadel minema kell 12. Ega see väga erinev ei ole sellest kuidas tema sind piirab
Fabulous (≧∇≦)/
Vasta

Mine “Psühholoogiline vägivald vanemate poolt”