Uskude jagunemine Euroopas.

#1
Ahoi,

uurisin pikalt ja laialt foorumist ja googlest, aga ei leidnud üheseltmõistetavat vastust. Nimelt ei saa ma ikka veel aru, kuidas usundid jagunevad (Euroopa kandis). Ma saan aru, et üks põhilisemaid ukse on kristlus. Kas sellest nimekirjas, mis siiin on (kiriku jagunemine teema all): http://et.wikipedia.org/wiki/Kristlus tuleks välja lugeda, et Katoliiklus, Õigeusk, Protestantlus on kristluse kuidagi alausud ja Adventism, Anabaptism, Anglikaani kirik jne protenstantluse alausud?

Olen ristitud. Seda tehti kui ma olin 13 ja mu vanemad said sellest tollal samapalju aru kui mina tollal sain. Googeldades selgus, et ma olen ristitud Eesti Evangeelses Luterlikus Kirikus, seega ma eeldan, etapparently, olen ma luterlane..? Kas tinglikult oleks ka õige öelda, et ma olen protestant..? Lähtudes sellest viki artiklist.

Kui ma nüüd olengi luterlane, siis ma ei ole õnnelik sellega ning püüdsin ükspäev minna vene õigeusu kirikusse, kirjutasin ka sellest (esimene lõik: http://gristelilt.blogspot.com/2014/06/ ... alood.html Mida peaksin ette valmistama, kui järgmine pühapäev uuesti proovida? Enne kirkuhoovi minemist tegi üks soliidses eas naisterahvas käega risti liigutust. Kuidas see veel käib õigeusu kirkius ja mitu korda seda tegema peaks? Kas need vaimulikud võivad midagi küsida (no ma ei mõtle päris "Mis otsid siit?), mida saaks ette valmistada? Mis seal kirikuhoones üldse toimuma hakkab? Tuleb mingeid üllatusi?

Lõpuks veel seda ka, et mida tähendab termin "ristiusk", kas see on mõne eelpool mainitud sõna sünonüüm või midagi muud?


Aitüma, kui keegi vastata otsustab.

Re: Uskude jagunemine Euroopas.

#2
Kuidas usundid jagunevad?
Loomulikult on õigeusk, ristiusk jne jne ning nende sub-formid.
Lisaks sellele on laialt levimas kõik muud: budism, taoism jt. (http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Europe)
Lisaks tulevad need NEW AGE usundid ja juurde. Igasugused wiccad and shit.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity" - Albert E
"no ma istun kõik sisse kui põske ei mahu" SOMEONEH 2014

Re: Uskude jagunemine Euroopas.

#3
Euroopas on kõige lihtsamalt jaotus: põhi luterlus(ehk siis kirik peale reformimist), lõuna ja lääs katolik, UK anglikaan, ida õigeusk. Ja muidugi on neil kõikidel siis alavorme ja liike mis mingil ajajärgul tekkinud ja riike, mis on olenemata oma asukohast, teise usuga kui ümbritsevad.

Olen ise ristitud luteri kirikus, kuid ei pea end religioosseks inimeseks.

Võõrasse kirikusse minnes on hea olla avatud. Kui keegi seisab, siis mine ja ütle, et sul on huvi ja kuidas sa täpselt käituma peaksid. Enamjaolt võetakse ikkagi hea meelega vastu. Aga vaata, et õlad ja põlved oleksid kaetud, ning võta kaasa ka sall, et vajadusel juuksed katta.
Vasta

Mine “Maailma religioonidest”