Re: KUI KAUA?

xux kirjutas:mitu päeva oleks normaalne mensa kestus?
Kõik normid, mis puudutavad inimese tervist on väga individuaalsed, ei saa öelda, et on kindel ametlik päevade kestvus ja teistmoodi ei tohi olla.
Võib-olla, et ühel neiul kestavad päevad 3 päeva ja see on tema füsioloogia norm, ja teisel on näiteks 5 päeva, ja tema organismi jaoks see on ka OK. Tavaliselt keskmine arv on 3-7 päeva.

Kui on mõni põhjus päevade pärast muretseda (kas on liiga pikad, liiga verised või talumatult valulikud, siis kindlasti pöördu günekoloogi poole, sest parem on mingit asja ennetada kui pärast seda ravida)

Tervist soovides!!! :wink:
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

Re: hmm..

sõstramari kirjutas:..aga mul on tavaliselt mingi 2-3 päeva mentruatsioon ja verd tuleb ka väga vähe..ja nagu lainetena v.. et mitte ühtlaselt vaid vahepeal ei tule üldse ja siis tuleb jälle nagu mingi tomp..
..kas nii on ikka korras kõik?? :roll:
Kui kaua menstruatsioon kestab ja kui palju verd eritub - need küsimused on väga individuaalsed - ei saa öelda mis on normaalne, sest iga ühel on oma norm (see norm sõltub tüdruku kehaehitusest, tervisest, elustiilist ja veel paljudest teguritest).
Hoiatussignaalina võib olla tavalise (mitme aasta jooksul välja kujunenud) menstruatsiooni viisi muutmine (näiteks kui tavaliselt päevad olid väikese eritumisega ja kestsid 3 päeva, ja nüüd äkki verejooks muutus rohkeks ja kestavad juba 5 päeva - siis on põhjust pöörduda arsti poole)
Maggy(konsultant)

Re: küsimus

Kas see on normaalne, et mul kestsid esimesed päevad ainult 2 ja pool päeva :?: On ikka kõik korras või, sest ma olen lugenud, et 4 päeva on tavaliselt...
Nüüd midagi veel imelikumat: kaks ja pool päeva olid kuni praeguseni (neljas päev) kui avastasin, et oli verd tulnud, samas enam ei tule jälle midagш

Re: küsimus

Anonymous kirjutas:Kas see on normaalne, et mul kestsid esimesed päevad ainult 2 ja pool päeva :?: On ikka kõik korras või, sest ma olen lugenud, et 4 päeva on tavaliselt...
Nüüd midagi veel imelikumat: kaks ja pool päeva olid kuni praeguseni (neljas päev) kui avastasin, et oli verd tulnud, samas enam ei tule jälle midagi
Kui esimesed menstruatsioonid alles algavad, siis nad võivad olla ebaregulaarsed ja eritist samuti võib olla vähe. See on täiesti normaalne ja loomulik, sest organism peab kohanema toimuvate muutustega. Kui möödub juba 4-5 tsüklit, siis tavaliselt kõik normaliseerub ja läheb korda.
Kui poole aasta jooksul on veel mingit muret siis kindlasi pöördu arsti poole.

tervist soovides!!! :wink:
Maggy(konsultant)

me käisisme klassiga gyneka juures ja tema ytles et palju on siis kui 1 tunniga tuleb 2 suurt sidet verd täis.'
minul kestavad ka päävad mingi 5 pääva, aga ega ma valu yle kyll kurta ei saa :D
loodan et minust on abi ja kui mul abi on vaja siis aidatakse :P

Päevad KIIRE!

Päevad hakkasid üleeile ja on vääga vererohked, homme lähen yhte kohta, kuhu ma pean valged pyxid panema ja pärast lähme me pesema. see on nagu ergutus vms. ja ma olen 12, kellegil teisel pole meie trennist päevi. ma arvan. ja ma ei julge kellegile näidata oma sidemeid ja seal ei saaa kuskil mujal vahetada. keegi näeb kindlasti. ja ma kardan.. mul on tussu karvane... teistel pole.
kas esimesed päevad võivad kesta 3 päeva? olen 12 ja kaalun 60
ette tänades Kaisa.

minul on mure. mul on päevad kestnud juba yle 2 aasta. päevad kestavad 3-4 päeva. nüüd hakkasid eile päevad. verd tuleb vähe. ja vaheö ei tule üldse. mis kamm on? ega ma rase pole? või on mingi emakaväline rasedus? ( mis asi see veel on :?: )

Emakaväline rasedus on siis, kui munarakk viljastub munajuhas (nagu tavaliselt), kuid munajuha jätked on nt. armistunud mingist kohast ja seal kohas enam viljastunud munarakku edasi emakasse ei vii. Ja jääbki munajuhasse ja laps hakkab seal arenema.

Siis tuleb igatahes opilauale minna, sest tagajärjed võivad olla kurvad, kuna laps munajuhasse ära ei mahu. :(

Emakavälisest rasedusest

Emakaväline rasedus (http://www.inimene.ee/pages.php3/06?text_id=80)

Graviditas extrauterina (lad.k)

Ectopic pregnancy (ingl.k)

Seletus

Viljastatud munaraku pesastumine ja platsenta nng loote arenemine väljaspool emakaõõnt.

Ülevaade

Tavalisemaks munaraku pesastumise kohaks väljaspool emakaõõnt on munajuha, harvem toimub pesastumine munasarjas, kõhuõõnes või emakakaelas. Emakaväline rasedus katkeb tavaliselt 4.-12. rasedusnädalal, esineb väga tugev alakõhuvalu, veritsus ja munasarjade valulikkus. Kui raseduse katkemisega kaasneb ka munajuha rebend, tekib ulatuslik verejooks kõhuõõnde ja seisund võib muutuda eluohtlikuks

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Enamasti kinnitub emakaväline rasedus munajuhas. Väga harva võib emakaväline rasedus paikneda ka munasarjas, kõhuõõnes ja emakakaelas .

Muutused munajuhade ehituses (liited, umbumine) ja talitluses häirivad viljastatud munaraku normaalset kulgu emaka suunas, mistõttu lootemuna kinnitub väljaspoole emakat. Läbipõetud munajuhade põletikud, munajuhade ja teiste väikevaagna elundite operatsioonid soodustavad liidete teket ja munajuha valendiku ahenemist. Varasem emakaväline rasedus soodustab munajuha kahjustuse tõttu emakavälise raseduse kordumist.

Emakasisene spiraal põhjustab bioaktiivsete ainete vabastamist, mis võivad häirida munajuhade perioodilist lainelist liikumist ja munaraku transporti, olles samuti riskifaktoriks emakavälise raseduse tekkel.

Sümptomid ehk avaldumine

Emakavälise raseduse puhul võivad esineda rasedustunnused nagu iiveldus, rindade tundlikkus, väsimus . Sõltuvalt emakavälise raseduse asukohast, kas paikneb munajuha kitsuseosas või välimises kolmandikus ampullaarosas, on haigustunnuste avaldumine erinev. Emakaväline rasedus ei kulge enamasti lõpuni, vaid katkeb, enamasti 4-12 rasedusnädalal.

Munajuha kitsuseosas loote kasvades munajuha laieneb kuni rebeneb , mistõttu tekib äkki tugev alakõhuvalu, sisemine verejooks, nõrkus ja minestustunne. Jätkuva verejooksu tõttu võib seisund olla eluohtlik ja vajab kohest operatiivset ravi.

Ampullaarosa rasedus aborteerub kõhuõõnde.

Verejooks on munajuha abordi puhul tagasihoidlikum. Loode tavaliselt hukkub, üliharvadel juhtudel võib aga rasedus edasi areneda, saades verevarustuse soolekinnistilt või mujalt. Sellisel juhul on tegemist kõhuõõne e. abdominaalse rasedusega. Raseduse katkedes irdub raseduseks ettevalmistunud emakalimaskest ning tekib veritsus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Emakavälist rasedust diagnoositakse haigustunnuste (alakõhuvalu, veritsus, menstruatsiooni peetus), positiivse rasedustesti, günekoloogilise läbivaatuse ja ultraheli leiu alusel.

Rasedustest peegeldab hormooni-kooriongonadotropiini olemasolu naise organismis, mida reeglina toodab loode. Emakavälise raseduse puhul on abiks kooriongonadotropiini väärtuste kvantitatiivne määramine verest, mis emakavälise raseduse puhul jääb raseduse kestvuse ja normaalse emakasisese rasedusega võrreldes madalamale tasemele.

Läbivaatuse käigus võib arst käega tunda emaka kõrval valulikku moodustist, tupe tagumine võlv võib olla ette võlvunud sisemisest verejooksust tingitud verekogumikust.

Ultraheli uuring näitab, et emakasisest rasedust ei esine, samas võib olla nähtav lootemuna väljaspool emakat.

Mõnikord selgub täpne diagnoos alles diagnostilise laparoskoopilise (kõhuõõnesisene vaatlus) operatsiooni käigus.

Ravivõimalused

Sõltuvalt emakavälise raseduse suurusest, naise kaebustest, haiguse väljendusest võib ravi olla erinev.

Kui ei esine verejooksu tunnuseid, raseduse suurus ei ole suur, naisel puuduvad valud, võidakse raseduse katkemiseks kasutada ravimeid , mis kutsuvad esile loote aborteerumise.

Teistel juhtudel on ravi operatiivne. Laparoskoopilise operatsiooni käigus munajuha avatakse ja loode väljutatakse. Raske munajuha kahjustuse või ulatusliku rebenemise korral munajuha eemaldatakse. Kui on aga tegemist ulatusliku verekaotusega ning raske seisundiga, tehakse avatud kõhuõõne operatsioon.

Prognoos

Emakaväline rasedus võib korduda. Medikamentidega ravitud emakavälise raseduse järgselt jäävad munajuhad avatuks ning säilub naise viljakus 70-90%.

Munajuha säilitava operatsiooni korral säilub naise viljakus 65-80%.

Ennetamine

Tõenäoliselt ei ole emakavälise raseduse teke paljudel juhtudel ennetatav.
Kindlasti on aga emakavälise raseduse teket ennetav sugulisel teel levivate haiguste kui ühe peamise riskifaktori vältimine.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadstik
http://www.inimene.ee/pages.php3/06?text_id=80
Hanna (konsultant).

see on tõesti väga erinev. mul on umbes 6-7 päeva ja alati väga vererohked. vahel hilinevad ka mõne nädala. arsti juures käiisn, sis öeldi et vahel jääb ovulastsioon ära ja sellepärast hilineb. et nagu suht karm värk. paneb pabistama kui hilinevad ju ja yldse nagu nendel pärvadel väga kehv enesetunne. tänu sellele tekivad raua puudused ja igast muud jamad..:S

Mul siuke mure et mul kestavad päevad 6 7 päeva :(
ja vahe on liiga lühike 3 nädalat v nii ja siis hakkavad jälle need vastikud päevad :evil: :(

kas oleks kuidagi v6imalik et vahe oleks nt kasv6i kuu!!! ???
olen 17

Anonymous kirjutas:Mul siuke mure et mul kestavad päevad 6 7 päeva :(
ja vahe on liiga lühike 3 nädalat v nii ja siis hakkavad jälle need vastikud päevad :evil: :(
kas oleks kuidagi v6imalik et vahe oleks nt kasv6i kuu!!! ???
olen 17
3 nadalat see on ju 21 päev - see on täiesti normaalne mestruaaltsükkel. Tsükli pikkus on väga individuaalne, mõnedel on lühem, teistel pikem.

Mestruatsioonitsükkel muutub stabiilseks, kui võtta rasestumisvastaseid pille. Pillide võtmisel, paari kuu pärast organism harjub sellega et pidevalt saab hormoonide annust ja menstruatsioonid hakkavad käima siis kui on pillivaba päevad. Ja tekkibgi kindel "graafik": 21 päeva võtad pille, siis on 7 pillivaba päeva, millal tuleb mensis, pärast jälle 21 päeva jne.
Maggy(konsultant)

minul kestavad päevad 3-4 päeva..ja käivad väga ebaregulaarselt..iga kuu on siiamaani erineval ajal olnud..varsti saab menstruatsiooni algusest aasta juba täis..mind see eriti tegelikult ei häiri..õnneks tuleb verd ka hästi vähe :) ..kuigi need päevad on ikka rõvedad küll :evil: ..midagi ei tohi teha..kogueag peab kontrollima, et side läbi ei laseks..nõme :x ..aga jh elab üle :lol:
:)

Re: mens

khhj kirjutas:mul on päevad hilinenud peaaegu 3 nädalat :? mis värk on?
Kui sa oled suguvahekorras olnud, siis menstruatsiooni hilinemine võib tähendada rasestumist. ja selleks et oma seisundit välja selgitada tuleks rasedustesti teha.
Kui ei ole suguelu elanud, siis päevade hilinemine võib olla põhjustatud erinevate teguritega (näiteks stress, haigused/külmetamised, ülekoormus jne).

Kui päevad ei tule ka järgmisel kuul siis kindlasti pöördu arsti poole.

Tervist soovides!!! :wink:
Maggy(konsultant)

Mina olen 14a . Päevad algasid 2 aastat tagasi. Ja kestavad 4 päeva (kui veab :D ) Kui ei vea siis max. 7 ;) tavaliselt on ikka 4-5 .päeva
Olen suht harjunud juba. Niiet kui ma tean , et varsti peaks uuesti hakkama,et siis ma nagu juba tahan et hakkaks, sest siis ei pea nii palju muretsema, et kuskil võõras kohas võib hakata. Aga jah, Hetkel mul on ka päevad;d esimene päev. Koeraga on vastik jalutamas käia:D

Aidake

Olen 12 ja mul on päevad juba ja mul on veritsus väga tugev.
Kas ma saaksin muidu kasutada tampoone sest minu jaoks on hügeenisidemed imelikud ma arvan et tampooniga on parem olla
palun aidake

Foorumis on keelatud kirjutada isiklike andmeid, e-maili aadressi sisaldes.

Site Admin.

oi, kadestan neid kellel päevad ainult 3-4 päeva kestavad.. endal ikka 7 päeva piina. heal ajal 6 päeva. + veel jõhker kõhuvalu esimesest kuni kolmanda päevani, edasine kõhuvalu on juba talutav, harjun ära ilmselt. võin öelda, et jep, päevad kontrollivad ka minu päevaplaane. kui ikka päevad hakkavad, siis pidusse möllama ei lähe.. vahel isegi tuleb koolist puududa :(
kuid olen täheldanud, et mida suuremaks kasvan, seda vähem hakkab ajapikku verd tulema ja läheb kergemaks, siis kui algasid 11 aastaselt, oli ikka 11-14 päeva jutti. vot see oli kohutav!
aga noh, kes ütles, et naiste elu kerge on :)

Re: Aidake

[quote="Anonymous"]Olen 12 ja mul on päevad juba ja mul on veritsus väga tugev.
Kas ma saaksin muidu kasutada tampoone sest minu jaoks on hügeenisidemed imelikud ma arvan et tampooniga on parem olla
palun aidake [quote]

Tere!

Tampoone sa võid kasutada, kuid kui ei olnud veel suguelu alustanud, on see ebasoovitav.

Parimat!
Hanna (konsultant).

Näh...veab teil ikka jube hästi.Mul kestavad mingi 6-9päeva :cry: Üldse ei saa öösel magada,sest koguaeg mõtled,et side veab alt jne.Miks peavad just naised kannatama mehed küll ei pea selliste asjade pärast muretsema neil palju parem elu... :evil:

mul on ainult kaks korda olnud..kestuvus oli 4 päeva..
ma ei tea kas ma olen peast soe aga mina iga kord ootan just et hakkaksid.. ma ei tea see on kuidagi oma moodi meeldiv .. :D
hetkel olen ka kurb kuna 1 kuu jäi vahele :( nii ootan et juba hakkaksid! :D :D :D
:D elage üks päev korraga!

;D

Nüüd ma kirjutan oma eluloo siia . :D
Kõigepealt, ma avastasin et mul olid pükstes mingid pruunid plekid, läksin võtsin emalt salaja pesukaitsmeid ja ootasin mis saab, siis olid pesukaitsmes ka mõnest kohast pruunid, siis järgmisel korral ma juba nägin verd, ja ma ei julgend emale öelda, lõpuks ütlesin, ja ta hakkas mulle sellest igat asja rääkima, jama , piinlik oli ka. :D
aga suht ma ennetasin päevi, sest ma olin lugenud, mis enne päevi tavaliselt on , see selleks. Siis kui mul esimesed päevad olid ära olnud, oli paar kuud vahet, ma ei öelnud emale, ei julgend, lõpuks hakkas täieti suvalt, ma olin sama segaduses kui esimese korra puhul, aga siis tuli juba rohkem verd, isegi pääris palju, öösel oli hakand üle ajama( kasutan pesukaitsmeid) , aga see oli ka sellest et ma kasutasin siis pesukaitsmeid, mis oli suht õhukesed, ma ei osand ju ennetada , siis päast kui nüüd kasutan paksemaid pesukaitsmeid, on suht ok. vahel ma põen ja selle pärast ärkan öösel üless, et pesukaitsmeid vahetada.
aga üks hea asi oli selle juures kui mul verd öösel hakkas üle ajama, see, et siis mul on natuke rohkem julgust emaga rääkida,. aga ikkagi ma ei julge uusi pesukaitsmeid küsida, aga ise ka ei julge osta .
sellest paluks ka abi jah, et kui ise ei julge pesukaitsmeid osta, aga emalt ka paluda ei julge/ ei taha, sest kunagi pean seda niikuinii ise tegema ju . :wink:

Mul on olnud muidu regulaarselt aga eelmiste päevade vahe oli ainult 14päeva ja mens kestis 4päeva ja nüüd oli päevade vahe normaalne(üle 20 päeva) aga mens kestis ainult 3päeva :S..(muidu on mens kestnud 7päeva), milles võiks asi olla?

Re:

Külaline kirjutas:kas see on normaalne mul alati kestab mens 7 päeva ja verd tuleb nii....ei saaks öelda et vähe....normaalselt vist...aga endale tundub et palju... :?
mul peaaegu sama, aga mul nii, et 3-4 päeva jookseb suht palju, siis nõrgeneb.
Enne, kui õpid tundma teisi, õpi tundma iseennast.
HugHug !

Re:

lizzy100 kirjutas:mul on ainult kaks korda olnud..kestuvus oli 4 päeva..
ma ei tea kas ma olen peast soe aga mina iga kord ootan just et hakkaksid.. ma ei tea see on kuidagi oma moodi meeldiv .. :D
hetkel olen ka kurb kuna 1 kuu jäi vahele :( nii ootan et juba hakkaksid! :D :D :D
Ma ka ootan HULLULT, imelik natuke, : ). Mul muidu esimest korda 31.august-3.august. Nüüd pole olnud ka, ma oootan : ) .
Ma ei ela üle seda, kui 1.kuu vahele jääb :lol: . Olen-olen imelik. :P
Kõik tüdrukud on inglid, kuid kui neil tiivad murtakse, istuvad nad luua selga .
Vasta

Mine “Menstruatsioon, päevad... ja kõik sellega seonduv”