Vend on jube vastik!

Mu vend on minust 2 aastat vanem. Iga asja eest, mida mina saan (nt. uus pastakas) on ta nii kade, et õudne!!! Ta kohe hakkab rääkima, et mida tema selle eest saanud on jne. Ja näiteks lööb vend pidevalt mind ja sõimab mind näiteks paksuks (kusjuures pole ma endaarust üldse paks)!! Sellise vennaga on võimatu ühe katuse all elada!!!! :(
No, ometi on ta juba suur poiss! Saab varsti 14! Sõbrannade vennad pole üldsegi mitte sellised!
Kas asi on siis minus?? Olen ma nii vastik talle, et ta mulle koguaeg nii tegema peab!!!? Mida teha??

Re: Vend on jube vastik!

Anonymous kirjutas:Mida teha??
Kõige pealt räägime! :wink: Ma küsin natukene täiendavat infot...

Kui vana sa ise oled?
Missugused teil mõlemil suhted vanematega?
Missugused suhted vanematel oma vahel?
Kuidas nad reageerivad teie suhtedele (sellele et vend sind sõimab solvab ja kadesta)?
Missugune on sinu poolne arvamus venna sellise käitumise põhjusest?
Mida sa juba ettevõtsid, et olukorda parandada? (või mis moodi sa vastad talle)?

Vasta palu igale küsimusele. Sellest meie dialoog arenebki :wink:
Ei konsulteeri enam.

Vatused:

Olen 11aastane. Me saame vanematega hästi läbi! Vanemad saavad ka väga hästi läbi! Emale ja isale meie tülitsemine muidugi ei meeldi! Nad on väga mures sellepärast! Mina arvan, et mu vend on kade! Või siis ma tõesti ei meeldi talle, ma ei tea miks!?
Ma tihti küsin talt, et miks ta nii teeb... Aga ta ei vasta midagi!

Re: Vend on jube vastik!

Tere, Kizzi! Proovin sulle vastata, et see aitaks sind sinu venna suhtes.
Kirjuta meile edasi, mida sa ettevõtad, ja mis see toob, siis sudame rohkem sind aidata.
Anonymous kirjutas:Sõbrannade vennad pole üldsegi mitte sellised!
Kas asi on siis minus?? Olen ma nii vastik talle, et ta mulle kogu aeg nii tegema peab!!!
Mina ütlen sulle nii, et sinu sõbrannadele lihtsalt veas! paljudes perekonnades vennad ja õed ei saa hästi läbi. Asi siin pole sinus. Muidugi sa pole talle vastik, ja mina isegi arvan, et ta armastab sind. Tavaliselt kui perekonnas on vanem vend ja noorem õde, siis tüdruk kannatab vennast kiusamist ja vahepeal ka füüsilist vägivalda. Aga pärast, kui nad kasvavad, siis muutuvad paremateks sõbradeks. Vanemad vennad võivad väga hästi toetada oma õde ja kaitsta teda. Niisiis asi pole sinus ja muidu sina ei ole vastik.

Ainuke põhjus, miks vend kiusab või lööb sind, on see et sina võid sellist tegevust provotseerida. Ja see ei ole sinu süü! Ma arvan et sinu klassis on ka lapsi, keda kiusatakse rohkem. Jälgi seda. Miks neid kiusatakse? Ma ei arva, et ainult sellepärast, et nad on "halvad" või "vastikud". Nendel on oma nõrgad küljed, mida teised kasutavad ära, kuid see ei tähenda, et need lapsed on halvad ja teistel on õigus neid kiusata. Mõtle ka sellest, mis on sinu nõrkused, mida su vend ära kasutab.
Anonymous kirjutas:sõimab mind näiteks paksuks (kusjuures pole ma endaarust üldse paks)!!

Kui sa ise tead, et sa ei ole paks, siis ei maksa selleste asjade pärast solvuda. Just seda sinu vend ootabki, ja kui sa solvud, siis ta suudab sind edasi kiusata. proovi nii reageerida, et see oleks tema jaoks ootamatu ja ta ei suudaks edasi midagi teha. Näiteks, kui vend ütleb sulle, et sina oled paks, siis räägi talle umbes nii: "tead, see probleem nii pingutab mind. Kuigi kõik mu klassikaaslased ja sõbrad ütlevad, et mul on kõik korras, mulle tundub siiski, et ainult sina räägid õigesti! Mida mulle teha?"
Anonymous kirjutas:Iga asja eest, mida mina saan (nt. uus pastakas) on ta nii kade, et õudne!!!

See ka esineb vennade ja õdede vahel. Su vend on tõesti kade, aga mitte sellepärast, et tahab sama pastakat või mingit teist asju, nagu sul on. Ta on kade sellepärast, et su vanemad jagavad tähelepanu tema ja sinu vahel. Ja kui nad pööravad tähelepanu sinule ja su vennale võrdselt, ta nii kui nii on kade, sellepärast et kunagi sina olid väike ja vanemad pidid sinuga rohkem tegeleda, kuid ennem oli tema ainuke. Sellises probleemis vanemad võivad aidata. Kui nad muretsevad teie tülide pärast, siis räägi nendega. Võib olla su vend vajab toetust. Tihti vanemad vennad mõtlevad, et neid armastakse vähem, kui nooreid. Las su vanemad räägivad temaga, kuid mitte karjuvad selle pärast, et ta kiusab sind. See ei anna eriti midagi. Las ütlevad talle, et nad armastavad teda, et tema on nende jaoks sama kallis, nagu sina, ja nendele on väga kahju, kui ta mõtleb teistmoodi; et nad tunnevad muret sellest, et teie ei saa hästi hakkama koos; et perekond on iga tema liikmele jaoks kõige olulisem ja igaüks peab vastutama ja hoolitsema üksteisest; et perekonnas kõik armastavad üksteist mitte mingite omaduste eest, vaid selle pärast, et teie lihtasalt olete; et sina oled temast väiksem ja nõrgem, ja sellepärast sulle on raske ennast tema eest kaitsta, siis peavad seda vanemad tegema, kuid see ei tähenda, et nad armastavad teda vähem jne. Seleta see, mis ma kirjutasin vanematele. Muidu su vend pole "vaenekene lapsuke, kes jäis mingist ilma, ja sellepärast teda on vaja haletseda". Aga nendel, kes kiusavad, on tavalised oma probleemid, mida vaja lahendada. Sellepärast on vaja lahendada probleemi TEMA sees, ja siis võib teie omavaheline probleem ka ära laheneta.

Sina võid ka teda kuskilt toetada. Näiteks, öelda et tema on tubli kuskil, kus sa tead, et tema tubli on, või kui talle näiteks meeldib väga matemaatika ja tema väga hästi suudab seda teha, siis palu teda, et ta aitaks sulle sellega jm. Mida rohkem teie saate midagi koos teha ja mitte vägisi, vaid vabatahtlikult, seda rohkem see teid üksteisele lähendab. Ja kõik peab siiras olema!

Proovi kasutada seda, mida ma kirjutasin, ja kirjuta meile edasi. Räägi ka palun sellest, mida su vanemad ettevõtavad või ettevõtsid, et sinu probleem vennaga lahendada.
Võib olla mina seletasin midagi väga keeruliselt. Kui midagi on arusaamatuks jäänud, siis küsi sellest, ja ma proovin seletada uuesti.

Edu sulle!
Hanna (konsultant).

Kizzyle

Tere Kizzy!
väga kahju, et sul vennaga nii on :cry: . Tead, mul on ka vend, aga noorem. Kui olime väiksemad, siis mul ka oli raske teda taluda. Mis meil vahel toimus!!! See oli nagu trillerides!
Mis teil jälle juhtus? Kirjuta, proovime sind aidata!
Kas proovisid midagi ettevõtta, millest ma kirjutasin varem sulle, või sa ei ole sellega nõus? Kirjuta oma arvamus.
Tunnen sinule kaasa!
Hanna (konsultant).

....Ikka see vend....

OK! Mul on vend....See vend on must 4 aastat noorem.Ma ise olen 13....Ja ta lissalt suudab mu elu ära rikkuda....Näiteks ei tohi mulle mitte ükski külaline tulle....siis kui tuleb teeb ta mul margi täis... :cry: ...siis kui tema mingi pahandusega hakkama saab siis saan mina õiendada kuna mina olen vanem....(Isa ütleb nii) see on ju niiebaaus :cry: ..... nüüd on me suhted temaga võibolla natsa paranenud :? aga ikkagi....siis kui mina midagi saan siis pean temale kah andma....aga siis kui tema midagi saab võib ta selle kohe ära süüa...(Minu erust on see nii ebaaus) :cry: :cry: ...ma ei taha et nii olex muidu on varsti nii , et kui tema kodus on siis mind kodus ei ole... :cry: :cry: :cry: kahjuks,sst tema käitumine on nii võrd vastik...alati ta kutsub mulle soovimatuid sõpru endale külla ja see on minu arust niinii vastik :x Ühe sõnaga on ta võimatu...ma ei saa temaga enam muud moodi, kui sõimates rääkidagi,sest tema ju muust aru ei saagi.... :cry: :cry: :cry: See on niii hulll ma ei saa sellisega koos olla...ta paistab nii ingel välja aga tegelikult ta seda ei ole....ja võibolla see on põhjuseks....igatahes loodan et te aitate mind.... :wink:

Re: ....Ikka see vend....

tydryk kirjutas:OK! Mul on vend....
See on sinu elus vältimatu asi. Põhi küsimus on selles, kuidas sa sellega hakkama saad.

Räägi kuidas sa seni püdsid olukorda lahendada. Vaatame koos, kas on mõnda üht või teist asju ette võtma.

P.S. Olukorda võib muutma proovima nii kaua, kuni ta lõppuks muutub. :wink: (tuleb ainult erinevad variandid läbi proovida ja esimeste ebaõnnestumise tõttu käed alla mitte lasta 8) )
Ei konsulteeri enam.

.....ikka see vend....

OK! ma olen taga rääkinud.....olen püüdnud rahulikuks jääda kui ta mulle midagi ütleb või veel midagi.....Olen püüdnud teda vähem käsutada......ta teeb ikka seda mis talle pähe kargab....see on niiii vastik :evil:...näiteks oli meil eile külaline ja ta kutsus meile külalise kuigi meil oli tuba segi....ja kui ma käskisin selle segaduse ära koristada siis ta ei teenud seda :cry: :cry: ja siis me karjusime üksteise peale ja ta isegi lõi mind.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ja isa sai kah pahasex....ma loodan et te aitate mind.... :roll: :roll: :roll: :cry:

Re: .....ikka see vend....

Sa kirjutad nii, et kõik on su vennal vastik, kõik mis ta teeb on vastik jm. Ega tal üldse midagi heat ei ole? Mõtle kas teil oli kunagi nii, et teil oleks hea koos olla. Ma usun, et vend võib nii ärritada, et üldse ei taha teda näha. Mul ka on 5 aasta noorem vend. Mis oli minu viga, ja ma märkasin ka, et seda tegid paljud minu tuttavad, kellel olid nooremad vennad, ma ei märkanud et ta on ka inimene, tal on erinev minust, ta mõtleb teistmoodi, talle meeldivad teised asjad… ma tahtsin, et ta teeks kõik nagu mina ütlesin. Praegu ma saan aru, et kõik mis ma temast tahtsin oli ainult minu jaoks, et mulle oleks mugavam. Mudugi talle seda ei meeldinud ja ta ei vastanud ka mulle eriti meeldival viisil (karjumine, kaklemine…). Tegelikult tema ka mõtles rohkem endast, mitte minust. Mina ei olnud selles mõttes hea näide tema jaoks. Mina ei käitunud alati õigesti temaga, tema ka ei olnud alati õigus minuga. Ma ei tea, kuidas täpselt teil on, tahan ainult sulle öelda, et kui elate koos, siis tuleb tunnistada ja leppida üksteise vajadusi ja soovi. Kui teisel inimesel on mingi karakter, siis ei ole alati nii nagu sina tahad. Leppimine ja austamine on väga oluline. Ma usun, et su vend käitub vahel halvasti, räägib sulle vajastikud asjad jne. Aga sina oled temast vanem ja targem, võib olla sulle teha esimese sammu tema suunda, alustada rahuläbirääkimised, olla tema jaoks heaks eeskujuks?
tydryk kirjutas:siis kui mina midagi saan siis pean temale kah andma....aga siis kui tema midagi saab võib ta selle kohe ära süüa... :
vot sulle näide. Sa kirjutad, et pead andma. Aga miks mitte? Ta on ju sinu vend, mitte võõras inimene. Kas mingi magustoit on kallim kui tema? Kui jagada seda temaga siiralt, mitte sellepärast, et sa pead, vaid et talle meeldivat teha, kas see ei kutsu esile ka temast sama reakstsiooni? Võib olla järgmisel korral ta annab ka midagi sulle lihtsalt sinu rõõmuks.

Proovi olla heatahtlik ja sõbralik temaga. Kui sul vaja midagi siis rahulikult küsi seda tema käest, mitte niisuguses vormis, et ta peab seda tegema. Käskustega ja karjumisega sa ei saavuta seda, et ta allutab. Proovi olla tema jaoks sõbraks, mitte juhtiks ja püüa saavutada temast sõprust mitte allutamist. Seda ei saavutatakse kohe, selleks on vaja aega. Kirjuta meile edasi, mis teil omavahel juhtub, püüame seda koos lahendada.

Kõike head!
Hanna (konsultant).

Re: ....tänu teile sain ma aru milles on viga....

Sa keerad ümber mu sõnad nii nagu sulle mugav on! Ma ei arva, et sina oled "halb". Mul väga kahju kui sa said minust nii aru. Ma olen sunatud aidata sind mitte ette heita. Ma ei saa ju tulla sinu juurde ja öelda su vennale "Ära käitu nii, tee teismoodi...", ma ei saa midagi muuta sinu vennas, sellepärast, et ma ei näe teda, ei räägi temaga. Praegu mul on olemas kontakt ainult sinuga ja ma kirjutan sulle mis sina võid teha. Sina otsustad kas teed midagi sellest, mis ma pakkusin, või mitte. Kui sa ei ole nõus sellega, mis sulle pakutakse, siis muidu kirjuta seda ja kirjuta ka miks. Proovime vaatlema seda koos.
Hanna (konsultant).

Enam-vähem sama lugu.

Mul on kodus 6 aastat vanem vend, kellega on sama asi. Mul on isa ja ema lahus. Vend on juba 20 ja elab ema kulul, kuigi on olnud ka meil siin (väga harva) et pole söögiraha. Siis peab ema jälle oma uhkuse alla neelama ja minema isa juurde raha küsima. (isa on päris rikas, mingi turismikomplekti omanik jne) Kuigi vennal endal raha on, aga ta kasutab seda valedele asjadele(minu arust, võib-olla eksin.) Nt: ostis endale auto, pidevalt ostab sellele juppe, teeb nn. "rullnokatuuningut" jne. Eelmisel aastal oli veel selline asi, et isa läks haiglasse. Siis isa auto jäi õe kätte, et tema saaks siis sellega vahepeal sõita. Siis võttis vend autovõtmed, läks sõitma ja tegigi avarii. Auto oli kohe olematu(plahvatas, läks kohe prügimäele) ja isa oli päris pahane. Aga mis siis vend tegi? Ta sõimas isa täis!!! Et isa süü. Siis lõpuks oli niimoodi, et vend lubas seal majutusvärgis selle raha eest tööd teha. Vend läkski siis tööd tegema. Aga õhtul- vend tahab päevapalka kätte saada. Miks ma seda juttu rääkima hakkasin- mitte sellepärast, et venda maha teha, et tema on hästi paha ja mina kukupai- nii see pole. Lihtsalt oli meil niimoodi kodus, et vennal oli oma tuba ja minul polnud. Oli küll kaks tühja tuba, aga nendes lagi kukkus maha jne. Seal olla ei saanud. Siis lasi isa teha mulle ühe toa korda. Siis oli veel selline asi, et isa ostis vennale natuke enne seda õnnetust muusikakeskuse. Nüüd siis isa vihastas ja andis selle mulle. Siis mina pidin saama talveks enda tuppa teleka(Seal isa majades talvel kedagi ei käi ja seal on nii külm, et telekad lähevad puruks.) Aga mis sai? Vend võttis endale. Siis sattus vend järje peale, võttis muusikakeskuse endale. Siis nõuab isegi vägivaldselt, et ma talle veel igasuguseid asju annaksin. Pidevalt on jälle minu toast midagi kadunud, kui koolist tulen. Kirjutuslauad, kapid, jmidagi pole enam minu oma- kõik on venna. Selle peale ei tee vanemad midagi. Kui mina lähen ja võtan midagi venna käest tagasi, siis on terve maja kisa täis ja mis mina puutun VENNA asju :shock: Mina ei oska enam midagi teha. Tahaks nagu midagi sellist, mis oleks päris minu oma. Äkki oskate aidata???
Tahaks, et keegi mind aitaks... Aga samas tahaks teisi aidata...

tõesti vennad võivad tunduda mõnikord vastikuna, samuti õed. ma ei saanud kunagi ka enda vennega absoluutselt mitte läbi. ega me suhted praegu ka väga head pole. aga iga aastaga on paremaks läinud. eks me mõlemad saame natuke vanemaks ja ju siis mõistusts tuleb ka äkki rohkem pähe. arvatvatsi tal enda avastamise periood hetkel ja tal vaja näha piire ja üldse seda kui kaugele minna. võimalik, et ta tunneb, et ta saab juba suuremaks ja siis teda armastavad vanemad vähem. vb ta tahab lihtsalt tähelepanu saada ja siis teeb mite kõige ilusamaid asju. mäletan et mind lükkas üxkord vend vastu seina ja siis ma lõin enda pea kohutavalt ära ma nutsin tükk aega ja ta pärast vist mõistis et ta tegi valesti ja palus andeks. lihtsalt igatahes suhted on natuke paremaks läinud igatahes. füüsilist vägivalda enam pole. kuid siiski kõiges me ei mõista teinetesit. maailmad kus elame liiga erinevad, isiksused ka. igatahes mina usun et kui mina suhtun temasse paremini siis tema teeb seda minuga ka. pean lihtsalt natuke vaeva nägema ja mitte iga pisiasja pärast närvi minema.
don't pray for easy lives;
pray to be stronger people.

Vastused

Meil on selline suur pere, 8 inimest, aga see kamp on nüüd laiali läinud. Õed-vennad on läinud Tallinna, kes õpib seal, kes käib seal tööl jne. (Kuigi 1 töötab välismaal, teine vist läheb ka kohe varsti ja kolmas just tuli sealt töölt.)Isa meie juures ei ela, ta elab nüüd ühe teise naisega :(
Niisiis- Meil elavad: mina, ema, see vend, venna "pruta" ja vahest käivad siin teised ka(õed-vennad), kes on nädala, kes mõni päev jne. Ise olen 14. Isaga vend ja ema läbi ei saa, minule küll siin tehakse suurt ajurünnakut, kui halb see isa on jne, aga mina saan ikka isaga läbi.(kuigi mõni asi käib vahest pinda ;) ) Teised õed-vennad saavad enamasti ka isaga läbi.
Tahaks, et keegi mind aitaks... Aga samas tahaks teisi aidata...

Re: Vastused

Uki kirjutas: Niisiis- Meil elavad: mina, ema, see vend, venna "pruta"...
Tähendab kõike rohkem koos oled just nendega. Selge. Kuidas sul emaga üldiselt on? Kas ta saab olla sulle toeks vennaga arutelus asjade üle? Sa võiksid ju tegelikult pöörduma ema poole. Proovida esialgu küsida tema arvamust... "Kas on see õige end vend võtab jõuga sinu asju?(Loomulik et loogiline vastus ei. Aga seda ema peab enda jaoks ise selgeks teha.) Küsiks temalt missugune suhe ta arvamusel oleks kõige parem teie perekonnas? Kuidas seda saavutada? Mis on takistused? See on üsna tõsine vestlus. Tuleks selleks leida hästi sobiv aeg ja koht. Mööda minnes küll ei tasu selliseid asju küsida.
Uki kirjutas: Isaga vend ja ema läbi ei saa
Kahju küll. Sest kui oleks kas või mõni neist heas suhetes temaga, siis sa võiksid loota et isa mõju võiks asja parandada. Aga sellel juhult vaevalt. Kahju.
Uki kirjutas: Teised õed-vennad saavad enamasti ka isaga läbi.
Proovi võib olla ka nendega asjadest rääkida. Järsku nemad saavad vennale mõju avaldada.

Ning siis võid ka vennaga proovida tasapisi asjadest rääkida. Eeskätt oleks hea talle avaldada enda mõistmist, ehk et sa saad aru, et tall on teine kord soov muusikat kuulda või muu asju kasutada. Aga need asjad on sinu omad. Ning oleks hea sellega arvestada. Et sul ei ole (ma loodan) midagi vastu, et vend saaks ka pisut muusikat kuulda. Tuleb ainult kokkuleppida, mis ajal ja mis tingimustel, ja nii et asju tagasi tuuakse. Loomulikult vend ei pruugi seda aktsepteerima. Aga see on juba sinu poolne väga suur samm temale vastu. Sellega sa avaldad et suhtud temasse endiselt hästi ning annad talle õiguse ka elada hästi. Samas sa sellise ütlusega nõuad temalt ka samad. Nimelt, et ta austaks sinu isikliku elu ka. See on väga täiskasvanu moodi. Ning see võib venda mõjutada. Sest siiani tundub ta ei tee sinust eriti väljagi. Lihtsalt peab väikseks lapseks keda saab ignoreerida ning ära kasutada enda huvides.

Edu sulle.
P.S. kirjuta sellest kuidas sul läks emaga ning siis ka vennaga vestlemised.
Ei konsulteeri enam.
Vasta

Mine “Suhtlemisprobleemid õdede ja vendadega”