4 aastane manipuleerib

Tere, et mul on 2 õelast (üks on 3 aastane ja teine 4 aastane), kes ei oska nagu üldse käituda!! Nad käivad VÄGA tihti meie juures ja laamendavad ja peksavad jms. :evil: Mu ema ei oska nendega toime tulla ja lapsed ei kuula tema sõna! Siis proovisin mina nendega õiendada, ema keelas. Sellega sai suurem 4 aastane laps hoogu juurde minu provatseerimiseks, et nt ajas mind meelega endast välja kuna ma ei tohi nii kui nii temaga õiendada, oleksin peaaegu talle kätega kallele läinud. :evil: See 4 aastane vaidleb ja on ebaviisakas, nt käratab emale: PIIMA! ja siis ema kohe mingi jah kullake, aga ütle palun ka ja teeb head nägu. Siis ta tuleb selle piimaga minu ette ja hakkab meelega luristama ja irvama jms. Ta nagu koguaeg irvab näkku kui mulle midagi keelatakse :evil: Pärast kui lapsed koju lähevad, siis suurem kitub oma emmele ära, et ma sõimasin teda jne. Siis tema ema on nagu mingi, et ära nuta tibupojake kuku nunnuke, ta on lihtsalt loll.
Mu vanemad on 50 aastased ka, ma suht vihkan neid, nad ei mõista mind KUNAGI. Mul pole sellest probleemist kellelegi rääkida ka, niisiis kirjutasin siia. Palun, andke nõu ja ärge kirjutage, et mine phühholoogi juurde ja räägi emaga või mis iganes veel. :cry:
Ma iga päev tunnen, et mul on nagu hing nii vaevatud ja nagu ei tahaks isegi elada. Oleks nad vähemalt normaased, see ju pole norm kui 4 aastane tatt tuleb 13 aastasega mölisema. Värdjas :evil:
Palun aidake! :cry: :cry:
Kui küsimusi tuleb, siis ma vastan.

Re: 4 aastane manipuleerib

Akki sa peaksid enda odesid vendasid ise nagu opetama sobralikult ja nendega mangima kui aega on. Vb nad tahavad sinuga mangida ja siis selleparast kiusavadki. sa voiksid nende eest rohkem hoolitseda, sobralikult raakida. kui ikka ei aita, kas siis toesti vanematest kasu ka ei ole? kui mitte, siis ilmselt teid kasvatatakse valesti... a
Aga ma arvan et kui sa juba sobralikult raakima hakkad nendega ja alguses ka hellitama kuna nad veel nii vaiksed on siis juba teed suure sammu paremuse poole...

No näiteks, see piima värk ütle, et ennem piima ei saa kui on öelnud ala võlusõna (palun) ja tõsimeeli hakaku või nutma ja ei anna ennem asja kätte. Samuti soovitan sul jah nendega võib olla natuke rohkem koos mängida (lauamängud, pallimängud, rattaga sõitmine vms). Kui sind närvi ajab siis ütle algul ka ilusti palun lõpeta ära ning kui sellest välja ei tehta, siis ignoreeri (tüdineb ära).
Mis muud kui pea ikka vastu. Kasvavad veel natuke ja siis muutuvad :)
”Don't touch my soul with dirty hands."
30.01.16

Sa oled ise ka paras tatt. Võibolla sellepärast need lapsed võtavadki sind nagu endaga võrdset.

Kui mina 14 olin, veetsin suve ühe neljaaastase tüdrukuga koos. Loomulikult pidin ma ka tema eest hoolitsema. Ja kuigi tema oli üsna ära hellitatud, olin ma ikkagi talle see suure inimese figuur. Jääb arusaamatuks, miks nelja-aastane arvab, et kolmeteistaastane on temaga võrdne? Võibolla ongi?

Võta neid ka nagu inimesi. Nad on väiksed ja neil ei ole mingeid õigusi siin maailmas. "Värdjas titt" vms pole just kõige parem suhtluse algus.

shdhdg kirjutas:Akki sa peaksid enda odesid vendasid ise nagu opetama sobralikult ja nendega mangima kui aega on. Vb nad tahavad sinuga mangida ja siis selleparast kiusavadki. sa voiksid nende eest rohkem hoolitseda, sobralikult raakida. kui ikka ei aita, kas siis toesti vanematest kasu ka ei ole? kui mitte, siis ilmselt teid kasvatatakse valesti... a
Aga ma arvan et kui sa juba sobralikult raakima hakkad nendega ja alguses ka hellitama kuna nad veel nii vaiksed on siis juba teed suure sammu paremuse poole...
Nad ei ole mu õed, vaid õelapsed, lihtsalt ütlen.

Arvan sama, et nad tahavad lihtsalt sinu tähelepanu. Mängige natuke mingeid mänge koos, nt kas või rollimänge, et a la diivan on laev, läheme laevaga sõitma, võite veel mingeid meremehe riideid (triibulised) ka selga otsida, merele piiluda, et mida näete (a la kalad, teine laev, saar, linnud jms), merre hüpata jne. Või a la marjulkäik, piraadid, arstilkäik jms, sellised rollimängud lähevad lastele hästi peale.

Teine võimalus on jah see, et kui sa nendega otseselt tegelema ei pea, siis ära veedagi nendega koos aega, kui nad nii väga sind ärritavad. Mine lihtsalt kodust ära, kui nad külla tulemas on, või siis leia võimalus, miks siis minna, kui nad juba kohal on. Kui tõesti ei suuda koos absoluutselt tegutseda (enne siiski proovi!), siis pole mõtet mõlema, nii laste kui ka sinu, olemist ebamugavaks teha.

Edu!

termomeeter kirjutas:No peksaandmine nüüd küll eriline kasvatusmeetod pole. Pigem lapsele arusaamatu kui et kasu toob.
Arusaamatu? See on sama nagu koduloomade puhulgi. See võib arusaamatu olla, sest nii noored ongi loomult rumalad, aga kui ikka mingi kindla käitumise peale järgneb valu, mida ta rohkem kogeda ei taha, siis ta lõpetab selle käitumise.. saab ta sellest siis aru või mitte, ei oma tähtsust, tulemus on oluline.

termomeeter kirjutas:Mind peksti ka pool lapsepõlve, väga hästi mäletan tunnet, et mõttetult taob, ega ma seepärast siis neid asju tegema hakka, mida ema tahab. Ja ka loomi siiski tänapäevaste kasvatusmeetodite järgi ei peksta, seda teevad pigem need, kel tõhusamatest aimu pole.
Üks asi on liigne/brutaalne vägivald, mida võib-olla sina kogesid, teine asi on see, millest mina räägin. Ma ei räägi paremhaagiga nokki löömisest, ma räägin sellest, et kui latseke tuleb sulle närvidele käima, segama või lausa kallale, ja kui mitmest keelamisest ei piisa, siis kerge laks/rihm/tutistus/pennal peaks olema piisav.. ja kui seda käitumismustrit piisavalt korrata, siis ta õpib juba keelamise faasis sõna kuulama, mitte ei oota, kuni peksa saab. Tuline pliit ja kõik see.

Ja seegi ainult juhul, kui on pikemat aega valesti kasvatatud ja laps on üle käte läinud. Kui kohe õigesti kasvatada, siis ei pea teda võib-olla kunagi puutuma, aga kui oled kord juba p3rsse keeranud ja kuni pole veel hilja, tuleb mõistus pähe lüüa.

Ei olnudki liigset, oligi nn asja eest, aga sellegipoolest mõttetult. Ma ju lastega tegelenud ja näen väga hästi, et sellisel füüsilisel karistamisel pole mingit positiivset mõju, seda on lihtsalt lihtne teha (a la panen nurka või laps hakkab laksu järel nutmisega tegelema ja lõpetab selle eelmise lolluse selleks hetkeks, siis ei pea tegeliku probleemiga tegelema), aga kokkuvõttes toob see pigem probleeme juurde. Inimeste (ja tegelikult ka loomade) puhul kehtib ikka see, et vägivald kasvatab vägivalda. "Ära tee" (sinu nn mitu keelamist) pole ka eriline selgitus lapsele, et mida ta valesti teeb, miks nii teha ei või jm, seetõttu polegi lootust, et ta lõpetab.

termomeeter kirjutas:Ei olnudki liigset, oligi nn asja eest, aga sellegipoolest mõttetult. Ma ju lastega tegelenud ja näen väga hästi, et sellisel füüsilisel karistamisel pole mingit positiivset mõju, seda on lihtsalt lihtne teha (a la panen nurka või laps hakkab laksu järel nutmisega tegelema ja lõpetab selle eelmise lolluse selleks hetkeks, siis ei pea tegeliku probleemiga tegelema), aga kokkuvõttes toob see pigem probleeme juurde. Inimeste (ja tegelikult ka loomade) puhul kehtib ikka see, et vägivald kasvatab vägivalda. "Ära tee" (sinu nn mitu keelamist) pole ka eriline selgitus lapsele, et mida ta valesti teeb, miks nii teha ei või jm, seetõttu polegi lootust, et ta lõpetab.
Teeme ühe asja selgeks. Sa väidad, et kui laps on harjunud midagi halba tegema ja kui ta saab iga kord selle eest tappa, siis ta jätkab sellest hoolimata ikka selle tegevuse kordamist?

Ma jätkasin, nagu ütlesin, ja pole ma mingi erand. Võib-olla mingi räige peksu peale saab suurema lapse ära dresseerida jah, nt 50 piitsahoopi iga kord, siis ta ehk tõesti enam seda asja ei tee, aga õpib hoopis suurema võimu ja positsiooni kasutamist, st kontrollil ja võimul põhinevad käitumismudelid kanduvad ka edasisse ellu. Ei ütleks, et see kasu tagajärjed üle kaalub.

termomeeter kirjutas:Vertzile lühike artikkel: http://perejalaps.delfi.ee/vaikelaps/fu ... d=60562743 - vilkus teine mul siin Williamsi uudist lugedes ääres.
Mõttetu artikkel, aga igati tüüpiline, neid roosamanna jutte leiab igalt poolt ja mitte kunagi pole nendes midagi uut ega põhjalikku. Aga võtan siis kohe mõnest sõnast kinni ka, nagu mulle kombeks
Karistamisega ja ka füüsilise karistamisega aga võtab vanem endale õiguse mõista kohut heade ja halbade tegude üle, mitte ei anna seda õigust lapsele.
Miks meil siis üldse eksisteerivad igasugused eeskirjad, seadused ja kohtud, mis otsustavad karistuse ähvardusel kõigi eest vale ja õige üle, mitte ei valitse anarhia?
Lapsele on sellisel juhul karistamine märk, et autoriteedi otsuseid peab aktsepteerima.
Aga kas ei peagi siis autoriteedi otsuseid aktsepteerima? Hilises elus ju muud peale selle ei õpetata. Või kuidas sa seletad näiteks kooli-, kohtu-, sõjaväe- ja üldse kõiki süsteeme, kus sa oled terve oma hilisema elu alama rollis? Hakka ülematele vastu, vaata mis juhtub. Milleks alguses ühte ja siis järsku teist õpetada, mis on selle mõte? Et jätta lapsele mulje, et ta on vaba ja loominguline inimene, et hiljem lihtsalt see õhuloss purustada? Niimoodi need sõnakuulmatud ja ärahellitatud noored tekivadki - neile sisendatakse sünnist saati, et nad on kõige tähtsamad ja neile on kõik lubatud ja kui siis reaalne elu algab, ohitakse, et noorus on hukas.

Rohkem ei viitsi analüüsida, kindlasti oleks veel millegi üle viriseda. Pealegi, olgugi et see ei pruugi olla kõige efektiivsem kasvatusmeetod, aga ega selle teema autori ülesanne polegi neid põrnikaid kasvatada. Tal on probleem, mis vajab lahendamist ja seni pole keegi minu soovitusele midagi põhjapanevalt vastupidist tõestanud. Kodus nende deemonite vanemad tegelevad sinu heameeleks õndsalt oma vabakasvatusega ikka edasi, aga mõni tou mürsikult siia-sinna ei muuda neid... ma ei teagi milleks, tulevasteks eluheidikuteks?

Heitsin pilgu ka selle artikli kommentaaride peale.
Järjekordne primitiivne artikkel - kõik on mustvalge. Kui autor nii suur spetsialist on, siis ehk räägiks lapse arengust, tema mõtlemise arengust, põhjus-tagajärg seose tajumise arengust, abstraktse mõtlemise arengust - siis saaks ka selgeks millised on üheski eluetapis lapsele arusaadavad mõjutusvahendid. Iga lapse üleskasvatanud lapsevanem teab et näiteks 10 aastasele pole mõtet enam füüsiliste vahenditega ligi minna, siis see on just see alandamine millest siin jutt. Aga on ka selge et 3 aastane trotsi pärast jonniv laps ei ole võimeline sel hetkel peegeldamise ja tagasisidestamise kaudu suhtema, laksu hirmust ta aga saab aru.
Täpselt sama loo saaks kirjutada ka sellest, millise tulemuse annab mitte karistamine. Missuguse sõnumi vanem sellega lapsele annab, kui laps saab aru, et ükskõik mida ta teeb, siis teda küll noomitakse korduvalt, aga sõnad võib kõrvust ka mööda lasta või lihtsalt vastu haukuda. Nagu eelpool kõneleja juba mainis on 10+ aastasele sellised vahendid jah hiljaks jäänud. Tegelikult näeme me selle moodsa kasvatuse tulemust iga päev, kui õpetajatelt on võetud igasugu õigused lapsi korrale kutsuda, samas saadetakse teda "p*se" ja kuhu iganes.
Vasta

Mine “Suhtlemisprobleemid õdede ja vendadega”