Veganlus(veganid, rääkige)

Olen juba väga väga kaua üritanud ja mõelnud hakata tõsiselt veganiks. Hetkel olen ära jätnud oma toitumisest kõik lihatooted ning vähendama piimatooteid, kuid nüüd tahan seda kõike ära jätta.
Olen uurinud veganluse kohta päris palju, kuid sooviksin kuulda teie vastuseid ja arvamusi.
Milliseid toitaineid ei tohiks kasutada? (Nt mis on mingites kommides,jäätistes ja maiustustes) ehk siis, mida ma jälgima peaksin,kui sooviksin nt jäätist osta.
Milliseid toite te üleüldiselt sööte?
Kui soovin vorsti süüa,siis kuidas teada, et see on vegantoode?(tean, et on ka vegantooteid vorste,sinke,juustu jne) kuid kas neid on leida ka tavalistest söögipoodidest? :)
Palun vastake ja aidake mind!

Re: Veganlus(veganid, rääkige)

Pilte ja erinevaid tooteid leiab tõesti facebooki grupist "jah, see on vegan". "Eesti veganid" grupis liigub ka, aga vähem.
Ütleme nii, et vegan tooteid meie poodides üüratult palju ei müüda. Näiteks minu kodukoha selveris on valik ikka naeruväärselt väike. Aga Tallinnas on pood "lääts" kus müüakse vegan asju. Lisaks on prismad päris hea valikuga ja Tartus kuuldatavasti ka kvartali maksimarket (või üldse maksimarketid).
Kui soovid jäätist osta, siis vaata, et ei koosneks piimast, piimalaadsetest ainetest jms. Mahlapulgad peaksid ka üldiselt sobima. Mu lemmikuks on oatly šokolaadijäätis.
”Don't touch my soul with dirty hands."
30.01.16

Kui oled vegan, siis nagu ikka, tuleb hoiduda kõigest mis on loomne. See tähendab piimatooted (lehmapiim, lubatud on kaerapiim, riisipiim, sojapiim jne...), munad, mesi, liha, kala ja ühesõnaga kõik mida saadakse loomadelt. Jäätist ostes tuleb sul jälgida, kas see on tehtud lehmapiimast või mitte, üldiselt vegan või vegetarian toodetele on peale kirjutatud või siis koostisest saad teada seda. Suhteliselt pikk ja keeruline seletamine, aga sa võid vaadata youtubeist, seal on palju youtubereid, tuntumad on freelee, onision ja sorcha (oli vist?) ja otsi infot internetist võimalikult palju. Ja üldiselt tegelt kõike mida poest ei saa on mingil moel võimalik ise teha, aga Eestis on tõesti veidi keeruline ja kallima poolne see, aga no küll sa hakkama saad kui ikka tahad.

Ma soovitan sul vaadata Jennifer Nimmerfeldti videosi. Ta on veganist youtuber, kes oma videotes räägib väga palju veganlusest ja mina olen tema videosi vaadates väga palju õppinud. Samuti võid liituda facebookis grupiga "Eesti veganid" ning palju infot leiad ka lehelt vegan.ee

Jäätistes on lõssi-, piima- ja vadakupulbrit tihti sees. Kõik lehmapiimast. Kommides tihti kilptäidest valmistatud punane toiduvärv karmiin. Želatiin on ka loomne. Siin e-ainete kohta http://www.elated.co.za/which-e-numbers-are-vegan
Kui enda jaoks veganluse avastasin, õppisin ka süüa tegema. Siin leheküljel on häid retsepte. http://www.taimetoit.ee/ Aga üldiselt iga asja puhul saab nt googlesse toksida soovitud sööginimetus+vegan. Hiljuti leidsin nii maailma parima šokolaadikoogi retsepti! Aga muidu jälgin alati, et igal toidukorral ka värskeid puu-, köögi- või juurvilju sööks (:
Üldiselt jah, vorsti-juustu puhul on pakendil märge, et tegu on vegantootega. Enamikes kauplustes on olemas Bon Soya tooted, neil vinkusid-vorste ka. http://bonsoya.ee/ Juustud Wilmersburgeril, Violife'il ja mingid uuel Nature & Moi juustud. Või noh, eks neid tootjaid ole hästi palju, aga need on tavalistes kauplustes vist nagu rohkem esindatud. Prismades on vegan asjade kohalt parim valik, lisaks nad üldiselt ühte kohta topitud ka.

Külaline kirjutas:Ma soovitan sul vaadata Jennifer Nimmerfeldti videosi. Ta on veganist youtuber, kes oma videotes räägib väga palju veganlusest ja mina olen tema videosi vaadates väga palju õppinud. Samuti võid liituda facebookis grupiga "Eesti veganid" ning palju infot leiad ka lehelt vegan.ee
Jaa, jälgin teda :) ning liitusin just selle grupiga ka :)

Nii, aitäh teile,kes te siin vastasite :)
Nüüdseks juba mitu tundi netis ringi lugenud ja liitusin nende gruppidega ka. Väga-väga palju sain teadmisi juurde ning olen väga põnevil. Kuna elan sellises kohas, kus on ainult väiksed poed, ei leia sealt peale köögi-ja puuviljade head midagi, siis arvatavasti tellin netist ka midagi head :)
Ning juba homme plaanis teha kiirel lõunaks poest ostetud kiirsupp, eks hiljem otsustan ja vaatan,milline.
Olen väga õnnelik, et lõpuks nii palju uurima hakkasin. Nüüd ootan vaid Tartusse minekut, saan osta palju kuivaineid, mida siit ei leia.
Aga aitäh teile ning loeksin huviga teie lugusid veganlusest(toodetest nt jne) :)

Oatly jäätist, mida siin kiideti, müüakse Prismades. See on kõige lähedasem tavalisele jäätisele ja ei ole ka nii kallis, kui ülejäänud veganjäätised on. Aga jah, üldiselt soovitan kohe hakata uusi retsepte katsetama (eelkõige köögiviljapõhiseid, kus on sees ka kaunviljad - kaunviljades on palju valku ja kõht püsib täis, lihtsalt värske peal ei pruugi kaua vastu pidada), mitte loota loomsete toodete alternatiivide peale, sest neid juuste-vorste on siiski vaid paar erinevat ja ega nad kuigi sarnased liha- ega piimatoodetele maitselt ole - ära üleliia palju neist oota.

Kui oled alustaja, siis kindlasti tutvu vegan.ee-s olevate materjalidega. See on ülihea leht, kus on kõik üsna lihtsalt lahti seletatud ja kõigile põhiküsimustele vastused olemas.

Edu!

lalalalong17 kirjutas:
Külaline kirjutas:Miks sa vegan olla tahad?
Sest ma ei taha süüa loomseid toite,piima, mune, liha, kala, mett jne?! Ma ei taha mõeldagi, et peaksin sööma toitu või osalema üritustel,kus kasutatakse loomi,kasutama tooteid, mis on testitud loomade peal või on lausa loomadest tehtud?!
Aga mis siis sellest? Noh, päästad maailma? Sitta sa päästad. 15 maailma suurimat kaubalaeva reostavad õhku rohkem kui kogu maailma autod kokku. Üks terasevabrik kusagil Hiinas reostab maailma 9 korda rohkem kui kogu maailma kariloomade "heitgaasid" kokku. Milleks endale mingi mõttetuse pärast ebamugavust valmistada?

Viimasele külalisele: "Te peate ise olema see muutus, mida maailmas näha tahate," on Gandhi öelnud ehk muutused algavadki väikestest asjadest. Muide näiteks soomes on vegan toodete müük märgatavalt kasvanud ehk aina rohkem inimesi hakkab mõistma ja teadvustama, et traditsioonilisele lihale ja piimale on alternatiive ja nii on võimalik muuta maailma natukenegi paremaks (loomad ei pea kannatama). Ja isegi taimtoidu eelistamisega lihale säästetakse loodust heitgaaside arvelt (http://www.cowspiracy.com/facts/).
30.01.16

Täiesti kadakas*... Mida ma just rääkisin? Jäta oma krdi iphoned jms pask ostmata ja päästad maailma kordades rohkem kui mingi veganlusega oma elu jooksul iialgi suudaksid. Eestlastele meeldib mingitel mõttetutel rootsi kruiisidel käia. Sa tead, et see laev stockholmi-tagasi kulutab rohkem ressursse ja reostab rohkem kui sadakond inimest oma elu jooksul kokku(jah, liha järades)? Aga vot ei taha iphone'i ostmata jätta ja laevaga vaja ka sõita.

Külaline kirjutas:Täiesti kadakas*... Mida ma just rääkisin? Jäta oma krdi iphoned jms pask ostmata ja päästad maailma kordades rohkem kui mingi veganlusega oma elu jooksul iialgi suudaksid. Eestlastele meeldib mingitel mõttetutel rootsi kruiisidel käia. Sa tead, et see laev stockholmi-tagasi kulutab rohkem ressursse ja reostab rohkem kui sadakond inimest oma elu jooksul kokku(jah, liha järades)? Aga vot ei taha iphone'i ostmata jätta ja laevaga vaja ka sõita.
Mida sa räägid? Kui ma olen otsustanud nii,siis miks tuled sina siia ja üritad seda ümber lükata? Ma ei pruugi üksinda maailma muuta, kuid kui ma üritan ja annan oma osa sellest, siis me kõik kokku võime maailma muuta. Olen oma otsuse üle väga õnnelik ja sul ei ole õigust seda maha teha. Vähemalt ma pingutan ja tahan üritada millegi nimel, nt et maailma muuta?
Sina jahud siin oma heitgaasidest. Üks asi korraga. Kui mina tahan muuta seda, et loomi ei piinata ega sööda, siis see on võimalik.
Omaarust küsisin ma siin abi, mitte seda, et sa tahad IPhone'i osta?!

Külaline kirjutas:Täiesti kadakas*... Mida ma just rääkisin? Jäta oma krdi iphoned jms pask ostmata ja päästad maailma kordades rohkem kui mingi veganlusega oma elu jooksul iialgi suudaksid. Eestlastele meeldib mingitel mõttetutel rootsi kruiisidel käia. Sa tead, et see laev stockholmi-tagasi kulutab rohkem ressursse ja reostab rohkem kui sadakond inimest oma elu jooksul kokku(jah, liha järades)? Aga vot ei taha iphone'i ostmata jätta ja laevaga vaja ka sõita.
Lihale ja piimale on alternatiiv leitud ehk neid on oluliselt kergem jätta välja oma igapäevasest elust. Ja sellega maailma säästa. Kui sa näiteks leiutaksid keskkonnasõbralikuma telefonide tootmisviisi siis palun väga, ma olen meeleldi nõus neid telefone ostma. Samamoodi ka teiste asjadega. Seni kuni alternatiive pole, peame leppima nendega mis on olemas. Ja pealegi pole üldse tehnika ja laevad üldisemalt veganismiga üldse seotud, vaid kattub rohkem greenpeace' ja kliimasoojenemise jms. Veganlus on ennekõike siiski loomade kaitsmine ja nende mittesöömine. :)
30.01.16

Nsm. kirjutas:Lihale ja piimale on alternatiiv leitud ehk neid on oluliselt kergem jätta välja oma igapäevasest elust. Ja sellega maailma säästa. Kui sa näiteks leiutaksid keskkonnasõbralikuma telefonide tootmisviisi siis palun väga, ma olen meeleldi nõus neid telefone ostma. Samamoodi ka teiste asjadega. Seni kuni alternatiive pole, peame leppima nendega mis on olemas. Ja pealegi pole üldse tehnika ja laevad üldisemalt veganismiga üldse seotud, vaid kattub rohkem greenpeace' ja kliimasoojenemise jms. Veganlus on ennekõike siiski loomade kaitsmine ja nende mittesöömine. :)
Reostamine ja kliimasoojenemine tapavad ikka palju rohkem loomi kui nende söömine. Kui vähendad maailma reostumist saad tegelikult palju rohkem ära teha kui veganlusega. Veganite jaokski on vaja rajada põlde, mistõttu jääb metsa vähemaks. Ka loomad söövad üksteist, see on lihsalt vajalik. Siin maailmas ongi palju asju keerulised ja me ei saa seda alati muuta.

Aga loomade jaoks on põllud, laudad, tapamajad, lihatööstused nende alla kulub paraku rohkem maad kui põllule. Põllu võib alati sööti ka jätta ning metsa peale istutada. Kui sul on aga maalapil ehitised peal, siis suure tõenäosusega need jäävad niisama seisma (kolhoosist on ju jäänud). Muidugi kulub taimede kasvatamisele ka palju energiat ja on vaja tehaseid jms. Aga siiski kulub taimede kasvatamisele näiteks isegi vähem vett kui loomapidamisele ja juba see on keskkonnale väga kasulik.
Paljud veganid ka tarbivad teadlikumalt, taaskasutavad asju (riideid) ning ei osta kiirmoe kauplustest riideid samuti ka ei kasuta poes kilekotte (muide, kas sa teadsid, et poes maksab üldiselt kilekott sama palju kui paberkott?) Üheks ägedaks näiteks, kes säästab maailma reostusest on nullkulu blogi :)
30.01.16

Kui vegan või üldse ükskõik, mis inimene ei söö vitamiinirikast toitu, siis ongi kerge tulema tervisehädad. Võimalik, et sinu tuttav ei saanud piisavalt vitamiine ja sellepärast jäi haigeks. Samamoodi oleks ka siis, kui ma söökisn iga päev ainult mcdonalds'ist midagi.
Inimene oli kõigesööja, et elus püsida. Me elame 21.sajandil, kus elus püsime me niikuinii. Toit tuleb lauale poest, me ei pea enam paljaste kätega loomi tapma või tunde päevas metsas marju otisma ja korjama, selleks et süüa saada. On palju erinevaid alternatiive, mida paarkümmend aastat tagasi ei olnud ja sellepärast minu arvates ei olegi vaja liha süüa. Kui inimene on kõigesööja, siis miks meie ei söö merisigu, konni, koeri, kasse? Tegelikult on küsimus ka selles, kes kuhu piiri tõmbab ja mida eetiliseks peab. Minu pärast võid sa liha edasi süüa, aga lihtsalt nõme on veganeid maha teha. :)
Paljudele küsimustele leiab vastuse ka siit http://vegan.ee/veganlusest/kkk/
30.01.16

Veganid ei söö ju tegelikult päris liha sellest tekib rauapuudus ju ja ega sa hema2geene ka ei saa sisse süüa endale ja ega rauapuudus ainus asi eiole lihast saab väga palju vajaliku,jah loomi kasutatakse ãra aga neid oleks liigapalju jah muke ndal isegi sääske raske tappa aga soovitan siiski mõelda ,kuna nii piima- kui ka lihatoodetes on palju vajalike aineid :) loodan ,et see tekst ei riivanud kedagi,see minu arvamus

Külaline kirjutas:Veganid ei söö ju tegelikult päris liha sellest tekib rauapuudus ju ja ega sa hema2geene ka ei saa sisse süüa endale ja ega rauapuudus ainus asi eiole lihast saab väga palju vajaliku,jah loomi kasutatakse ãra aga neid oleks liigapalju jah muke ndal isegi sääske raske tappa aga soovitan siiski mõelda ,kuna nii piima- kui ka lihatoodetes on palju vajalike aineid :) loodan ,et see tekst ei riivanud kedagi,see minu arvamus
olen täistaimetoitlane olnud päris pikk aega juba. kuu aja eest käisin vereproovi andmas, arst kohe mainis, et mu rauatase veres on suurepärasel! tasemel. rauda toidulisandina muide juurde ei võta.
täitsa saan aru, et sellised arvamused inimestel võivad olla, aga ausalt tasub harida end sellel teemal, enne kui kusagil sõna võtta :)

Mis mõttes rauapuudus? Ega seda rauda ainult lihas ole. Mina ka liha ei söö, aga olen näiteks regulaarne veredoonor ja hemoglobiini kohta öeldakse mulle, et ilus veri. Näit pole isegi piiripealne, vaid täiesti hea. Selline, nagu ütlesid, arvamus, et lihas on palju kasulikke aineid, pole alus hirmutamiseks. Arvata võib ju kõike, aga seejärel tasub ka uurida, kuidas päriselt on. Näiteks, et kas neid kasulikke aineid on juhtumisi ka mõnes, mitmes või lausa paljudes taimedes - üldjuhul on, aga võid ka täpsustada, missuguseid kasulikke aineid sa mõtled, siis on ehk lihtsam rääkida.

Ma nüüd ei saa aru, mis see siia puutub, et natsi-saksamaal võeti sellised seadused vastu? Sellessuhtes, et ega veganeid oli kindlasti varem ju ka. Väga lahe, et natsi-saksamaal mõni hea otsus ka vastuvõeti :)
Ma oleks sinult oodanud kommentaari kus sa juute mainid ala "juudid on loomade tapmises süüdi" või et "juudid on veganismis süüdi" :D :D aga see läheks offtopicuks juba.
30.01.16

Nsm. kirjutas:Ma nüüd ei saa aru, mis see siia puutub, et natsi-saksamaal võeti sellised seadused vastu? Sellessuhtes, et ega veganeid oli kindlasti varem ju ka. Väga lahe, et natsi-saksamaal mõni hea otsus ka vastuvõeti :)
Ma oleks sinult oodanud kommentaari kus sa juute mainid ala "juudid on loomade tapmises süüdi" või et "juudid on veganismis süüdi" :D :D aga see läheks offtopicuks juba.
The reasons for this decline are unclear; the study suggests that neither aging nor changes in certain health factors, such as obesity or smoking, can completely explain the phenomenon. - https://www.endocrine.org/news-room/pre ... en_decline
võid kihla vedada, et kultuuriliste mõjude tõttu.

lugege enda postitusi. "boohoo, loomi tapetakse, nii kuri ja õel, ma tahan alati naeratada ja kõik päevad on ilusad, blabla". sa ei hakka veganiks sellepärast, et see kuidagipidi kasulikum oleks, hakkad veganiks emotsioonide tõttu.

keep smiling.

Ka mina ei mõista veganlust. Siga kasvatataksegi liha pärast. Kui keegi enam liha ei söö, pole mõtet looma enam kasvatada ja ta sureb üldse välja. Kui inimesed ei sööks metsloomade liha, siis neid oleks liiga palju ja nad tapaksid teised loomaliigid ära. Ja kuidas sa päästad? Keegi muna ei söö- laseme kana loodusesse lahti ja rebane saab hea kõhutäie. Kanad nkn munevad ja ega nendest kõikidest munadest tibud ju ei tule- lähevad lic mädanema. Ja mesilased toodavad mett, neil ei ole seda eluks tarvis- inimene saab aga paljusid kasulikke vitamiine. Eluaeg on see niimoodi toiminud. Miks seda nüüd muuta? Kui sa ei tarbi loomset toitu surevad loomaliigid üldse välja, tänu sellele, et neid üritatakse päästa? See ei päästa ju. Looduses nad hakkama ei saaks.

[quote="Happy :)"]Ka mina ei mõista veganlust. Siga kasvatataksegi liha pärast. Kui keegi enam liha ei söö, pole mõtet looma enam kasvatada ja ta sureb üldse välja. Kui inimesed ei sööks metsloomade liha, siis neid oleks liiga palju ja nad tapaksid teised loomaliigid ära. Ja kuidas sa päästad? Keegi muna ei söö- laseme kana loodusesse lahti ja rebane saab hea kõhutäie. Kanad nkn munevad ja ega nendest kõikidest munadest tibud ju ei tule- lähevad lic mädanema. Ja mesilased toodavad mett, neil ei ole seda eluks tarvis- inimene saab aga paljusid kasulikke vitamiine. Eluaeg on see niimoodi toiminud. Miks seda nüüd muuta? Kui sa ei tarbi loomset toitu surevad loomaliigid üldse välja, tänu sellele, et neid üritatakse päästa? See ei päästa ju. Looduses nad hakkama ei saaks.
https://veganipaevaraamat.com/2016/05/1 ... -ei-tarbi/
http://fitloora.com/post/146003847365/m ... -kuhu-need
isegi veganivihkajatest omnivooridelt ei kuule nii rumalaid asju. mõistan teadmatust, kui selle teemaga varem kokku puutunud ei ole, aga äkki siis ikka teeks teinekord mingi eeltöö, enne kui oma "teadmisi" jagama hakkad. aitäh.

Inimese keha ei ole mõeldud taimetoiduks.

Kui sind häirib mesilaste piinamine, siis osta mett kuskilt, kus neid ei piinata. Sama kanade ja piimaga. Eestis ma pakuks on asjad üldse paremad. Aga ega ma ei tea.

Me saame ju viise, kuidas liha tehakse muuta. Ega inimesed niikuinii ei lõpeta liha söömist. Vähemalt saab elukeskkonna paremaks teha.

Kui inimesed poleks liha söönud, siis sa ei kirjutaks siin praegu veganlusest, sest muidu poleks meie aju piisavalt arenenud.

Muide see argument, et me maad liiga palju kasutame, pole päris hea, sest me kasutame erinevat maad eri asjade jaoks. Veganlus raiskaks kokkuvõttes rohkem.

Taimetoitlusest saan täitsa aru, aga veganlus on küll minu meelest natuke mõttetu. Aga eks te siis tehke, kuidas soovite. Peaasi, et te oma tulevastele lastele seda peale ei suru, sest lapsi on sellesse surnud.
Suletud

Mine “Toitumine”