Kas keegi teab? abi paluks..

Äkki keegi vanem ja kogenum teab.. Väike sugulane teeb koguaeg pahandusi ja jääb vahele suitsetamisega jm. Ta on 13 aastane mässav tüdruk. Ainus valik tundub olevat mõni internaatkool :( Mida saaks sellise vaevatud lapsega teha? On Eestis mingeid Suure Venna/ Õe tugiprogramme või midagi taolist? Ma tõesti tahaks, et ta oma elu ära ei rikkuks. Tüdruk ei muuda oma käitumist, kuigi temaga räägitakse. Lisaks tal on halvad sõbrad.
Tänan kõiki, kes vastavad. Ma ei tea kuhu mujale murega pöörduda

Re: Kas keegi teab? abi paluks..

Kuna su sugulane on alles 13-aastane, on see veidi arusaadav, et ta käitumine on selline ehk suhtleb halbade sõpradega, satub jamadesse ja suitsetab ja nii edasi. Internaatkool kindlasti ei aitaks, see pigem võib just asja hullemaks muuta.
Kui mina suitsetamisega vahele jäin, ei andnud ema mulle enam taskuraha - ehk aitaks see kuidagi. Ning kõige lihtsam viis oleks ehk hoida teda koduarestis. Nii ei saa ta väga sõpradega läbi käia.

Aga ma usun, et mingi hetk tuleb talle endale mõistus pähe. Kui mina 13-aastane olin, käisin samuti üsna halva seltskonnaga läbi. Mingi hetk aga ma sain aru, et mind pigem kasutatakse ära ja üldse suunatakse niimoodi halvale teele ning hakkasin ise nendega vähem suhtlema ning nüüd väga harva teen nendega pistmist. Aga suitsetamisest ma lahti pole saanud ja ei ole soovi kah.. 3 aastat juba selline harjumus küljes, enam sellest lahti väga ka ei saa.

Kui sa saad, võiksid temaga sel teemal rääkida. Ehk saab lõpuks aru, mida ta valesti teeb ning suudab end muuta.
Jah, avataril olen mina, et keegi enam seda ei küsiks. :D
Enam väga siin ei käi, aga vahest eksin ära.
Uued tutvused oodatud, võid julgelt kirjutada.

nõu anda eriti ei oska, aga kui on sellised sõbrad, siis ega eriti midagi teha saagi.. kuni ta nende sõpradega suhtleb. peakski üritama need suhted lõpetada. mul endal on ka 13-aastane sõbranna, kes ka tänu sõbranna ja tolle sõprade mõjutustele juba 12-selt jõi ja suitsetas jne ja kui nad tülli läksid, oli paugupealt jälle normaalne inimene. nüüd nad vist jälle sõbrad või ei tea ka, aga need suitsetamisharjumused jne ei pruugigi üldse püsivad olla, vaid lihtsalt sellesamas kambas olles käitub ja tegutseb nii.

Tere.

Sellistel puhkudel on kõige mõjusam lahendus keskkonna vahetus, seda siis kas koolipõhiselt või elukohapõhiselt. Teine võimalus on proovida tema aega teistmoodi sisustada, pean siinkohal silmas trenni või huvitegevuse ringi külastamist. Peaks mõtlema selliselt, et iga uus tuttav võib tuua muudatuse sinu sugulase ellu.
Mis puudutab tugiisikuprogramme siis eksisteerib nii Tallinnas kui Tartus programm nimega "Vanem Vend, Vanem Õde". Kas just sinu noor sugulane sinna programmi sobib on juba teine küsimus. Seda juba sellepärast, et see programm on vabatahtlik ja kedagi sunniviisiliselt ei saa programmi kaasata. Teine küsimus on see, kas sinu sugulane üldse vajabki sellises programmis osalemist? Teinekord on piisav paarist külaskäigust psühholoogi juurde ja käitumine muutub juba paremuse poole. Oluline on teada, mis teda tõmbab sinna nn "halbade sõprade" poole ja miks ta "vajab" just sellist suhtlusringkonda.

Edu soovides.
Admin

Ta on mulle nagu õde, ta on tark, aga ta teeb tahab. Keskkonna muutus on ka toimunud, aga probleemid nagu ei kaoks. Lihtsalt vanemad löövad käega juba. Aga ma informeerin tüdrukut. Äkki ta sooviks midagi uut proovida... Kahju kui tal terve elu kallis sõltuvus. Huvialaringid on ka idee, kui ta üldse seal käima hakkab. Käimisi ei saa kontrollida, et kas ikka kooli läheb ja koju tuleb. Vanemad peavad tööl ka käima.
Suur tänu vastajatele!
Vasta

Mine “Suhtlemisprobleemid õdede ja vendadega”