Veganlus ja taimetoitlus?

Ma olen palju kuulnud, et inimesed hakkavad veganiks/taimetoitlaseks, et loomi päästa. Kui palju sa neid loomi päästad sellega, kui katk ja muud nakkus haigused need loomad arvatavasti tapavad. Olen nõus, et see mis suurtööstudes toimub ei ole normaalne. Aga, mis saab nendest loomadest, kui näiteks terve Eesti oleks täis taimetoitlasi. Minu arvamus on see, et 10-14 aastastel ilma kogemusteta lastel ei tuleks hakkata taimetoitlasteks ilma vanema ja arsti nõusolekuta. Vabandust, kui see tekst tundus kuidagi õel. Tegu on minu arvamusega. Kas keegi on minuga samal arvamusel? :)

Re: Veganlus ja taimetoitlus?

tegelikult hakkaksin ka taimetoitlaseks aga pean arvestama teistega oma perest,mu perel poleks võimalik mulle mingit eritoitu osta.Ma hakkaksin taimetoitlaseks lic sellepärast et mulle tegelikult lic ei meeldi liha süüa,kuigi ma ei mõtle nii et vaesed loomad,lic paha tunne on.Kui omaette lähen elama teen selle kindlasti teoks!
Selles mõttes olen nõus et kasvaval organismil pole lic kuigi hea omal algatusel see ette võtta!Kui ss arsti määratud toitumiskavaga vm.
Taimetoitlusest saan ma aru aga huvi pärast küsin et miks veganid muna,juustu,piima jne. ei söö??
See ei piina ju kuidagi looma vm?

Külaline kirjutas:tegelikult hakkaksin ka taimetoitlaseks aga pean arvestama teistega oma perest,mu perel poleks võimalik mulle mingit eritoitu osta.Ma hakkaksin taimetoitlaseks lic sellepärast et mulle tegelikult lic ei meeldi liha süüa,kuigi ma ei mõtle nii et vaesed loomad,lic paha tunne on.Kui omaette lähen elama teen selle kindlasti teoks!
Selles mõttes olen nõus et kasvaval organismil pole lic kuigi hea omal algatusel see ette võtta!Kui ss arsti määratud toitumiskavaga vm.
Taimetoitlusest saan ma aru aga huvi pärast küsin et miks veganid muna,juustu,piima jne. ei söö??
Muna on väidetavalt kanade päevad ja et piimatooteid saada vägistatakse lehmi.

Veganiks/ taimetoitlaseks hakkamisel on igal inimesel omad põhjused. Enimlevinud on kolm põhjust: eetika, keskkond ja tervis.
Eetika: usun, et ei pea hakkama pikemalt lahti seletama, miks kellegi tapmine ebanormaalne lihtsalt maitseelamuse kogemuseks. Lihatööstused on kohutavad, hoides loomi üliväikestes ruumides ja söötes neile lisaained, et kiiremini suuremaks saada jne.
Miks piim ja munad siis taimetoit ei ole?
Okay, let´s see why. First of all nagu kõigi imetajate puhul, hakkab lehma organism piima tootma siis, kui ta on tiine ja valmistub peagi sündivaks vasikaks. Just nii nagu naisel tekib raseduse ajal rinnapiim selleks, et peagi sündivat last imetada. Seetõttu tuleb lehm piima saamiseks tiinestada sunniviisiliselt kunstliku seemendamise teel ja pärast sünnitust eraldatakse vasikas emast praktiliselt kohe. Väike vasikas tahab ka tunda emaarmastust, kuid ta seda teha ei saa, kui ema juurest ära võetakse. Piima asemel kasvatatakse vasikad üles põhiliselt toitesegude peal − kui nad saaks emapiima, tähendaks see ju vähem toodangut piimatööstusele! Ka vasikate ülesanne on tootlikkuse huvides kasvada võimalikult kiiresti uueks piimamasinaks või lihamäeks.
Munatööstuses toimub loomade julm ekspluateerimine. Suurfarmide kanad veedavad oma elu imetillukesel alal ühispuurides, kus neil pole võimalust ringi liikuda ega tiibu sirutada. Tihti pole neil ruumi end puuris isegi ümber keerata. Munade moodustamine ja munemine on kanadele raske, ainuüksi munakoore jaoks peab kana oma kehast ära andma suure koguse kaltsiumi. Mune süües kasutad sa kanu ära, pole inimese õigus kanamune endale võtta.

Tervis: Taimse toitumisega on võimalik vähendada riski haigestuda mitmetesse lääneriikides väga laialt levinud kroonilistesse haigustesse nagu
vähk, kõrgvererõhutõbi, südame- ja veresoonkonnahaigused, II grupi diabeet jt. Mitmed inimesed on ravinud välja oma haigused ja parandanud vereproovide jms. näitajaid hakates sööma taimset toitu loobudes samal ajal rasvarikkast ja kolesteroolirikkast loomsest toidust.

Keskkond: Selleks, et toita 7 miljardit inimest kasvatame pidevalt toiduks 70 miljardit looma. Kõik need loomad tarbivad omakorda toitu, vett ja muid ressursse, mida saaks kasutada otse inimeste heaks. Selline loomakasvatus põhjustab kliimasoojenemist, loodusvarade hävimist, reostust ning liikide väljasuremist. Kolmandik kogu maakeral toodetud teraviljast läheb loomadele söödaks. USA-s söödetakse üle 70% teraviljast kariloomadele, Euroopa Liit impordib aga umbes 70% oma loomasöödast, mille kasvatamiseks kulub 20 miljonit hektarit maad väljaspool Euroopat. Ometi saaks nii seda maad kui ka teravilja kasutada otse inimeste toitmiseks ning näljahäda leevendamiseks arengumaades. Põllumajanduse osakaal kogu maailma veetarbimises on 93%. Suur osa veest kulub loomasööda tootmiseks ja 55% mageveest antakse põllumajandusloomadele, samal ajal kui mitmeid paiku maailmas ähvardab drastiline mageveevarude vähenemine.

Rohkem infot: vegan.ee
Loodan, et oled nüüd veidike targem.

Hannuska kirjutas:Samas ei ole ma ka kuulnud, et lehma mindakse vägistama, et piima saada. Aga milleks veganlus ja taimetoitlus? Selgitage mulle.
Külaline kirjutas:Taimetoitlusest saan ma aru aga huvi pärast küsin et miks veganid muna,juustu,piima jne. ei söö??
Vastused on siin: http://vegan.ee/veganlusest/pohjused/eetika/. Soovitan seal lehel üldse ringi vaadata, nt lugeda ka KKK-d.

Külaline kirjutas:tegelikult hakkaksin ka taimetoitlaseks aga pean arvestama teistega oma perest,mu perel poleks võimalik mulle mingit eritoitu osta.Ma hakkaksin taimetoitlaseks lic sellepärast et mulle tegelikult lic ei meeldi liha süüa,kuigi ma ei mõtle nii et vaesed loomad,lic paha tunne on.Kui omaette lähen elama teen selle kindlasti teoks!
Mainin ära igaks juhuks, et juustu koostisosa- laap on pärit vasika maost.

Hannuska kirjutas:Aitäh vastajatele. Ise veel lihast ei kavatse loobuda. Aga suurena kavatsen taimetoitluse poole püüdleda. Kas keegi oskaks öelda millest on tehtud taimsed piimad ja miks neid ei hoita külmas. Kas veganid ja taimetoitlased annavad oma lastele rinnapiima?
taimsed piimad on tehtud.. taimedest? riisipiim riisist, kaerapiim kaerast, sojapiim sojast. külmas hoitakse piimad siis, kui nad juba avatud on. lapse rinnaga toitmine ei käi veganluse-taimetoitluse põhimõtete vastu.
Vasta

Mine “Toitumine”