Re: Kuidas luba küsida?

Mu ema ka ei tarbinud. Oleneb, kas su vanemad usaldavad sind või ei. Ma ütlen tavaliselt, et lähen väiksele koosviibimisele (ära kasuta sõna pidu, kuna see mõjub negatiivselt tõenäoliselt) ja tulen tagasi see kell ning aadress on see.
Aga mis siis, kui sa ühel heal päeval ärkad üles ning avastad, et terve viimane aasta on olnud uni?

Oleneb, kuidas asi praegu on. Kui sa ei ole kunagi ühelgi peol käinud, siis on väheusutav, et ta lubaks nüüd öö läbi kestvale peole võõrasse kohta.

Ma prooviksin algul ikkagi ausalt rääkida:
- Mis pidu see on? Kus? Kes seal on? Kellega sa oled? Siin oleks hea, kui ema vähemalt mõnda neist inimestest teaks, nii et ta teab, et sa ei ole üksinda.
- Millal pidu algab ja millal lõpp on plaanis. Kui see ongi nt ööbimisega pidu, siis sul võib esimesel peol olla mõtekas see, et ei küsigi ööseks jääda, vaid nt kas võid kuni kella 1ni olla? Ja ehk keegi (või kellegi sõbra vanem) saab koju tuua?
- Mida sa seal peol teed? Siin on tõesti usalduse küsimus. Ja muidugi ka mõistlikkuse küsimus. Ma tahaksin loota, et mäluauku joomine pole su eesmärk ning kui see pole, peaksid ka emale selle selgeks tegema. Räägi talle, kuidas varasemad peod on olnud. Ütle, et sa võtad ise mahla/vett vms kaasa jne. Siin on tõesti peamine mitte valetada, sest kui sa lubad emale, et ei tarbi tilkagi ja tuled koju lõhnadega on usaldus tõenäoliselt pikaks ajaks läinud.
- Ma usun, et su ema muretseb kõige rohkem su turvalisuse pärast. Leppige nt kokku, et iga tatud aja tagant annad endast märku: telefonikõne, sms vms. Ja siis pea sellest kinni!

Kui ma kuhugi peole lähen, siis ütlen alati, et mul on sõbradega väike koosviibime ja sinna saab ööseks jääda. Ema vahest küsib ja pinnib aga lõpuks laseb ikka minna. Teinekord olen teinud ka nii, et hakkan minema just siis kui ema tuleb koju ja siis ma väravapeal ütlen, nt et lähen sõbra poole ööseks ja siis ta lasebki.

Ma olen alati ausalt öelnud, et lähen peole, mis kestab ööläbi ja kus tarvitatakse ka alkoholi. Kuna ema teab, et oskan käituda mõistuse piires, usaldab ta mind ja seega laseb peole.

Liskas ta tahab, et ma kogu aeg ei istuks kodus, vaid käiks ka väljas ja suhtleks inimestega. :D

Seega räägi emaga, et peol pole mitte su eesmärk juua, vaid veeta aega lõbusas seltskonnas. Lisaks pead emale tõestama, et sa pole lihstasti teise inimeste poolt mõjutatav (näiteks kui sulle surutakse peale alkoholi või muid keelatuid aineid) ja suudad enda peaga mõelda, mitte olla lammas ja hüpata ahju, sest teised hüppasid ka. Ning võid talle öelda, et ta võib sulle peo ajal helistada ja veenduda, et sinuga kõik korras.

Pärast pidu järgmisel päeval olen emale alati rääkinud (omal tahtel), kuidas see läks ja mis seal toimus ja kes olid sellel peol. Nii ta saab olla veendunud, et mina midagi hullu ei teinud ja käitusin mõistlikult.

Kuidas ta usaldab? See on aastatega teenitud usaldus. Ma olen selline vaikne ja pigem kodusistuja tüüpi inimene, suhtlen emaga palju, erinevatel teemadel, ka kõikidel noorte teemadel, ka pidudest ja tänapäeva noirtest jne. Suheldes võintsingi selle usalduse, kuna mu arutlused nendel teemadel on mõistlikud, ning ema saab aru, et läbud ja alhokol jm selline pole just kõige tähtsmad mu jaoks.

See on siis teistele, kel sama mure, et kuidas luba küsida.
Vasta

Mine “Peod!!!... ja kõik nende kohta”