76% naistel, kellel leiame väga suuri muutusi kõhuõõnes väikevaagna piirkonnas, sealhulgas munajuhade kahjustusi, on klamüüdia kulgenud sümptoomideta. Inimesele tuleb tema haigus täieliku üllatusena. Muidugi on meie inimesed ka uskumatult kannatlikud. Kui valu just lausa kõverasse ei kisu, ega naljalt arsti juurde minda. Oleme kokku puutunud isegi selliste drastiliste juhtumitega, kus laparoskoobiga vaatlusel näeb inimese kõht välja nagu risu-räsu: kõik organid on sidekoeliste väätide haardes, justkui sissepakitud. Väljaravimata klamüüdia puhul hakkavadki kõhuõõnes arenema sellised sidekoest väädid ja need keerduvad ümber soolte ning võivad ulatuda isegi maksani välja. Kõhukelme on närvilõpmetega hästi varustatud ja igasugune soolte liikumine põhjustab sellisel juhul sooltevaheliste väätide pingutamise tõttu valuaistinguid. Pärast tuleb välja, et inimene on juba aastaid kannatanud seletamatute kõhuvalude all. Kui aga küsime temalt, miks ta siis arsti juurde ei läinud, siis ta vastab, et oh, ma mõtlesin, et nii peabki olema!

Puutume oma haiglas kokku arvukate klamüüdia hilistagajärgedega seetõttu, et tegeleme kehavälise viljastamisega ning viljatus võib olla ka üks väljaravimata klamüüdia tagajärgi. Munajuhade kahjustused, mida klamüüdiabakter organismis varjatult tegutsedes põhjustab, on kahjuks pöördumatud ning ainus abinõu, mis aitaks naisel rasestuda, ongi siis kehaväline viljastamine. Peab ütlema, et leiame klamüüdia igal viiendal - kuuendal viljatusravile saabunud patsiendil ning reeglina ei ole keegi neist olnud oma haigusest teadlik. Veelgi hämmastavam on see, et paljud neist on andnud analüüse, mõni koguni mitu korda, kuid haigustekitajat ei ole isoleeritud. Põhjuseks on see, et uuringuks on kasutatud kiirteste, seroloogilisi uuringuid - odavaid meetodeid, mis kahjuks võivad anda eksitavaid tulemusi.

Põhjus, miks puutume tänapäeval nii palju kokku väljaravimata klamüüdia hilistagajärgedega, peitub tegelikult selles, et varasematel aegadel kasutati bakteri avastamiseks ebatäpseid meetodeid. Võis juhtuda nii, et inimene oli küll nakatunud, kuid analüüsidest see välja ei tulnud.

Juba 80ndail ei kahelnud enam keegi, et tegemist on ohtliku mikroobiga, mis võib tuua kaasa suuri probleeme nii suguelundkonna haiguste kui ka muude tõbede näol. Esialgu analüüsiti klamüüdiat seroloogiliselt - veeniverest antikehade avaldumise kaudu. Tänapäeval on see meetod oma ebatäpsuse pärast kõrvale jäetud. Hiljem hakati kasutama Chlamydia trachomatise avastamiseks külvimeetodit, aga ka sel viisil võib salakaval bakter jääda teinekord leidmata. Lahenduse on toonud geenitehnoloogiline diagnostika, mille kohta võibki öelda, et see on tänapäevane kuldne standard, mis tagab diagnoosimise hea kvaliteedi. Meie oma haiglas kasutamegi klamüüdia diagnoosimiseks ainult geenitehnoloogilist analüüsi ning vead on sel puhul välistatud.

Klamüüdia täpne diagnoosimine on väga oluline, sest klamüüdiabakter on salalik ning haigus võib kulgeda pikka aega varjatult. Tugev ja terve inimene ei pruugi bakteri olemasolu tükk aega üldse märgata, samas on nakatunud inimene ikkagi tõvestavate pisikute kandja ning ohtlik oma partnerile. Nõrgestatud organismi puhul võivad aga tagajärjed tõepoolest olla ootamatud. Näiteks võib inimene olla pikka aega hädas silmapõletikega ja kui hädade tegelike põhjusteni on jõutud, siis selgub, et seesama klamüüdiabakter, mis on andnud endast häirivalt märku silmahaiguste kaudu, on juba jõudnud märkamatult tekitada suuri muutusi patsiendi suguteedes. Või teine näide: meil on ikka räägitud, et Eestis on paha kliima ja seepärast on meil nii palju reumat ja muid liigestehaigusi. Tegelikkuses on paljude liigestehaiguste taga hoopiski sugulisel teel leviv nakkushaigus klamüüdia.

Klamüüdiat võib õigustatult nimetada üllatushaiguseks. Harva kui tõbi endast kohe nakatumise järel suurte kaebustaga märku annab. Ainus viis Chlamydia trachomatise pahategudest hoidumiseks on end aeg-ajalt kontrollida lasta. Piisab sellest ,kui käia kord aastas arsti juures ja paluda teha klamüüdiaanalüüs. Ehkki haiguse hilistagajärjed võivad tunduda hirmutavad, pole mikroob siiski nii võimas, et kohe mõne kuuga pöördumatuid tervisevigu põhjustaks. Analüüsi asjus tasuks aga patsiendil huvi tunda - missuguseid meetodeid bakteri avastamiseks kavatsetakse kasutada. Kui teha odavat ja vähe usaldusväärset uuringut, võib tulemus olla pigem ohtlik. Oma tervisesse tasub investeerida ning ikka on õige valida niisugune uuring, mille tulemustes ei pruugi kahelda.

Allikas : http://www.vedur.ee/akadeemia/foorum_ala.php?aID=737
:P lihtsus on raskuse algvorm

Anonymous kirjutas:kas klamüüdiasse on võimalik nakatuda muul moel, kui sugulisel?
Klamüdioos

Eestis on klamüdioos sugulisel teel levivatest haigustest sageduselt teisel kohal. Maailmas on klamüdioos levikult esimesel kohal.

Tekitaja
Tekitajaks on bakter, mis põhjustab kuse- ja suguelundite põletikke.

Nakatumine

Klamüdioos levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal.

Haigustunnused
Klamüdioos võib kulgeda ägedalt, alaägedalt ja varjatult.

Bakterid paljunevad kiiresti. Esimesed haigustunnused ilmnevad 3-20 päeva jooksul pärast nakatumist: eritus kusitist, valulikkus urineerimisel.

Bakterid paljunevad, kuid ei põhjusta erilisi nähtusi. Pooltel nakatunutest on haigustunnused vaevumärgatavad ja nad ei pöördu arsti poole. Klamüdioosi võib edasi anda ka siis, kui nähtusi pole.

Bakterid paljunevad aeglaselt ja ei põhjusta mingeid haigustunnuseid. Sageli ei ole ka laboratoorsete analüüsidega võimalik baktereid leida. Haigus võib taoliselt "uinuvas" olekus kulgeda aastaid. Erinevatel põhjustel võib siiski haigus teatud momendil ägeneda ja põhjustada kaebusi.

Diagnoosimine
Laboratoorseks analüüsiks võetakse kaabe meestel kusitist ja naistel emakakaelast, vahel ka pärasoolest.

Ravimine
Klamüdioos allub hästi ravile. Samaaegselt tuleb ravida ka seksuaalpartnereid, olenemata partnerite uuringute tulemustest.

Võimalikud tüsistused
Naistel: väljaravimata klamüdioos võib põhjustada emakamanuste põletikku, mis halvimal juhul võib põhjustada munajuhade muutumist. See võib omakorda olla lastetuse või emakavälise raseduse põhjuseks ning rase klamüdioosihaige naine võib sünnituse käigus nakatada oma vastsündinut.

Meestel: munandimanuste ja ka eesnäärme põletik.

Mida teada

Kui sul on klamüdioos, siis ütle seda oma partnerile, sest ka partner peab saama samasugust ravi. Klamüdioosi võib edasi anda ka siis, kui nähud puuduvad.
Allikas aids.ee portaal
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

Kas klamüüdia võib levida,kas suu seksiga?

Kui suur on võimalus nakatud,kui naisel on klamüüdia ja tegin Temale keelekat?

Vastuseid ootan:************

Isiklike kontakt andmete avalikustamine on keelatud meie foorumi reeglitega! Site Admin!

Ja loe tähelepanelikult, vastused on juba antud:
Nakatumine

Site.Admin

k2tsike kirjutas:kus ma saan testida, kas mul on mõni suguhaigus.
Kui lähed günekoloogi vastuvõtule, siis arst võtab emakakaelast äie, selle analüüsi vastustest saab teada suguhaiguste olemasolust.
naistearsti vastuvõtule sab ennast kirja panna kas polikliinikus või Noorte Nõustamiskeskuses.

Kõike tervislikumat soovides!!! :wink:
Maggy(konsultant)

kx84 kirjutas:Kas keegi oskaks öelda mis päevadel (et kas nädalavahetusel ka?) ja mis kellaaegadel see noorte nõustamisekskus lahti on? ;P
Siin leiad Noorte Nõustamiskeskuste aadressid ja telefoninumbrid, saad ise küsida millal ja kuidas nad töötavad.
http://www.amor.ee/17226
Maggy(konsultant)

Mul on selline mure.
Mulle meeldib väga saunas käia ja kuna meil omal sauna pole siis käin ma koos oma vanema õega ühissaunas, mis asub paari km kaugusel meie elamisest. Sauna minnes võtame endaga kaasa võimalikult vähe asju kaasa - see tähendab, et võimalikult väikesed pudelid ( pesemisvahendid siis ), et kergem oleks tassida ja ainult üks saunalina.
Nüüd aga sain ma juhuslikult teada, et mu õel on klamüüdia.
Lugesin siit foorumist, et see haigus levib ainult sugulisel teel, kuid hakkasin ikkagi muretsema, et ega ta ei või levida ka ühist rätikut kasutades, sest kuivatan ma ju sellega kõiki piirkondi kaasarvatud oma suguelundeid nagu temagi. :oops:

Täpike küsis:
Nüüd aga sain ma juhuslikult teada, et mu õel on klamüüdia.
Lugesin siit foorumist, et see haigus levib ainult sugulisel teel, kuid hakkasin ikkagi muretsema, et ega ta ei või levida ka ühist rätikut kasutades, sest kuivatan ma ju sellega kõiki piirkondi kaasarvatud oma suguelundeid nagu temagi.
Klamüdioos levib vaid otsesel seksuaalsel kontaktil. Kuna haigustekitaja hävineb kuivamisel, temperatuuri muutudes, ei ole klamüdioosi võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades ja vaevalt sa saad sellega nakatuda ühist rätikut kasutades. Kuid on olemas mõned nahahaigused millega võib nakatuda niiviisi. Ma soovitan sulle ikkagi võtta endale kaasa kas või väike, kuid oma rätikut. See on isikliku hügieeni küsimus ja kasulik harjumus.

Külaline küsis:
Kas klamüüdiasse on võimalik nakatuda ka siis, kui partner on süütu? Nagu kui suuseksiga on tegeletud...

Tervist soovides! :wink:
Ei konsulteeri enam.

rase klamüüdiaga

Käisin arsti juures ning seal avastati klamüüdia, siis ma rase veel polnud. Hakkasin neid tablette võtma ja kui viimane tablett sai võetud, siis tegin rasedustesti, mis andis positiivse tulemuse. Kas need tabletid kahjustasid kuidagi mu loodet või ei? Pakendil oli kirjas et kokkupuuted selliste olukordadega praktiliselt puudub aga samas polnud ka keelatud neid võtta. Kuna mu rasedus on nii väike siis ultraheli teha ei saa. Arst (teine juba) arvas küll et tabletid on liiga kanged.

Re: rase klamüüdiaga

kizzutiina kirjutas:Käisin arsti juures ning seal avastati klamüüdia, siis ma rase veel polnud. Hakkasin neid tablette võtma ja kui viimane tablett sai võetud, siis tegin rasedustesti, mis andis positiivse tulemuse. Kas need tabletid kahjustasid kuidagi mu loodet või ei? Pakendil oli kirjas et kokkupuuted selliste olukordadega praktiliselt puudub aga samas polnud ka keelatud neid võtta. Kuna mu rasedus on nii väike siis ultraheli teha ei saa. Arst (teine juba) arvas küll et tabletid on liiga kanged.
Sul oleks kindlasti vaja oma naistearstiga nõu pidada ja küsida kuivõrd need ravimid võivad loote arengut mõjutada. On ravimid mis on loote jaks kahjulikud ja mida ei tohi raseduse ajal võtta, ja on ravimid mis ei saa vere kaudu looteni jõuda ja sellega ei saa ka halvasti mõjuda. Kuhu gruppi kuuluvad Sinu sissevõetud ravimid peabgi välja selgitama.
Sinu kirjast ma ei saanud aru, kes see teine arst oli, küsi günekoloogi (naistearst) või neontoloogi (arst kes tegeleb loote arengu uurimisega) käest.

kõike paremat soovides!!!
Maggy(konsultant)

Re: Küsimus! (mis asi on klamüüdia?)

Mina käisin arstil ja mulle õeldi läbivaatusel, et mul pidi olema emakakaela haavand ning selle põhjustajaks saab olla minul varem läbielatud haigus klamüüdia, kas siis mul on see haavand juba 4 aastat seal ja kas sellega ei tehta midagi?
Kuulsin, et vanasti seda kõrvetati, kuid nüüd, miks seda ei tehta, teadagi ju pidi olemasolev haavand tekitama pidevat suurenenud voolust, kas kui kõrvetamine lasta teha, muutub tupe mikrofloora taas normaalseks ja see ülearune voolus kaob?
Kas on klamüüdia läbipõdemise tagajärg ka see, et kui lähen ühest kooselust teise ja muutub püsiv partner, siis on see normaalne, et uute mikroobidega tekib kohe põletik tupes? Ma pole kuulnud, et teistel tekib sellest põletik, kuid selle põhjuseks pidi olema pidev partnerite vahetus, mina ei vaheta pidevalt partnereid, pigem hoian ühte nii kaua kui võimalik ja ikkagi tekib põletik, kas midagi on muutunud tupes, on see klamüüdia tagajärg, et kõik asjad võivad kergemini tekkida?
Suured tänud vastuse eest! Jään ootama.

Mul oleks selline küsimus,et kas klamüüdia on välja ravitav ? Lugesin kogu teksti siin läbi aga vastust ei leidnud . (Ma ei leidnud ,aga ma arvan et see oli siin olemas) Aitähh kui keegi viitsib vastata. :P
Külaline kirjutas:Siin on öeldud, et ainult sugulisel teel levib klamüüdia. Kui olin 11-aastane oli ka minul klamüüdia ja sugulises vahekorras polnud kohe kindlasti olnud.

Aga su ema võis sind kunagi nakatada kui tal oli . Või ma ei tea ka. Lihtsalt pakkusin selle variandi välja .

Re:

california kirjutas:kuidas klamüüdia testi meestele tehakse? kas valus vms?
Vastus on kusagil eelpool olemas. Torgatakse sugutiotsast u 5 mm sisse kas vatitikk või selleks ettenähtud spetsiaalne instrument. Valus ta ei peaks olema, aga ega ta meeldiv ka ei ole. Igatahes pole see piisav põhjus jätta uuringut tegemata.

Kui ma sain teada, et tüdruk kellega ma olin vahekorras omas klamüüdiat. Seega olen nüüd suht kindel, et ka mul see on. Sest tegin talle nii suuseksi kui ka kumm läks lõpupoole katki.
Ta oli rase ja tegi arborti. Ja siis tal oli kahtlus, et ehk abort ei katkenud. Seega minul on see haigus olnud väga vähest aega.
Kas on võimalik rohte saada ilma retseptita vms ? Või pean ka ilmtingimata minema kontrolli ja siis saan alles oma tabletid kätte ?

Oih
Seletasin natuke keerukalt. Ta ei olnud minust rase, vaid oma eelnevast mehest. Tegi aborti ja peale seda juhtusin temaga vahekorda. Tegin talle suuseksi ja seksisime. Kumm läks poole seksipealt veel katki. Peale seda nädalajooksul tekkisid tal jälle mingid tervise sümptomid. Mõtles et ehk ei katkenud rasedus ja läks kontrolli. Sealt sai aga teada, et tal on Klamüüdia. Teatas mulle koheselt sellest. Seega olen kindel, et ka minul nüüd see suguhaigus. Mul siis küll väga vähest aega õnneks. Kuid kas on võimalik seda ravimit saada ilma, et ma peaks minema nüüdsest kindlalt arstijuurde kontrolli. Saab neid ravimeid niisama kätte apteegist või kuidas sellega on ?
Kui üks partneritest kontrollis käib, siis sellest peaks ju piisama, et kahele rohud saada ?

Peiteperiood nakatumisest kuni kaebuste tekkimiseni on 1-2 nädalat. Üle poolte juhtudest ei esine ühtegi kaebust Kuna sageli vaevusi pole, ei pöörduta arsti poole ja haigus jääb õigel ajal diagnoosimata. Meestel võib klamüüdia põhjustada suguteede infektsiooni. Klamüüdiat ravitakse antibiootikumidega.

Ma arvan, et pead siiski ka ise arsti juurde minema, sest niisama ABsid teisele poolele vast välja ei kirjutata. Võid igaks juhuks 1220 helistada (perearsti nõuandetelefon) ja sealt küsida.

küsimus selline, et kui mul on see klamüüdia, ja seda ollust ajab välja pidevalt, mul saavad alukad kokku sellega, aga kui ma selle välja ravin, kas määrdunud pükstest võib selle tagasi saada ?, ja kas see levib ainult seksi teel?, kas pole võimalik et kellegil on see haigus, siis näpib ennast ja siis näpib sellega ntx ukselinki, ja kui ma lingist kinni võtan ka põit tühjendama lähen, kas siis on ka võimalik see haigus saada ???, tahaks teada
ma mees muidu

küsimus selline, et kui mul on see klamüüdia, ja seda ollust ajab välja pidevalt, mul saavad alukad kokku sellega, aga kui ma selle välja ravin, kas määrdunud pükstest võib selle tagasi saada ?, ja kas see levib ainult seksi teel?, kas pole võimalik et kellegil on see haigus, siis näpib ennast ja siis näpib sellega ntx ukselinki, ja kui ma lingist kinni võtan ka põit tühjendama lähen, kas siis on ka võimalik see haigus saada ???, tahaks teada
ma mees muidu
Vasta

Mine “Seksuaalelu, hügieen, haigused ...”