Tädipoja tervis

Tere!

Minu tädipoeg on tugevalt ülekaaluline. Teda narritakse trennis ja ta tunneb end sellepärast halvasti. Ta ema ei kuula meie -vanaema, minu, mu tädi ja mu ema- juttu ja hoiab kümne küünega oma pojast kinni(tädipoeg on 12-aastane). Ma tahaksin temaga rääkida, et ta paluks oma emal osta puu-ja juurvilju jne. Kahjuks on see tädipoja jaoks väga õrn teema ja ma ei tea kuidas juttu alustada. Kas saaksite tuua näiteid jutu alustamiseks?
Tänades

Re: Tädipoja tervis

Poisil isa on? Või on eemaldunud? Perearstiga ei saa ühendust, et sealt poolt mõjutada?
Millised emal endal eluviisid on? Kas ta on ülekaaluline, kuidas toitub?

Kui on teada, et tädipoeg ise end halvasti tunneb, siis saab teda aidata kasvõi teadmiste jagamisega. Et ta ei sööks nii palju, et ta valiks mida sööb (nt rohkem rohelist ja vähem kartulit/liha ja tõmmata koomale krõpsude ning kommidega). Kui läbisaamine on hea, siis kutsuda välja jalutama. Natuke kiirem tempo sisse ja see on ka juba trenni eest.

Kuidas see välja tuli, et ta iseend seepärast halvasti tunneb? Ehk on sealt millestki kinni haarata.

Isa jättis nad maha, kui tädipoeg sündis. Ema on tal samuti ülekaaluline ja toitub äärmiselt valesti. Ema ei lase tal üksinda kuhugi minna: ka laagritesse tuleb kaasa. Kõik narrivad teda trennis (koolis VEEL mitte). Ta on tõesti juba peaaegu rasvunud ja kui korda ei saa tervist, kardan, et kui ta saab täiskasvanuks on tal kõrge kolesterooli tase ja vanemates klassides hakatakse teda niikuinii narrima.

Unustasin mainida, et mõni aasta tagasi oli ta piitspeenike. Ta sõi ennast paksuks. Või noh ema söötis. Kui vanaema teeb suppi või juurvilju, ta ei söö, sööb krõpsu selle asemel. Ta on nii ära harjunud. Mõtlesin arutada kooliarstiga sellest, kuigi tädipoeg ei käi minuga samas koolis. Meie kooliarst on ülimalt lahke ja abivalmis. Ehk tema oskab aidata.

Kooliarstile võiks siis küll pöörduda. Tugevast ülekaalulisusest võivad tekkida ka muud tervislikud probleemid, mitte ainult kõrge kolesteroolitase. Nt teise tüübi diabeet on tihtipeale inimestel "sisse söödud". Teoorias võiks see minna ka lastekaitse alla, aga Eesti lastekaitse ei ole veel nii arenenud hetkel, et seda probleemina näha. Ehk saab kooliarst aidata.

Kas poiss ise tunnistab probleemi? Muidugi, tal on keeruline emale vastu hakata, sest noh... ema on ema ja kui ta manipuleerib last sööma, siis on raske vastu seista.

Siis võibki otse küsida, et aga mis sa arvad, kuidas saaks seda muuta? Ehk pakub ta ise ka välja siis, et probleem on toitumises. Kindlasti tuleks siiski rõhutada ka seda, et tegelikult ei tohi inimest tema kehakaalu tõttu norida aga kuna ta ise end halvasti tunneb ja see võib tervisele halvasti mõjuda, ehk ta on huvitatud paremas vormis olemist.

Hea oleks rääkida ka treeneriga, kelle ülesanne on selliseid olukordi ära hoida. Ning kui treener on poisi jaoks autoriteetses rollis, võib temast abi olla.

Asi ongi selles, et ta ema töötab samas koolis, kus tema käib. Poisil pole üldse vabadust: ema viib ja toob teda koolist, kamandab ta kell pool kümme magama ja kui poiss ütleb, et ta pole väsinud (mida on ka näha) hakkab tädi karjuma. Kui mingi õpetaja vahetab poisil kohta ja paneb ta nn halva poisi kõrvale istuma, tormab ema kohe kooli ja küsib "Mis toimub?". Samuti, kui tädil pea valutab ei lase ta poissi meie juurde külla (eelnevalt oli kokku lepitud). Tädi ei lase oma pojal iseseisvuda ja pealekauba nuumab ka veel teda. Suuremates klassides hakatakse ka selle peale viltu vaatama ja narrima. Ja selle pärast ei saagi ma temaga põhimõtteliselt kunagi oma vahel rääkida ja ka see on probleem.

Saan küll õnneks. Arvangi, et kirjutan talle umbes sellise kirja:
Terekest!
Tahaksin sinuga rääkida veidi ebamugavast teemast. Nimelt sinu kehakaalust. Ma ei taha sind solvata, kuid see on tõesti liiga suur. Juba trennis narritakse sind ja usu mind, varsti algab see koolis ka. Samuti suuremana kimbutab sind kõrge vererõhk ja kolesteroolitase. Ma ei soovi seda sulle, seega palun sult oma emaga sellel teemal rääkida ja ka ise ohjad haarata ja süüa värskeid puu- ja juurvilju ja lõpetada õhtused krõpsud, saiakesed ja muu rämpstoit. Võid ka nõu küsida oma treenerilt, kes sind meelsasti aitab.
Vasta mulle, mis otsustasid ja mis edasi saab. Loodan südamest, et sa ei solvu, soovin sellega vaid head.

Kas selline kiri sobib või muidaksid midagi?

Terekest!

Tahaksin sinuga rääkida ühest teemast. Mulle on mulje jäänud (või ütle, et vanaema avaldas muret, kui ta otse sinule pole rääkinud), et sul on probleeme oma kehakaalu pärast ning sa ka ise muretsed seetõttu. Ma ei taha sind solvata, kuid natuke liiga suur on see tõesti ja ma kardan, et ehk tekitab see sulle probleeme: teised norivad või siis hakkab tervisele mõju avaldama.
Ma mõtlesin, et ehk sa saaksid oma emaga sellest rääkida, kõige kergem oleks muuta veidi toidusedelit. Saiakesed, krõmpsud ja muu rämpstoit asendada näiteks puu- ja juurviljadega. Ka need võivad maitsvad olla! Ehk oskab ka su treener nõu anda, kuidas tervislikum olla. Ja muide, ma ise käin iga päev (ehk siis tema nimel hakkad käima :D) või üle päeva õhtuti/lõunati/hommikuti väljas jalutamas. Tahad ehk liituda?

Loodan, et sind kuidagi ei solvanud aga jään su vastust ootama!

arvan ka, et Reedetu korrigeeritud variant on natuke parem, see sinu algvariant on natuke liiga ründav. aga muidu tore, et aidata üritad. arvan ka, et võiksite hakata koos end liigutama ka, nt jalutamas, rattaga sõitmas käima. mingeid võimalusi ehk ikka on. ega seda ju ka ainult kaalu pärast tehta, liikumine on ka sulle endale kasulik. edu!

a ma ei mõista mis see sinu perset torgib üldse. kui tal probleem ja tahab tõesti kaalu alandada, siis peab ta ise sellest aru saama ja midagi tegema hakkama. ega suurt vahet ju pole kas emme nuumab või sugulane aitab kaalu alandada, ühtmoodi liialt hellitav, elu on julm ja ise tuleb tegutseda. isegi kui kaalu normaalseks saab siis ega sõimamine ja narrimine ei pruugi lõppeda, leitakse uus põhjus mille pärast norida ilmselt. kiusajatel leidub alati põhjuseid.
Minu arvamus, mitte sinu, vaielge kui ei meeldi.

jah, leidub, aga kui on ilmselge suur põhjus, siis hakatakse kas või togivalt narrima, mis ka ajapikku tõsiselt mõjutama hakkab, niisama ehk ei pruugitagi. ja kui ise see kohalejõudmine veel ei tule, siis aeg läheb, kaalu tuleb veel juurde, ja siis on seda juba peaaegu võimatu alla saada. mida varem alustada, ükskõik, kelle mõjutustel, seda parem.

http://www.elu24.ee/1237156/sa-ei-ole-u ... -136-kilo/

Vaadaku see läbi, üsna huvitav osa oli isegi, mingit sorti annab kindlasti motivatsiooni. Vanusega läheb see kaal alla ja keha proportsiooni aga siiski, olin ja olen ka preagugi ise ülekaalus, seega kogemuste põhjal võiks tõesti öelda, et narrimist ja värki särki tuleb tulevikus kindlasti.

Ise üritasin ka pidevalt kaalu normi saada aga ei leidnud absoluutselt mitte mingit motivatsiooni ja kusjuures ei suuda kaalu ka preagu jälgida. Sellise palava ilmaga ikka kulistan paar õltsi alla, ebaühtlased söögikorrad ja -portsjonid. Füüsilist aktiivsust on suvel rohkem aga paraku mitte nii palju, et kõik need tasa teha(ilmselt, paraku ei loe kaloreid).
Tervis huiab küll odavalt näkku(mingist eluaastast vererõhk hakkas huiama, pärilik eelsoodumus on ka muidugi, pmst tervel suguvõsal on kõrge vererõhk aga ilmselt oleks saanud/saaks vältida kui saaks mingi ~10kg maha.)

Et mõte siis selles, et reaalsest elust ehk näiteid? Lihtsalt libista talle see klipp ette ja kogu moos.

mu arust sa lähed veidi ekstreemseks ära. kui mina oleks see sinu tädipoeg ja sa mu treenerile sellest kirjutaks siis oleks ta viimane inimene kellele ma otsa julgeks vaadata. ilmselt oleks sellest häbistamisest ka piisavalt et sinuga suhtlemine lõpetada. a noh samas ma ei tunne su tädipoega, võibolla ta tõesti õnnelik pärast.
Minu arvamus, mitte sinu, vaielge kui ei meeldi.
Vasta

Mine “Toitumine”