KUIDAS VABANEDA SUITSETAMISEST: 16 KONKREETSET NŐUANNET

KUIDAS VABANEDA SUITSETAMISEST: 16 KONKREETSET NŐUANNET

Pakume välja soovitused, mida oleks suitsetajal tubakast vabanemise
kergendamiseks hea teada. On palju häid nőuandeid, kuid kőik ei sobi
kőigile. Järgnevast valikust leiab iga suitsetaja endale sobiva.

:!: 1. Teavita oma konkreetsest loobumisotsusest mitte ainult
pereliikmeid vaid ka töökaaslasi, sőpru ja tuttavaid.

:!: 2. Seo oma otsus mingi konkreetse lubaduse vői kihlveoga.

:!: 3. Otsi endale ekssuitsetajast toetaja, kellelt nőu küsida ja toetust
saada.

:!: 4. Otsi endale mőttekaaslane, kellega koos alustad loobumist ja jagad
konkurentsi.

:!: 5. Leia endale asendustegevus suitsetamishetkedeks ja väldi
suitsetamise tavasituatsiooni.

:!: 6. Moraalset toetust saad vaid mittesuitsetavalt pereliikmelt. Kui
keegi kodustest suitsetab, siis on üsna lootusetu üksinda tubakast
loobuda.

:!: 7. Teadvusta endale, et kőige suurem tegu, mida suitsetaja oma
tervise heaks saab teha, on loobumine tubakast.

:!: 8.Kirjuta paberile ühte tulpa kasu, mida vőidad loobudes ja teise
tulpa kahju, mis sind ootab, kui jätkad tubakaga.

:!: 9. Märgi üles iga suitsuvaba päeva emotsioonid, kiida ja premeeri
ennast iga suitsuvaba päeva eest.

:!: 10.Korralda oma viimasel suitsetamise päeval enne loobumist koos
perega rituaalne sünnipäev, et tähistada uue elu algust.

:!: 11. Arvesta kokku tulu ostmata jäänud tubaka pealt (nädalas, kuus,
aastas), mille eest saad endale midagi vajalikku osta.

:!: 12. Mittesuitsetajana oled oma lastele positiivne eeskuju.

:!: 13. Ilma tubakata on sinu tervisekarjäär pikem.

:!: 14. Oma teekonnal mittesuitsetajaks saamisel ära lase ennast
ahvatleda üksikust juhuslikust suitsust.

:!: 15. Tekkiva suitsuhimu korral joo mahla vői vett, leia kätele ja
suule asendustegevust, helista sőbrale ja räägi temaga oma himust.

:!: 16. Väldi esimestel tubakavabadel päevadel alkoholi ja suitsetavat
seltskonda.

Autor: Siim Sepper
Pőhja-Eesti Regionaalhaigla suitsetamisest loobumise nőustaja
http://www.lastehaigla.ee/index.php?page=142
Maggy(konsultant)
P.S. Töötan nüüd teises kohas.

Re: KUIDAS VABANEDA SUITSETAMISEST: 16 KONKREETSET NŐUANNET

Jankushka kirjutas:Olen 13 ja proovisin yhe korra suitsu. Sain suitsetajax. Olen proovinud mitte suitsetada aga kõik mu klassikaaslased suitsetavad. Koolis kah. M tõesti ei oska midagi teha. Ja need nõuanded on head aga mind ei aita. Isa lööx mu maha. Sõbrad on mul mittesuitsetajad ja nad naeraxid mu välja.
Sellele saab ainult vastata nii, et see on sinu valik. Sa valid oma tervise ja sõpradega suhete vahel, kusjuures sõprade naerud mingi aja pärast lõpevad ning nad jäävad sõpradeks (kui on tõelised sõbrad), suitsemise kahjulik mõju tervisele on aga sulle terveks eluks. Nõuanded antakse mitte nagu mingi võlumine, mis aitaks sind iseenesest, vaid selleks, et sina ise töötaksid endaga nende abil. Kui sina ei ole nõus töötada, siis mitte mingid nõuanded ei aita. Nii, kõik on sinu käes.

Edu!
Hanna (konsultant).

mulle rääkis elukaaslane, et jäta maha, jäta maha. miski ei aidanud, proovisin nii ja naa. isegi nikotiininärimiskumme. ühel päeval sai mul ta näägutamisest kõrini ja ütlesin talle: sa ei tohi mulle seda enam kordagi nina alla hõõruda. nii ka läks. mõne nädala pärast vaatasin dokumentaale tervislikest eluviisidest ja tundsin, et võiks isegi midagi muuta. hakkasin pikemalt järele mõtlema, mida suitsetamine mulle annab... ühel õhtul läksin sõpradega alkoholiga liiale ning loomulikult suitsetasin ära üüratu koguse sigarette. hommikul pidin ära surema. otsustasin, et sellist asja ei juhtu enam mitte kunagi. vaatasin hommikul pikalt peeglisse- kõik need kortsud ja see hallikas jume.. nagu poleks ma mitte 20, vaid 25.... mu keha ütles mulle, et nüüd aitab.
järgmised 4 nädalat istusin kodus, sest minu jaoks on alati 4 nädalat olnud kõige raskemad. vältisin suitsetavaid sõpru. ma lihtsalt ei tahtnud suitsetajatest ja suitsetamisest mitte midagi teada. siis hakkasin tasapisi uuesti väljas käima, alkoholiga pidasin piiri. sõpradele ütlesin, et ma lihtsalt ei tunne enam vajadust suitsetada. imelik, minu jaoks andis palju suurema vabaduse sellesse niimoodi suhtumine. nii oli miskipärast palju kergem - ma nagu ei kohusta end ju mitte milleski, seega ei karda ma ka seda hirmsat tagasilangust. lihtsalt täna tunnetan, kas mul on suitsu isu või ei... tegelikult ma ju tean kui halvasti ma ennast pärast suitsetamist tunneksin.
imelik kui lihtne see oli.. ühel hommikul lihtsalt ärkad ja võtad otsuse vastu.
preemiad tulevad natukese aja pärast- parem enesetunne, parem uni, sile näonahk nagu beebil.....

olen olnud ka suitsetaja . see sai alguse mu sõbratest nad tegid ka ja mina hakkasin aga see mõjutas minu klassikaaslasi kellega ma suhtlen neile ei meeldi need sõbrad kellega suhtlesin . Ja et ma suitsetasin alati kui keegi ütles et nägi mind suitsetamas siis ütlesin et ei see ei olnud mina või et ma proovisin . aga nyyd ma ei suhtle nendega . vaid oma klassikaaslastega . ja sain õppetunni sellest et jäin mendile vahele ja läksin alaealste komisjoni . ja ma loomulikult ei taha oma perekonnast ilma jääda ja jätsin maha :D
Suletud

Mine “Suitsetamine”