Testosterooni tase on väike

Tere! Olen 14 ja mul on madal testosterooni tase, niipalju kui siit kommuunist aru olen saanud. Professionaalidega pole küll suhelnud, aga ehk ei peagi? Kas nt testosterooni taset saab tõsta mingite tablakatega, mida saab apteegist v peab ikka suhtlema perearstiga, et ta süsti määraks? Et jah: kas apteegist saab ilma repsetita mingeid tablette või tilkasi, mis tõstaksid testosterooni taset? Kui te sellele küsimusele vastust ei tea, siis pole mõtet kommenteeridagi.

Re: Testosterooni tase on väike

Tere!

Ise sa endal testosterooni taset küll mõõta ja hinnata ei saa, et nüüd on madal ja hakkad aga ravimit võtma. Tegemist on siiski hormoonidega, mis mõjutavad kogu keha tööd ja kui tõesti on hormoonravi vaja määrata, teeb seda arst. Kui muretsed, pöördu perearsti poole. lmselt on siiski tegu hilise puberteediga, mis on täiesti normaalne. Puberteet tulebki igal ühel omal ajal, või veidi hiljem.

Re: Testosterooni tase on väike

Testosterooni taset saab mõõta laboris. See maksab raha. Arsti kaudu saab kas odavamalt või tasuta. Ma täpselt ei tea.
Testosterooni taseme juures on olulised 2 parameetrit. 1. on üldine kogus, mis määratakse ära kui mitu nanogrammi liitri kohta. Puberteedi eelsetel poistel jääb see alla 50ng/L. Puberteedi alguses hüppab see kiiresti üles ning aasta või paariga saavutab maksimumi. Kindlasti üle 500ng/L, kuid eluea maksimum on tüüpiliselt 800-1200ng/L. Kuid veelgi tähtsam parameeter on vaba testosterooni osakaal, mis on bioloogiliselt aktiivne ning tegelikult mõjutab nii arengut kui sugutungi.
Ehk lühidalt - seda oskab arst öelda, mis on normaalne. Pealegi 14 on veel sellline vanus kus puberteet ei pea veel tingimata olema kaugele arenenud.

Ise endale testosterooni sisse süüa ei soovita. Miks? Sellepärast, et sinu hormoonsüsteem on üpris keerukas. Ning kui sa sööd testosterooni sisse, siis sinu organism võib arvata, et testosterooni on juba liiga palju toodetud ning seiskab naturaalse testosterooni tootmise üldse. Selle tulemusel väheneb ka teiste hormoonide toomine seisma, mis peatab munandites spermatogeneesi ning munandid atrofeeruvad - kahanevad suuruses märgatavalt. Muutud suguvõimetuks. Pikaajalisel ja ülemäärasel testosterooni tarbimisel võivad need muudatused muutuda permanentseks. See on tüüpiline probleem nendel meestel kes steroididega oma muskleid üles pumpavad.
See on siis hoiatuseks.

kuid lõpuks on ikkagi arst see kes otsustab kas on vaja testosterooni ja kui palju.
arsti jurde käik muuseas oleks soovitav kahel põhjusel. Saad enesekindluse tagasi et sinuga on kõik korras. Ja kui ka ei ole, siis saad õigeaegse ravi.
Vasta

Mine “Seksuaalelu, hügieen, haigused ...”