Mure

Tere, tere, pärast mitmeid aastaid tulen tagasi järgmise murega.

Nimelt olen 17 aastane neiu, paari päeva pärast 18. Mingil põhjusel on mu päevad väga hiljaks jäänud. Olen mitu aastat täitnud menstruatsiooni appi, mis nüüdseks ajaks ennustab mu päevi üpris täpselt. Seekord ennustas minu usaldusväärne kaaslane päevade alguseks 24 juuni. Aga mida ei tulnud, eks ikka päevi. Nüüd, 2 nädalat hiljem toimub midagi "kahtlast", mida ei saaks päevadeks nimetada. Nimelt veritsen, kuid väga väga vähe. Veri on ka väga tume punane/pruun. Päevadele iseloomulikke sümptomeid (kõhuvalu, pms jne) ma tundnud ei ole. Küll on olnud ühekordseid teravaid ja tugevaid valusid alakõhus, umbes kord nädalas.
Üldiselt on minu päevad väga regulaarsed, oma elustiilis ma midagi muutnud ei ole. Stressis ma ei ole, kaalu kaotanud ega juurde pole võtnud. Rase pole ma kindlasti. Ainuke asi, mis pähe torkab, on akneravimid. Nimelt hakkasin eelmise aasta oktoobris võtma rohtu vinnide vastu. Rohtude võtmise lõpetasin 6 kuud hiljem ehk selle aasta aprillis. Sellest ajast saati on minu päevad tujutsenud, tulnud liiga hilja või liiga vara, kuid arsti sõnul polnud see ravimitest põhjustatud ning muretsemiseks polnud põhjust.
Nüüd ei oska ma enam midagi arvata. Lisaks päevade "hilinemisele" tunnen ennast viimasel ajal nõrgalt, mitmel õhtul on enesetunne olnud halb, mingil määral on ka kõht kinni ja nö "paisunud". Need sümptomid võivad olla ka põhjustatud minu ärevushäiretest.

Tean, et siit foorumist päris arsti vastust ei saa. Lootsin siiski enne arstile jooksmist natukene nõu ning targemaid sõnu mõne hooliva inimese poolt kuulda. Olen tänulik iga vastuse eest!

Re: Mure

"Lootsin siiski enne arstile jooksmist natukene nõu ning targemaid sõnu mõne hooliva inimese poolt kuulda."

Need "targemad" vastused võivad pärast karuteene teha, mine parem kiirelt arstile, netiteel ennustamise puhul võib ka kõige parem arst mööda panna.
Where have all the flowers gone, long time passing?
/.../
Oh, when will they ever learn?

Tean, et foorumis luusimine probleeme ei paranda. Tihtipeale olen kuulnud tuttavatelt ja muudelt inimestelt, et arst saadab sellise asja peale sind koju, sest päevade hilinemine on vahest isegi normaalne. Soovitatakse tulla tagasi alles siis, kui probleem jätkub või läheb hullemaks.
Just selle eesmärgiga kirjutasingi siia - äkki on inimesi sarnaste kogemustega, äkki ei ole asi "nii hull" ja ei pea kohe arsti juurde jooksma.

Minu mõte oli pigem see, et isegi kui sarnased kogemused on olemas ja kõik on lõpuks korras olnud, siis sinuga ei pruugi sama case olla. Kui tundub, et probleem on süvenev, siis tuleks ikka analüüsid lasta teha.

Rasedusvastased vahendid jms vahel ka mõjutavad, idk.

gl
Where have all the flowers gone, long time passing?
/.../
Oh, when will they ever learn?

Olen sellest teadlik. Ei ole hetkel ühegi rohu peal ka.
Nüüd mõtlengi, et kuhu edasi minna? Ausalt öeldes on tavaliselt mu vanemad minu eest kõik ette-taha ära teinud ning ise arstile ajad kinni pannud. See probleem on aga natuke isiklikum, millest kõva häälega väga rääkima ei läheks. Tahaks ise arstile aja panna.
Kas esimene valik oleks minna perearsti juurde?

naistearsti juurde saab ka ilma saatekirjata. mulle isiklikult ei tundu, et su probleemid oleksid tõsised. nii et oota nädal veel ja kui ikka sama seis, siis võid jah naistearsti poole pöörduda, aga kui seal on pikk järjekord, siis oskab perearst võib-olla midagi välja kirjutada, mis leevendaks häirivaid sümptomeid.
eraldatus

Minuteada aeg-ajalt mingid sellised kõikumised on okeid. Mõjutavad ka stress, suurem füüsiline pingutus jne. Eksamite lõpp jms ei võinud mõjutada?
Ma enda puhul olen täheldanud, et kui ka on mingi ekstreemsem ilm, siis ka see võib mõjutada.

Ma arvan, et ma ka enne veidi ootaks ja vaataks, mis juhtub.

Iseenesest aeg-ajalt on hea kontrollis ikka käia. See annab ka teatavat kindlust, et kui on ka kõikumised, siis see on ok.

Infona võid ka seda teemat lugeda: https://www.amor.ee/FOORUM/Rasedus_6/329

Naistearstile minnes ma soovitaks minna noortenõustaja juurde. Sealt saab ka naistearsti juurde kuid sealsed naistearstid võtavadki justtäpselt noori vastu. Ma soovitaks kindlasti neid. Kontaktid siin: https://www.amor.ee/NNK_kontaktid
“It's what you've done with your time, how you've chosen to spend your days, and whom you've touched this year. That, to me, is the greatest measure of success.”
― R.J. Palacio, Wonder
Vasta

Mine “Menstruatsioon, päevad... ja kõik sellega seonduv”